Şirket Haberleri

Phonak, Türkiye pazarına özel önem veriyor

Phonakİşitme sistemlerinde dünyanın önde gelen şirketlerinden biri olan Phonak, Türkiye pazarına özel önem veriyor. Marka, 2 milyar İsviçre Frangı cirolu ve 9 bin kişiye istihdam sağlayan Sonova Grubu’nun amiral gemisi. 30’un üzerinde ülkede kendi ofisleri olduğunu söyleyen Phonak Avrupa ve Güney Amerika’dan Sorumlu Başkanı Claude Diversi, “Diğer ülkelerde dağıtıcı şirketlerle çalışıyoruz.

Phonak, Türkiye’ye doğrudan gelen ilk işitme cihazı markası. Türkiye, yüksek nüfusu ve büyüyen ekonomisi ile önemli bir pazar. Ancak şu anda olması gereken yerde değil” dedi. Dünyadaki işitme cihazı kullanımının ülkelerin zenginliğine ve bilinç düzeylerine göre değiştiğini ifade eden Diversi, Danimarka’da 45, Almanya’da 80, Brezilya’da 650, Türkiye’de ise 750 kişiden birinin bu tür cihazlar kullandığını belirtiyor. Kuzey Avrupa ülkelerinde sağlığa verilen önem ve yüksek gelir düzeyi gibi nedenlerle bu tür cihazların kullanımının yaygın olduğunu kaydeden Diversi, Asya ve Pasifik ülkelerinin de nüfus ve ekonomik açıdan giderek büyüdüklerine dikkat çekti.


Bu nedenle de şirket önümüzdeki 10-20 yıllık süreçte gelişmekte olan ülkelere odaklanacak. Dünyada 1 milyar kişinin işitme problemi olduğunu belirten Diversi, Türkiye’de ise ‘ bu rakamın 12 milyon civarında bulunduğunu belirtti. Buna karşın Türkiye’de yalnızca 750 kişiden biri işitme cihazı kullanıyor. Bu rakamın düşüklüğünün nedenleri arasında ise ekonomik düzeyin yetersizliği ile bu tür rahatsızlıklarda doktora gitme oranındaki düşüklüğün etkili olduğu belirtiliyor.

Phonak Türkiye Ülke Müdürü Mehmet Yıldırım da, Türkiye’de işitme sorunu yaşayanların yaklaşık 3 milyonunun cihaz kullanması gerektiğini belirterek, “Bu konuda gelişmiş ülkelere göre oldukça gerideyiz. Bu konuda bir bilinçsizlik var. Halbuki işitme kaybı yaşam kalitesini olumsuz etkiliyor” dedi.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu