Şirket Haberleri

Petkim, limandaki hisse satışında sona geldi

kenan yavuzTürkiye’deki en büyük Azeri sermayesi olan Socar, ülkemizde 13 şirket ile faaliyet yürütüyor. Son yıllardaki atağı ile Türkiye’nin olduğu kadar tüm bölgede dengeleri değiştirecek enerji yatırımlarına imza atan Socar’ın yatırımları birkaç koldan yürüyor.

Bir taraftan nakil, diğer taraftan İzmir Aliağa’da rafineriden limana kadar uzanan başlıklarda sürdürülen yatırımlara şu ana kadar 4 milyar dolarlık kaynak aktarıldı. 2018’e kadar 6 milyar dolar daha yatırım yapılacak.


En büyük yatırım kanallarından bir tanesi olan rafineri toplam 5,7 milyar dolara mal olacak. Aliağa yarımadasında kurulan bir önemli tesis de bölge iş dünyasına hizrpet yürütecek liman. Toplam 300 milyon dolara mal olacak limanın kapasitesi 1,5 milyon TEU olacak.

Petkim konteyner terminali inşaatı dalgakıran ve geri saha işleri kapsamında hafriyat işlerinin yüzde 70’i tamamlandı, ilk fazının gelecek yılın sonunda tamamlanması planlanan konteyner limanının işletmesi için 28 yıllığına APM Terminals grubu ile anlaşma yapıldı.Socar, liman konusunda bir önemli anlaşmayı da hisse satışı konusunda Goldman Sachs ile yaptı. Liman şirketinin yüzde 25’inin satışı konusunda yapılan anlaşma yakın zamanda devreye alınacak. Aldığımız bilgilere göre, Petkim, satıştan elde edilecek gelir ile rafineriden hisse alımı yapacak.

Socar Türkiye CEO’su Kenan Yavuz, liman yatırımlarının güney Marmara da dahil olmak üzere tüm Ege’nin ihtiyacına yanıt vereceğini söylüyor. Goldman Sachs ile ön anlaşmanın yapıldığını belirten Yavuz, “Yakın zamanda nihai anlaşma yapılacak. Bürokratik kimi işlemlerin bitmesini bekliyoruz. Bir iki hafta içinde işlem bitirilecek” diye konuştu.Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu