Pazarlama Reklam

Pegasus, İletişim Kampanyalarında İlham Vermeye Odaklandı

Pegasus 2014 Yılı Reklam Kampanyası

Geçen yıl marka mimarisini tekrar gözden geçiren Pegasus, iletişim kampanyalarında ilham vermeye odaklandı. Bu yılın sonuna kadar “İlham ve imkan veriyoruz” demeyi sürdüreceklerim belirten Pegasus Hava Yolları Pazarlama Direktörü Onur Dedeköylü, bir yandan da alt markaları flypgs.com’un iletişnnine devam edeceklerini söylüyor.

pegasuz ucuz bilet reklam

Pegasus, 2014 yılına iki farklı reklam kampanyasıyla girdi.

Geçen hafta bir araya geldiğimiz Pegasus Hava Yolları Pazarlama Direktörü Onur Dedeköylü ile markanın tüm bu iletişim çalışmalarını konuşma fırsatı bulduk.


Dedeköylü, tarifeli : uçuşlarda sekizinci yılını kutlayan Pegasus’un marka mimarisini geçen sene tekrar gözden geçirdiklerini anlatarak söze başlıyor.

Marka mimarisi çalışması kapsamında yaklaşık üç aylık bir dönemde fokus grup araştırmaları, workshop çalışmaları gerçekleştirilerek; markanın kökleri, temel tüketici iç görüsü, misafire sunduğu temel faydalar ve duygusal vaadin çalışıldığını söyleyen Dedeköylü, aynı zamanda müşterilere dokunulan tüm temas noktalarının incelendiğinin de altını çiziyor. Bu yıla kadar kurumsal imajı güçlendirmeye dönük, sundukları faydaların altının çizildiği bir iletişim stratejisiyle ilerleyen marka bu revizyonun ardından müşterilerinde davranış değişikliği yaratmaya yönelik iletişim yapma kararı aldı. Yeni marka mimarisinde ilham vermenin öne çıktığını söyleyen Dedeköylü, seyahat konusundaki düşünce şeklini ve alışkanlıkları değiştirmeyi hedeflediklerini ifade ediyor. Bu kampanyanın hemen akabinde promosyon kampanyasını duyuran marka için hem ilham hem imkan kampanyalarını sürdürmeyi planladıklarını da sözlerine ekliyor.Diğer taraftan Pegasus ün bir alt marka olarak konumlandırdığı internet sitesi flypgs.com’un iletişimi de sürdürülüyor. Dedeköylü, “Pegasus’un en önemli hedeflerinden biri de daha dijital bir havayolu olmak. İlk tarifeli seferlere başladığımızda dijitalde bilet satışımız yüzde 10’lardaydı. Ama yüzde 90’ları hedefledik. Bu yolda da hızla ilerliyoruz” diye konuşuyor.

Bugün Pegasus’tan alınan biletlerin yarısının internet sitesinden satıldığını söyleyen Dedeköylü, bu oranı daha da artırmak için farklı mecralarda farklı segmentler için iletişim yaptıklarını belirtiyor.

iletişimin dışında web sitelerini yenileyerek daha kolay kullanılır hale getirdiklerini ve bilet alış işlemlerini revize edip sıfırdan yapılandırdıklarını anlatan Dedeköylü, kendileri için mobilin de önemli olduğunu, mobil uygulamaları da yıl içinde hayata geçirdiklerini söylüyor.

KONUŞTURAN İLAN

27 Mart’ta sosyal medyada farklı bir ilanıyla çok konuşuldu Pegasus. Ancak, 2011 yılında hazırladıkları bilgilendirici posterin inisiyatifleri dışında, farklı amaçlarla yayıldığıyla ilgili açıklama gönderdi şirket. Bu konuyu da sorduk Dedeköylü’ye ve şu cevabı aldık:

“Pegasus Hava Yolları olarak konuya ilişkin açıklamamızı yaptık. Sürdürülebilirlik ilkelerimiz doğrultusunda çevre ve doğal kaynakların korunması konusunda kurum içi duyuru poster ve panolarıyla çalışanlarımızı bilgilendirmekteyiz. Bahsi geçen poster bu kuram içi bilgilendirme çalışması kapsamında 2011 yılında hazırlanan atık yönetimi, su tüketimi, kullanılmış pil, enerji kullanımı, kağıt kullanımı gibi birçok farklı konudaki çalışmalardan enerji korama temalı olan poster.”Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu