Şirket Haberleri

Parturk, Otoparkta markalaşıp, Türkiye’ye yayılacak

Otoparkta markalaşıp, Türkiye’ye yayılacak

Otoparktan Daha Fazlası anlayışı ile üç yıl önce faaliyete geçen Parkturk’ün Türkiye genelinde 14 otopark işletmesi ve inşaatı bulunuyor. 2014 sonu itibariyle 6 bin 500 araç kapasitesine ulaşacak olan şirketin hedefi, beş yıl içinde gerek yeni kurulacak otoparklar gerekse satın almalarla bu kapasiteyi 20 bin araca çıkartmak.

parkturk

Türkiye’de özellikle de büyük şehirlerde otopark ihtiyacı gün geçtikçe artıyor. Belediyelerin otoparkları dışında kişilerin ve kurumların sahip olduğu otoparklarla bu ihtiyaç karşılanmaya çalışılıyor. Ancak önümüzdeki yıllarda araç sayısının daha da artacağı ve otopark işinin dünyada olduğu gibi uzmanlık gerektiren bir iş haline geleceğinden hareketle bu işe yatırım yapmaya karar veren Mustafa Özgür Tezel ve ortaklan, 2010 yılında faaliyete geçen Parkturk markasını satın alarak bu yolda hızla ilerliyor.


Otoparktan Daha Fazlası anlayışı ile akıllı ve yeşil otoparklar inşa etmeye devam eden Parktürk’ün İstanbul’dan Ankara’ya Aydın’dan Eskişehir’e Türkiye’nin her köşesinde yatırımları mevcut. İnşaatı ve işletmesi süregelen 14 büyük otopark projesi bulunan Parktürk, bugünlerde İstanbul’un en büyük otoparkını Şişhane’ye açmaya hazırlanıyor. 14 otoparkın 6 bin 500 araç kapasitesine sahip olduğunu söyleyen Parktürk Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Özgür Tezel beş yıl içinde büyük bölümü İstanbul’da olmak üzere açacakları yeni otoparklarla kapasitelerini 20 bin araca çıkarmayı hedeflediklerinin altını çiziyor.

“Bütün koşullan zorlayacağız”

Trafik sorununun had safhada olduğu İstanbul için özel projeler geliştirdiklerini söyleyen Tezel, ilk etapta Şişhane bölgesinde İstanbul’un en büyük araç kapasitesine sahip ticari otoparkı projesini hayata geçirdiklerinin altını çiziyor. Tezel, Kadıköy Belediyesi’ne ait alanda yap işlet devret yöntemiyle gerçekleştirdikleri proje ile otopark sorununa çare olacaklarını da sözlerine ekliyor. Kadıköy ilçesinin yanı sıra Zeytinburnu ve Bakırköy ilçelerinde de yeni yatırımlara imza atacaklarını söylüyen Tezel, kapalı otopark alanında İstanbul’da İspark ile yarıştıklarını ifade ediyor.

Hem belediyelerin açtığı ihalelere katılarak hem de mevcut otoparkları satın alarak büyümeyi sürdüreceklerini belirten Tezel “Kapalı alan anlamında tüm otoparklarla ilgiliyiz. 10 yılda bu anlamda bütün koşulları zorlayacağız” diye konuşuyor.

Otoparkplıkta kurumsallaşma

Otoparkların en büyük sorununun temizlik ve güvenlik olduğuna dikkati çekiyor Tezel. Kendi açtıkları otoparklarda temizlik ve güvenliği üst standartlara getirdiklerini söyleyen Tezel bir otoparkta 30’a yakın kişinin bu hizmetler için çaIıştığını da sözlerine ekliyor.

Otopark alanında genelde değnekçi ya da küçük aile işletmelerinin bulunduğu yapılardan söz edilebileceğini söyleyen Tezel, kurumsallaşmış şirketlerin bu alanda henüz olmadığını anlatıyor. Parktürk’ün bir ilk olduğunu ifade eden Tezel önümüzdeki yıllarda bu alana yatırım yapan başka şirketlerin de çıkmasını beklediklerini belirtiyor.

Tezel konuşmasını şöyle sürdürüyor: “Yurtdışında 2 milyon araç kapasitesine ulaşmış kurumsallaşmış otopark işletmeleri var. Örneğin havaalanları ve AVM’ler otoparklarını kendileri işletmek yerine bu tarz şirketlere işletmek için veriyorlar.Türkiye’de henüz böyle bir iş yapış şekli söz konusu değil. Ama kendimizi ispat ettikten sonra böyle teklifler de alacağımızı düşünüyorum.

Türkiye’de de bu kültür geliştikçe sektördeki oyuncuların hem finansal altyapısı hem de kurumsal organizasyonuyla daha ciddi işletmelere dönüşeceğini düşünüyoruz.”

Alt otopark üstü yeşil alan

Parkturk olarak, özellikle İstanbul merkezli olmak üzere tüm otopark projeleriyle yakından ilgilendiklerini ifade eden Tezel, İspark’ın kapalı otoparklarıyla da yakından ilgilendiklerini sözlerine ekliyor. Tezel, kısa vadede Parkturk olarak yatırımlara değer yaratan bir marka olacaklarının da altını çiziyor.

Türkiye’de boş arazilerin genellikle konut projeleriyle değerlendirildiğini söyleyen Tezel, kendilerinin yaptığı projelerin genellikle yer altında çok katlı otoparklar olduğunu ve üstünün ise yeşil alan olarak değerlendirildiğini anlatıyor.

Borsacıydı otoparkçı oldu!

Aslen Çorumlu olan Mustafa Özgür Tezel, üniversiteyi bitirdikten sonra İMKB’de broker olarak na.liHma.ya. ha.qla.mış Daha. sonra inşaat işi yapmaya karar veren Tezel, Çorum’un önde gelen sayioi ailereıinden Ekmekçilerle ortak olarak otopark inşaa etmeye başlamış. 2011 yılında ise Aydın, Eskişehir ve Ankara’da faal olan otopark işletmeleri ve İstanbul Büyükçekmece ile Kadıköy ilçelerinde ve Aydın ilinde inşaat halinde olan otopark projeleri ile Parktürk’ü salan almış. Parkturk olarak 200’e varan çalışanı, inşaatı ve işletmesi süregelen 14 kapalı otopark projesi ve 100 milyon TL’yi aşan toplam yatarım tutarıyla yollatma devam ettiklerini ifade eden Tezel şöyle konuşuyor:

“İş modeli olarak Türkiye’de etkin çalışan “üst hakkı karşılığı Yap-Kirala’ modeli ile kendi geliştirdiğimiz veya kamu kuramlarınca geliştirilen projelerde yer alıyoruz. Bunun dışında, öz kaynaklanmış ile satan aldığımız veya kiracısı olarak işlettiğimiz kapalı otoparklarımızda mevcut. Özel vakıflar/demeklerce geliştirilen projelerde de varız.”Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu