Şirket Haberleri

Özel araç tasarımında hızlı üretime geçecek

Özel araç tasarımı yapan Dizayn Vip, 2018’de hızlı üretime geçerek kapasitesini üç kat artırmayı planlıyor. Hızlı üretim için şu ana kadar 20 milyon TL yatırım yapan şirket bir o kadar daha yatırım yapacak. Şirket, gelecek yıl Çin ve ABD pazarlarma girmeye de hazırlanıyor. Dizayn Vip 2018’de Çin’de üretim yapmaya başlarken ABD’de ise illi aşamada distribütör aracılığıyla büyümeyi planlıyor.


20 metrekarelik küçük bir atölyede kurulan Dizayn Vip, bugün özel araç tasarımı denilince akla gelen ilk şirketlerden biri. İstanbul Avcılar’da bulunan 10 bin metrekarelik fabrikasıyla dünyanın 35 ülkesine ihracat yapan Dizayn Vip, 2018’de atağa kalkmaya hazırlanıyor. Üretim kapasitesini artırmak için hızlı üre- — time geçmeye hazırlanan şirket, yeni üretim modeli için şu ana kadar 20 milyon TL’lik yatırım yaptı. Bir o kadar daha yatırım yapmayı da planlıyor. Dizayn Vip’in kurucusu Erbakan Malkoç, “Bazı teknik aksaklıklar nedeniyle ötelemek zorunda kaldığımız hızlı üretimi 2018’in ilk çeyreğinde devreye sokuyoruz” diyor.

ÇİN’DE ÜRETİM YAPACAK

Yeni üretim kapasitesinin de etkisiyle 2018’i 200 milyon lira ciroyla kapatmayı hedefleyen şirket, önümüzdeki dönemde ihracatta da hamle yapmaya hazırlanıyor. Dizayn Vip’in hedefinde yeni pazarlar bulunuyor.

Dizayn Vip, uzun zamandır Çin’e yüksek katma değerli ihracat yapıyor. Bu yıl 17’nci kez düzenlenen ve dünyanın en önemli otomobil fuarları arasında yer alan Auto Shanghai 2017’ye katılım gösteren tek Türk şirketi olan Dizayn Vip, gelen talep üzerine ülkede bir üretim noktası oluşturdu. Erbakan Malkoç, hızlı üretim yapmak ve maliyetleri düşürmek için 2018 yılında Çin’de üretim bantlarını devreye sokacaklarını söylüyor.

Dizayn Vip’in odağındaki diğer pazar ise ABD. Şirket ABD’de ilk aşamada distribütör aracılığıyla büyümeyi planlıyor.

PAHALI İHRACAT!

Dizayn Vip, ihracattaki katma değerini her yıl artırıyor. Beş yıl önce kilogram başına ihracat değeri 100 dolarken bugün 250-300 dolara ulaşmış durumda. Bazı kişiye özel projelerde bu

lenen ve dünyanın en önemli otomobil fuarları arasında yer alan Auto Shanghai 2017’ye katılım gösteren tek Türk şirketi olan Dizayn Vip, gelen talep üzerine ülkede bir üretim noktası oluşturdu. Erbakan Malkoç, hızlı üretim yapmak ve maliyetleri düşürmek için 2018 yılında Çin’de üretim bantlarını devreye sokacaklarını söylüyor.Dizayn Vip’in odağındaki diğer pazar ise ABD. Şirket ABD’de ilk aşamada distribütör aracılığıyla büyümeyi planlıyor.

PAHALI İHRACAT!

Dizayn Vip, ihracattaki katma değerini her yıl artırıyor. Beş yıl önce kilogram başına ihracat değeri 100 dolarken bugün 250-300 dolara ulaşmış durumda. Bazı kişiye özel projelerde bu rakamın daha da arttığını söyleyen Erbakan Malkoç, “Örneğin 50 bin Euro’luk bir otomobil, bizim tasarımımızın ardından aynı fuarda 350 bin Euro’ya satıldı” diyor.

Dizayn Vip, geçtiğimiz yıl araç dönüşümünde Mercedes Benz’in yetkili van partner’ı oldu. Bu anlaşma sayesinde Dizayn Vip’in dönüştürdüğü her araç Mercedes Benz garantisi altında oluyor. Erbakan Malkoç, bu anlaşma sayesinde rakiplerine karşı ciddi bir avantaj sağladıklarını söylüyor.

DUYGUSAL BAĞ KURAN ARAÇ

Dizayn Vip, kısa bir süre önce kullanıcısıyla duygusal bağ kuran DV S Angel isimli bir araçgeliştirdi. Araç, yaklaşık iki yıl süren bir AR-GE çalışmasıyla ortaya çıktı. İngilizceden Fransızcaya hatta Çinceye kadar dünya dillerinin çoğunluğunu konuşan araç, “Klimanızın derecesi uygun mu? Müziğin sesini açayım mı?” gibi tepkiler vererek, araç sahibinin konforunu düşünüyor. Tamamen el yapımı olan bu araca sahip olmak için yaklaşık sekiz ay sıra beklemek gerekiyor.

AYŞEGÜL SAKARYA PEHLİVANBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu