Şirket Haberleri

Olgar Grup, Quiksilver satın alma operasyonu

orkun olgarOlgar Grup, 1 Temmuz itibariyle 1987 yılında Türkiye’ye adım atan Quiksilver’m yeni distribütörü oldu. Quiksilver’m global çapta yaşadığı değişimi Türkiye’ye de yansıtacak olan Olgar, Quiksilver’ı pazarda lifestyle bir gençlik markası olarak konumlandıracak.

Sebago, Babolat, Merrell, Salomon ve Billabong gibi 60’ın üzerinde önemli markanın distribütörü olan ve SPX, Voult ve Routefield mağaza konsept-leriyle perakende sektöründe son dönemde hızla büyüyen Olgar Group, geçtiğimiz hafta önemli bir markayı daha bünyesine kattı.


Şirket, Türkiye’nin en eski ithal giyim markalarından biri olan Quiksilver’ın yeni distribütörü oldu. 1 Temmuz’da start alan yeni dönemde Olgar Group, Quiksilver’ın üretim dahil Türkiye’deki tüm operasyonunu yönetecek. Olgar Grup Yönetim Kurulu Üyesi Orkun Olgar, Quiksilver satın alma operasyonunu anlattı.

HIZLA BÜYÜTECEK

Quicksilver kuşkusuz Türkiye’nin en tanınmış markalarından biri. 1987 yılında Türkiye pazarına adım atan şirket, 27 yıl boyunca Palimar tarafından yönetildi. Yani Olgar Group markanın ikinci distribütörü olmuş oldu.

Olgar Grup Yönetim Kurulu Üyesi Orkun Olgar, bir dönem spor giyim pazarında oldukça kuvvetli olan Quicksilver’ı tekrar eski günlerine döndürmek için pazara hızlı bir giriş yapacaklarını söylüyor. Şu an markanın Türkiye’de 10 mağazası ve 300’ün üzerinde bayisi bulunuyor. Orkun Olgar, mevcut ve yeni açılacak mağazaların Çuiksilver’ın yeni mağazacılık anlayışına göre yenileceğini dile getirirken, “îlk hedef markayı yapılandırmak olacak. Şu an pazarda 18-35 yaş grubuna yönelik ciddi bir marka boşluğu var. Pazarda ya pahalı ya ucuz markalar faaliyet gösteriyor. Biz Quiksilver’ın fiyatlarını bir kademe aşağıya çekerek bu boşluğu doldurmaya talibiz. Tüketicilerin karşısına bugüne kadar hiç olmadığı kadar geniş bir koleksiyon ile çıkıyoruz. ABD pazarına sunulmuş bin 700 kalem ürünün tamamını Türkiye’ye getirdik” açıklamasında bulunuyor. Olgar Grup, Quiksilver’ı ayrıca SPX ve Routefield mağazalarında da satacak.Bu arada sözleşme gereği Olgar’ın üretim hakkı da bulunuyor. Bu yüzden daha önce olduğu gibi özellikle t-shirt grubunda Türkiye’de üretim devam edecek.

Ayrıca yapılan görüşmelere göre de, önümüzdeki yıl Türkiye dışında Ermenistan, Azerbaycan, Gürcistan, îran, Irak, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Kıbrıs, Türkmenistan, Suriye ve Özbekistan pazarları da Olgar’a bağlanacak.

CİROSU 2 MİLYAR DOLAR

1969 yılında Avustralya’da boardshort tasarımı ile temelleri atılan Quiksilver, bugün 2 milyar doları aşan cirosuyla spor giyim pazarının önemi isimlerinden biri. Kuruluşu sörf şortu olsa da, marka uzun zamandır gençlere yönelik bir lifestyle giyim markası olarak faaliyet gösteriyor. Pantolondan gömleğe, kazaktan terliğe kadar neredeyse her kalemde ürünü olan şirket, cirosunun yüzde 49’unu Amerika kıtasında yapıyor. Quiksilver büyük çoğunluğunu kendisinin işlettiği yaklaşık 850 adet mağazaya sahip ama satışların yaklaşık yüzde 73’ünü bayiler kanalıyla yani toptan olarak gerçekleştiriyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu