Şirket Haberleri

Noki’yi alan Hamelin Türkiye’yi üs yapacak

yusuf kohenGeçtiğimiz hafta Noki’nin tamamını satın alan Avrupa’nın en büyük ikinci kırtasiye tedarikçisi Hamelin, şirketin Adapazarı’ndaki fabrikasını üs olarak kullanacak. Satıştan sonra yönetimi değişmeyen şirketin halen yönetim kurulu başkanlığında oturan Yusuf Kohen, Hamelin’in İtalya ve Fransa’daki fabrikalarım Türkiye’ye taşıyacağım söylüyor.

Geçtiğimiz hafta kırtasiye sektöründe önemli bir satın alma gerçekleşti. 1994 yılından bu yana faaliyet gösteren ve yüzde 100 yerli bir marka olan Noki, Avrupa’nın en büyük ikinci kırtasiye üreticisi Fransız Hamelin’e satıldı. Hamelin’e ilk hisse satışı 2010 yılında yapılan Noki, kalan yüzde 30 hissesinin de geçtiğimiz hafta satılmasıyla tamamen Fransızlara geçmiş oldu.


Derya Büro Malzemeleri adlı şirkete ait olan Noki markasının öyküsü kısaca şöyle: 1994 krizinde temelleri atılan Noki, Yusuf ve Selim Kohen kardeşlerin kurduğu Derya Büro Malzemeleri adlı şirkette, üç eski tip Alman dosya makinesi ile doğdu.

1995’te Adapazarı’nda propilen bazlı dosya imalatı ile üretime geçen Kohen kardeşler, 2001 krizinden sonra ihracata yönelmeye karar verdi. Bu tarihten sonra İngiltere’den Almanya’ya, Fransa’dan İtalya’ya kadar Avrupa’nın birçok ülkesine ihracat yapılmaya başladı.

YÖNETİMDE DEĞİŞİKLİK YOK

Noki, bu süreçte yabancı şirketlerin ilgisini çekti. Noki’yi kendisine rakip olarak görmeye başlayan yabancılar, şirketi satın almak için Kohen Kardeşler’in kapısını sık sık çalar hale geldi. Sonunda 2010 yılında Elba, Canson ve Oxford markalarını da bünyesinde bulunduran Hamelin Group tarafından satın alınan Noki’nin 2012 yılı cirosu 95 milyon TL. Şirkette 240’ı mavi yakalı olmak üzere yaklaşık 300 kişi istihdam ediliyor.

Şirket yönetiminde herhangi bir değişiklik olmadığını ancak kendilerinin gıda dışındaki hızlı tüketim sektöründe başka bir iş yapmak istediklerini söyleyen şirketin yönetim kurulu başkanı Yusuf Kohen, “Yönetim kurulunda kalmamız için üç yıl taahhüt yaptık. Ancak bu konu üzerinde tartışıyoruz. Kendi işimizi kurmak istiyoruz. Önümüzdeki süreci değerlendireceğiz” diyor.ÜRETİM 2 KATINA ÇIKACAK

Hamelin’in Fransa, İtalya ve Çin’de toplam üç adet fabrikası bulunuyor. Grup, Türkiye’deki satın almayla birlikte dördüncü fabrikaya sahip oldu. Hamelin, kırtasiye sektöründe Avrupa’nın en büyük ikinci tedarikçisi konumunda. Grubun dünya genelinde 4 bin çalışanı bulunuyor.

Bu satm almayla birlikte Hamelin’in Türkiye’yi Avrupa üssü yapacağını söyleyen Yusuf Kohen, bundan sonraki süreç için ise şu bilgileri veriyor: “Şirket, Fransa ve İtalya’daki fabrikasını Türkiye’ye taşımayı planlıyor. Böylelikle Türkiye’yi Avrupa üssü yapacak. Türkiye’deki fabrikalarda yıllık 2 milyar adet dosya üretiyomz. Avrupa’daki fabrikaların da buraya taşınmasıyla birlikte üretim 2 misli artacak.”

IN0VASY0NA YÖNELECEK

Derya Büro, cirosunun yüzde 55’ini ihracattan karşılıyor. Hamelin’in global markalan olan Oxford defterlerini ve Elba ofis ürünlerini Türkiye’de söz sahibi markalar arasına sokmayı hedeflediklerini söyleyen Yusuf Kohen, Noki’nin de Balkanlar, Azerbaycan ve Gürcistan’da büyümesinin hedefler arasında olduğunu belirtiyor. Kohen, Hamelin’in Türkiye’deki fabrikada inovatif ürünlere yöneleceğini ifade ederek, daha sert dosyalama ürünlerinin üretimine ağırlık verileceğini vurguluyor. Firmalar hakkında yazılarımız Şirket Haberleri kısmında paylaşılmaya devam edecek.

Burcu TuvayBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu