Şirket Haberleri

Milli Piyangoda Bayilik Sistemi Yenilenecek

Milli Piyango şans oyunları lisansı kullanım hakkı ihalesini, geçtiğimiz hafta Net Şans – Hitay Ortak Girişim Grubu kazandı. Vergisiyle birlikte 3 milyar 251 milyon dolar ödeyecek olan ortaklar, Milli Piyango için bayilik sistemini sıfırdan yenileyecekler. Yeni bayilik sisteminden elde edilecek gelirin, yeni sahiplerin ihale bedelim ödemedeki en önemli kaynaklardan biri olacağı kaydediliyor.


Geçtiğimiz hafta ikinci kez ihalesi yapılan Milli Piyango İdaresi’ne ait şans oyunlarının lisans verilerek özelleştirilmesine ilişkin ihalesini, 2 milyar 755 milyon dolarca Net Şans-Hitay OGG kazandı. İhale fiyatının yanı sıra 495.9 milyon dolarlık KDV’sini de ödeyecek olan grup, toplam 3 milyar 251 milyon dolarlık bedeli ister peşin isterse ; taksitle ödeyebilecek.

İhale bedelinin geri ödemesi grubun en önemli gündem maddesi kuşkusuz. Önünde iki seçenek bulunan ortakların, geri ödeme konusunda peşin ödemeyi değil, yüzde 40’ı peşin, geri kalanı 60 taksit olan seçeneği gündemine alacağı belirtiliyor. Peşinat bedeli için gerekli kaynak konusunda bankalarla görüşmeleri başlatan Net Şans/Hitay OGG’nin ajandasında yeni ortak ihtimali de kuvvetli şekilde var.

piyango

ABD’Lİ ORTAK GELİYOR MU?

Yeni ortak konusunda ABD’li Scientific Games’in adı öne çıkıyor. Kazı kazan’ın mucidi projede çözüm ortaklığı sunacak. ABD’li şirket yöneticilerinin birkaç kez, İstanbul’a ve Net’in KKTC’deki otellerine ziyaretlerde bulunduğu kaydediliyor.

Milli Piyango ürünlerinin sayısının artırılması, uygulamaların internet alana da taşınması, yeni ürünlerin devreye alınması da yeni stratejilerin önemli başlıkları.İlk etapta Milli Piyango’ya atılacak neşterlerin başında yeni bayilik sistemi geliyor. Lisans devir sözleşmesinin imzalanmasının ardından bevcut bayilerin sözleşmesi fesih edilecek ve komisyon oranları yeniden belirlenecek. Ortaklar, daha önce hazırladıkları bayilerin yeniden yapılandırılması çalışmasının startını verecekler.

Yeni bir bayilik sistemi kurulacak. Bayilerin fiziki ortamlarına yeni bir düzen getirilecek. Yeni birtakım fiziki uygunluk koşulları aranacak. Ayrıca yeni bayilik oluşumu esnasında, girişimcilerden bayilik ücreti talep edilecek. İşte bu talep de ortakların ilk etaptaki en büyük gelir kalemini oluşturacak. Bir yandan daha teknolojiye uyumlu bir bayilik anlayışı getirilirken, bir yandan da Milli Piyango’nun kurumsal kültürü de korunacak.

ENGELLİLERİN DURUMU

Kurumsal kültürü derken neden mi bahsediyoruz, hemen açıklayalım. Kurumu yakından bilenler, kamu yönetiminin Milli Piyango’da yıllardır hassasiyetle üzerinde durduğu bir konuyu da çok iyi takip etmişlerdir. Özelleştirme uygulamasına kadar Milli Piyango İdaresi, engelli vatandaşlara pozitif ayrımcılık uygulayarak, bayilikte öncelik veriyordu. Doğal olarak yeni sahiplerin elinde bu uygulamanın sürüp sürmeyeceği ise merak ediliyor. Edindiğimiz bilgilere göre mevcut bayilerle birlikte engelli girişimcilere belirli oranlarda öncelik verilmesi uygulaması belirli oranda devam edecek, engelli kontenjanı uygulaması sürecek.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu