Şirket Haberleri

Mars Logistics şirket avına çıktı

garip sahinogluGeçtiğimiz yılı 275 milyon dolar ciro ile kapatan bu yıl ise 330 milyon dolar ciro bekleyen Mars Logistics, geçen yıl ekim ayında Japon Hitachi Transport System ile ortakîığa gitmişti. Dünyanın en büyük şirkederi arasında yer alan Japon Hitachi bünyesinde 1950 yılında kurulan Hitachi Transport System, 6 milyar dolar ciro ve 22 bin 793 çalışan ile tam anlamıyla bir küresel dev. Uzakdoğu pazarında oldukça kuvvetli olan Hitachi’nin büyüme stratejisinde özellikle Avrupa pazarı önemli bir yer tutuyor. Bu yüzden de şirket Mars Logistics ile olan ortaklığa çok önem veriyor.

Farklı coğrafyalarda birçok şirket ile ortaklığı bulunan Hitachi’nin Avrupa pazarında en kuvvedi ortağı şu an Mars Logistics olarak dikkat çekiyor. Bu yıl ve önümüzdeki yıl özellikle Rusya pazarına yoğunlaşmayı planlayan Mars Logistics ise yeni ortağıyla birlikte bölgede güçlenmek istiyor.

SATIN ALMA YAPACAK

Hitachi ile gerçekleşen ortaklığın ardından Türkiye pazarında daha da büyümek isteyen Mars Logistics, bir şirket satın alarak büyüme planları da yapıyor. Hitachi’nin bu konuda kendilerini desteklediğini söyleyen Mars Logistics Yönetim Kurulu Başkam Garip Sahillioğlu, “Şimdilik fazla bir şey söylemek istemiyorum ama Türkiye’den de bir şirketi bünyemize katabiliriz, yurtdışmdan da. Bu konuda Hitachi’nin tam desteğini almış durumdayız. Fırsatiara bakıyoruz. Belki bu yıl içinde dahi bu satın alma işlemini gerçekleştirebiliriz” açıklamasında bulunuyor.


Garip Sahillioğlu, Hitachi ile olan ortaklıklarının hem lojistik potansiyellerinin uluslararası pazarlarda artmasına hem de yurtdışı pazarlarda daha hızlı büyümelerine olanak sağlayacağını söylüyor. Hitachi’nin oldukça güçlü bir depolama ve dağıtım ağı olduğunu dile getiren Sahillioğlu, kendilerinin ise uluslararası ve Intermodal taşımacılık alanlarında kuvvedi olduğunu söylüyor. Sahillioğlu, “Biz onların, onlar da bizim know ho’çv’ımızdan yararlanacak” yorumunda bulunuyor.

“Ortağımız ile oluşturacağımız güçlü sinerji ile özellikle Uzakdoğu ile olan lojistik trafiğimizi sıklaştıracağız” diyen Sahillioğlu, özellikle Japon şirketleriyle önümüzdeki dönemde daha yakın çalışacaklarım sözlerine ekliyor.

YATIRIMLAR SÜRÜYOR

Hitachi ile olan ortaklığın etkisini orta vadede daha net hissetmeye başlayacaklarını söyleyen Sahillioğlu, işbirliklerinin ilk döneminde 2012 sonunda Lüksemburg’da başlattıkları Intermodal Taşımacılık projesinin sefer sayısını yıl sonuna kadar haftada her gün gidiş-dönüş yapacak şekilde arttıracaklarını ifade ediyor.Bu arada yatırımlar da hız kesmeden devam ediyor. Bu yılın sonuna kadar 17 milyon Euro yatırımla 280’i treyler ve 100’ü çekici olmak üzere toplam 380 üniteyi filosuna katacak olan Mars Logistics, demiryolu taşımacılığında da etkinliğini arttıracak projeler üzerine çalışıyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu