Haberler

Markanızın istismar edilmesini önleyebilirsiniz

Kamuoyunda iyi tanınan markaların çoğu, internet üzerinde markalarının istismar edilmesi konusunda epey deneyim kazandığı söylenebilir. Kopya internet siteleri, benzer alan adlarının tescil edilmesi, sosyal medyada sahte kişilikler yaratılması, internet trafiğinin saptırılması, açık arttırma platformlarında taklit malların satılması gibi…


Marka istismarının bu farklı biçimlerinin çoğu, firmaları birden çok açıdan zarara uğratıyor. Şirketler, başta sorunu ve bu sorunun işlerine yaptığı zaran ölçme anlamında zorluklar yaşıyor.

Fakat güçlü marka koruma stratejileri uygulamaya koyan firmalar, internet üzerindeki mecralarının denetimini kademeli olarak yeniden kendi ellerine geçirebiliyor ve çabalarının karşılığını görüyor.

İnternet üzerinden marka istismannm önüne geçmek için şirketlere hizmet veren firmaların sayısı dünyada olduğunu gibi Türkiye’de de artıyor. Bir de bu işin yazılım kısmı var tabii.

MarkMonitorde

Dünya genelinde marka istismarı dolayısıyla doğan büyük ticari kaybı internet genelinde önlemek üzere yazılımlar geliştiren Mark Monitor, Türk şirketi Ader ile güçlerini birleştirerek Türkiye’ye adım attı. Ekonomist olarak görüştüğümüz MarkMonitor Marka Koruma Danışmam Jarome Sicard, nasıl bir hizmet verdiklerini şu sözlerle anlatıyor:MarkMonitorde, istismarın ve dolandırıcılığın nerelerde meydana geldiğini, ne kadar yaygın olduğunu ve müşterilerimizin markalarına ne maliyet getirdiğini anlamak üzere tescilli teknolojiler kullanılır. Günlük bazda takip gerçekleştirebilmek için özel teknolojilerden faydalanarak, müşterilerimizin karşı karşıya olduğu mali kaybın çerçevesini belirleyebiliyor ve sorunun çözümüne geçebiliyoruz. MarkMonitor olarak istismarcıların internet üzerinde sahte malları satmasını ve müşterilerimizin markalarını istismar etmesini engellemek üzere ciddi anlamda agresif stratejiler uyguluyoruz.”Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu