Şirket Haberleri

Mandarin Oriental Hotel Group, Türkiye’deki ilk otelini Bodrum’da açtı

Turizm sektörünün heyecanla beklediği açılış geçen hafta gerçekleşti. Uzakdoğu kökenli lüks otel, resort ve rezidans işletmecisi Mandarin Oriental Hotel Group, Türkiye’deki ilk otelini Bodrum’da açtı. 650 milyon Euro’luk yatırımla (Rezidans projesi ve arazi bedeli dahil) hayata geçirilen, 109 odalı otel, Göltürkbükü Cennet Koyu’nda 600 dönümlük arazi üzerinde yer alıyor.


25 ülkede, 44 oteli bulunan Mandarin’in Türkiye’deki tek yatırımı Mandarin Oriental Bodrum olmayacak. Astaş înşaat’ın gelecek yıl Kuruçeşme’de inşaatına başlayacağı oteli de Mandarin işletecek.

Mandarin Oriental Hotel Group

Bir gecelik konaklama ‘fiyatı 800-18 bin Euro arasında değişen Mandarin Oriental Bodrum’u yönetmek doğal olarak hiç de kolay olmayacak. Çünkü çıta da, beklenti de çok yüksek. Yönetimi devralacak profesyonel, Türkiye’yi iyi tanıyacak, turizmi, ön ve arka hinderlandı’nı iyi takip edecek. Aynı zamanda dünya jet sosyetesini de, bu kesime yön veren kanaat önderi şirketleri de iyi bilecek, iyi idare edecek. Yani deyim yerinde ise ‘ağzı ile kuş tutacak.’

Bu maharetli kişinin aynı zamanda, Bodrum tesisinin yanında İstanbul’da başlayacak inşaattan da sorumlu olacağı düşünüldüğünde işinin zorluğu daha net anlaşılır sanıyorum.

Otelin üst yöneticisi geçen yıl belirlenmiş. Kendisini geçen haftaki açılış dolayısı ile tanıma fırsatımız oldu. Arkadaşımız Fatoş Bozkuş’un izlenimlerini aşağıdaki satırlarda okuyabileceksiniz. Ben baştan söyleyeyim, bunca yükü sırtlayacak üst yöneticinin, geçmişinin ve iş yaşamının alışılmış tarzda olmasını beklemiyordum. Düşündüğüm gibi çıktığım peşinen ifade edeyim.Mandarin Oriental Türkiye Bölge Genel Müdürü Nejat Sarp, Türkiye’de doğmuş, 10 yaşından itibaren yurtdışında yaşamış. Boston Üniversitesi’ni bitirdikten sonra konaklama sektörüne adım atmış.

Turizmin her kademesinde çalışan Sarp, 2000-2004 yılları arasında Mandarin Oriental, Singapur’da genel müdür olarak görev yapmış. Birleşik Arap Emirlikleri, Japonya, ABD’de bulunan otellerde üst düzey yöneticilik deneyimleri edinen Sarp, ardından kendi işletmesini açıyor. Nerede mi dersiniz? Yeni Zelanda’da, içinde yalnızca 9 villanın bulunduğu dünyanın bir ucundaki tesisine Avrupa’dan Amerika’dan ünlüler konuk ediyor. Misafirler arasında her gün aynı tişörtü giydiğini söylediği (gülerek) modacı Ralph Lauren de bulunuyor.

Yeni Zelanda’da da otel işleten ve Kanada’da oturan Sarp, gelen teklife kadar Türkeye’ye dönmeyi düşünmüyor. Zaten teklif geldiğinde de karar vermekte çok zorlanmış. Ancak onu yeni görevine iten, Göltürbükü’nde yer alan otelin arazisi ve çok beğendiği proje olmuş.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu