Pazartesi , Eylül 17 2018
Anasayfa / İş Fikirleri / Koyun Bağırsağından Katküt

Koyun Bağırsağından KatkütBildiğimiz kadarıyla bizde de üretilen, ihracatı her zaman yapılabilecek nitelikli bir ürün. Tıbbi cerrahide ameliyat esnasında kesileri birbirine bağlamak ve olası enfeksiyonları önlemek için atılan dikiş materyaline ‘katgüt’ deniyor. Kanımızca eczacı ya da doktor emeklilerinin yapabileceği bir iş bu.

katküt
Katgüt ipliklerinin çok inceltilmiş çeşitleri damar onarımlarında dahi kullanılıyor. Sentetik olanları bulunmasına rağmen en iyi biçimde emilerek kısa sürede yok olan katgüt çeşitleri koyun bağırsağından üretiliyor. Emilimin daha yavaş olmasını sağlamak mümkün: Bu durumda ‘kromik asitle işlem görmüş organik iplikler kullanılıyor. Bunlar iki ya da üç haftada emilip yok oluyor.

Sterilizasyon olarak bilinen mikroptan arınmış laboratuvar niteliğindeki imalathanelerde üretilen katgütlerin birçok çeşit ve tipi var. Uzmanlık isteyen bir iş olmakla beraber standartlara uygun ürünlerin hem ihracat şansı var hem de Kızılay, Kızılhaç gibi kurumlara belirli sertifikalara sahip olunması şartıyla satış yapılabiliyor. Önemli olan dünya standartlarında ürün yapabilmekte… Yapay benzerleri çıkmasına rağmen doğal menşeli katgütler bazı ülkelerdeki tıp merkezlerinde hala büyük ilgi görmeye devam ediyor. Bu arada üretim sırasında diğer bazı hayvansal materyallerin de kullanıldığını ekleyelim.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

myfikirler.org

Bunu da İnceledinizmi ?

Para Kazandıran 50 İş Fikri Önerisi

Elektrikle çalışan mini traktör, tedarikçi seçimini kolaylaştıran mobil uygulama, rüzgar tribünlerinde ses azaltan metot… Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir