Pazartesi , Ocak 21 2019
Anasayfa / İş Fikirleri / Koyun Bağırsağından Katküt

Koyun Bağırsağından KatkütBildiğimiz kadarıyla bizde de üretilen, ihracatı her zaman yapılabilecek nitelikli bir ürün. Tıbbi cerrahide ameliyat esnasında kesileri birbirine bağlamak ve olası enfeksiyonları önlemek için atılan dikiş materyaline ‘katgüt’ deniyor. Kanımızca eczacı ya da doktor emeklilerinin yapabileceği bir iş bu.

katküt
2019'da Çok Para Kazanma Yolları ve İş Fikirleri İçin Tıklayınız...

Katgüt ipliklerinin çok inceltilmiş çeşitleri damar onarımlarında dahi kullanılıyor. Sentetik olanları bulunmasına rağmen en iyi biçimde emilerek kısa sürede yok olan katgüt çeşitleri koyun bağırsağından üretiliyor. Emilimin daha yavaş olmasını sağlamak mümkün: Bu durumda ‘kromik asitle işlem görmüş organik iplikler kullanılıyor. Bunlar iki ya da üç haftada emilip yok oluyor.

Sterilizasyon olarak bilinen mikroptan arınmış laboratuvar niteliğindeki imalathanelerde üretilen katgütlerin birçok çeşit ve tipi var. Uzmanlık isteyen bir iş olmakla beraber standartlara uygun ürünlerin hem ihracat şansı var hem de Kızılay, Kızılhaç gibi kurumlara belirli sertifikalara sahip olunması şartıyla satış yapılabiliyor. Önemli olan dünya standartlarında ürün yapabilmekte… Yapay benzerleri çıkmasına rağmen doğal menşeli katgütler bazı ülkelerdeki tıp merkezlerinde hala büyük ilgi görmeye devam ediyor. Bu arada üretim sırasında diğer bazı hayvansal materyallerin de kullanıldığını ekleyelim.

  Kıbrıs'ta yatırım fırsatları
İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bunu da İnceledinizmi ?

Teknolojik 3 İş Fikri İle Para Kazanmak Daha Kolay

Teknoloji ve yapay zeka ile hayatı kolaylaştıran ürünler icat eden girişimciler yeni nesil iş fikirleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir