Şirket Haberleri

İngiliz devinin yönetim şemasına iki Türk daha eklendi

İngiliz perakende de\i Tesco’nun, alışkanlıklarında ‘tutucu’ Ege insanının kalbini fetheden Kipa’yı satın almasının üzerinden 10 yıl geçti.

tescoSanılanın aksine Ingiliz dev, Kipa ile yüksek bir büyüme ivmesi yakaladı. 10 yıl önce yalnızca İzmir’de faaliyet yürüten şirket, bugün 24 ile yayılmış durumda.

Mağaza sayısı ise satın alındığında 5 iken bugün 190. 35 de AVM’si bulunuyor. Çalışan sayısının ise binden 10 bine çıktığını söyleyebiliriz.


Peki, büyüklük ifade eden bunca rakama karşın Kipa, Tesco için neden kamuoyu gözünde tam anlamı ile başanlı bir operasyon olarak gözükmüyor. Bunun bir değil birden fazla nedeni var. Biz ikisini söylemekle yetinelim. Öncelikle ifade edelim; Kipa, Tesco ile büyüdü büyümesine ama rakipleri de büyüdü. Migros’a bakın, BlM’e bakın, 10 yılda sektöre giren yeni markalara bakın, her biri birkaç milyar dolarlık ciroları yönetiyor.

Yine her sektör için söylenen bir gerçeği organize perakende için de ifade edelim. İstanbul’da rüştünü ispatlayamayanm sektöıünde çok fazla şansı yok. Tesco Kipa’mn İstanbul hamleleri daha emekleme çağında bile değil.Biz ne dersek diyelim, o dönem Tesco’nun icra Kurulu Başkanı olan Teny Leahy’nin açıkladığı gibi, Kipa, Tesco’nun uzun vadeli planlarının en önemli halkası. Tesco, uzun vadeli planlan için Kipa’nın bir önemli gücünden daha yararlanıyor. Pek çok yabancı dev gibi Tesco da Türk yöneticisinin kabiliyetini keşfetmiş durumda. İşinin ehli yöneticileri dünyanın önemli saydığı coğrafyalarına göndermekten çekinmiyor.

Dünyanın en büyük üçüncü perakende grubu Tesco, Kipa Ticari Direktöıü Murat Sağlık’ı, Grup Satmalma Ticari Direktöıü olarak atadı. Murat Sağlık, global Tesco organizasyonunda görevlendirilen en üst düzeydeki Türk yetkili oldu Tesco ayrıca dünyaya açılma stratejisinde büyük önem verdiği ülkelerden Malezya’daki organizasyonunun insan Kaynakları Direktörlüğü ve Yönetim Kurulu Üyeliği’ne Mehtap Yanmaz Keleş’i atadı. Keleş, Tesco bünyesinde yabancı bir ülkeye direktör seviyesinde atanan ilk Türk kadın yönetici olma özelliğini taşıyor.

Orta Avrupa operasyon yöneticisi olarak Macaristan’da göreve başlayan Banu Yeşil ile birlikte Tesco’da anahtar görevlerde bulunan toplam sekiz Türk kadın yönetici bulunuyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu