Şirket Haberleri

İngiliz çayına ‘kafe’ eklediler

128 yıllık İngiliz çay markası Wlıittard of Chelsea, Türkiye’ye daha önce hiç denemediği kafe konseptiyle adım attı. Şirket, Türkiye’de beş ydda 15 şubeye ulaşmayı hedefliyor. Uluç Dikici ye Özgür Delemen tarafından geliştirilen kafe konsepti şimdi İngiltere’ye de taşuuyor. İki Türk girişimci bu konuda İngiliz devine danışmanlık hizmeti yermeye başladı.


Kahve geçtiğimiz 10 yıl içinde hiç olmadığı kadar popülerleşmiş olsa da, Türkiye çok tipik bir çay ülkesi. Yapılan araştırmalara göre kişi başına yıllık 3 kg çay tüketimiyle, İrlanda ve İngiltere’nin önünde, dünyanın en çok siyah çay tüketen ülkeyiz. Fakat böyle-sine yoğun bir çay tüketimi olmasına karşın, yurtdışında örneklerini sıkça gördüğümüz modern çay evlerinin sayısı Türkiye’de son derece yetersiz. Bunda Türk tüketicisinin çayda farklı lezzetlere fazla ilgi göstermemesinin de etkisi var.

Wlıittard of Chelsea

İngilizlerin ünlü çay markası Whit-tard of Chelsea, işte bu olguyu kırmak için Türkiye’ye adım attı, ilk mağazasını dört ay önce Akasya Alışveriş Merkezi’nde açan Whittard of Chelsea, Türkiye pazarına kendisinin de ilk kez İstanbul’da denediği kafe kon-septiyle birlikte girdi. İngiltere’de 55 şubesi olan ve 30 ülkede faaliyet gösteren ünlü marka, bugüne kadar hep perakende satış gerçekleştiren bir kimliğe sahipti. Fakat Whittard of Chelsea’yi Türkiye’ye getiren Uluç Dikici ve Özgür Delemen, 128 yıllık markayı ikna etmeyi başarıp, Whittard of Chelsea mağazasının içine bir kafe konseptini ilk defa yerleştirmiş oldu.

Whittard of Chelsea, beş yıl içerisinde Türkiye’de 15 şubeye ulaşmayı hedefliyor. Bu mağazalardan ilki altı ay içerisinde İstanbul Avrupa Yaka-sı’nda faaliyete geçecek. Şimdilik franchise verilmesi düşünülmüyor. Fakat iki ortak 3-5 mağazadan sonra franchise verebileceklerini söylüyor.TÜRKİYE PİLOT ÜLKE

TAB Gıda Genel Müdürü Caner Dikici’nin oğlu olan Uluç Dikici, muhafazakar kimliğiyle tanınan İngiliz şirketini böyle bir yeniliğe ikna etmenin kolay olmadığım dile getirirken görüşmelerin yaklaşık iki yıl sürdüğünü söylüyor.

İlk şubenin kısa sürede başanlı olması ve cironun yüzde 50’sinin kafe kısmından gelmesi üzerine, Whittard of Chelsea şimdi benzer konsepti Londra’ya da taşıma karan aldı. İşin ilginç tarafı ise Uluç Dikici ve Özgür Delemen’in kafe konsepti için İngiliz şirketine danışmanlık hizmeti de vermeye başlamış olması. Yani Whittard of Chelsea’nin bu radikal dönüşünde iki Türk girişimcinin de ciddi bir katkısı olacak.

TOPTAN SATIŞA DA BAŞLADI

Whittard of Chelsea’nin portföyünde yaklaşık 200 çeşit çay bulunuyor. Türkiye’ye şimdilik 18 çeşit çay ve 6 çeşit kahve çekirdeği getirildi. Kısa sürede bu çeşit 50’ye çıkarılacak. Şirketin perakende dışında toptan satışı da var. Hatta ufak ufak otellere, kafelere ve restoranlara toptan satış yapılmaya başladı. 2015’ten itibaren toptan satış kanallarına da ağırlık verilecek.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu