Şirket Haberleri

İnci Deri, yurtiçinde marka satın almaya hazırlanıyor

murat kiziltasYaklaşık iki yıl önce mağazalaşma ve markaya odaklanma kararı alan İnci Deri, yurtiçinde marka satın almaya hazırlanıyor. 16 mağazası bulunan yerli bir zincirle görüşmelere başlayan İnci Deri, bu satuı almayla Anadolu’daki gücünü artırmayı hedefliyor. Şirket ayrıca üç yeıü marka geliştirmeye çalışıyor.

Türkiye’nin önde gelen ayakkabı markalarından İnci Deri, yaklaşık iki yıl önce radikal bir kararla üretimden çıkarak tamamen markaya odaklanma kararı aldı. O tarihten bu yana marka gücünü artımıak amacıyla çeşitli çalışmalar yapan şirket, şimdi de iç pazarda özellikle Anadolu’da etkinliğini artırmak için marka satın almaya hazırlanıyor.


Anadolu’da 16 mağazası olan bir zincirle görüştüklerini söyleyen İnci Deri Yönetim Kurulu Başkanı Ali Murat Kızıltaş, “Bu satın almanın gerçekleşmesi durumunda yurtiçindeki pozisyonumuz güçlenecek. Görüştüğümüz şirket Anadolu’da bizim bulunmadığımız noktalarda ve özellikle cadde mağazalarıyla öne çıkan bir marka” diye konuşuyor.

CADDEYE YÖNELECEK

Türkiye genelinde 87 mağazası bulunan İnci Deri, önümüzdeki dönemde cadde mağazacılığına ağırlık vermeyi planlıyor. Kızıltaş, İstiklal Cadde-si’nde de mağaza arayışı içinde olduk-lannı belirtiyor. 2014 yılında toplam 15 yeni mağaza daha açmayı hedefleyen şirket, toplamda 17 milyon TL’lik yatırım yapacak.

Yurtdışında Bakü’de bir mağazası, Nahçıvan ve Üsküp’te comer’ları bulunan şirket, mart başında Tebriz’de de bir mağaza açtı. İran’da üç yılda beş mağaza açılması hedefleniyor. Ayrıca Dubai’de mağaza açmak için görüşmelerin sürdüğünü söyleyen Kızıltaş, “Dubaili üç grupla görüşüyoruz. Biriyle oldukça aşama kat ettik” diye konuşuyor.

2013 yılını bayi mağazalan da dahil toplam 730 kişilik istihdamla kapattıklarını söyleyen Kızıltaş, 2014 yılında yeni açılacak mağazalar ve merkezdeki yapılanma ile bu rakamı 800-850 kişi civarına ulaştırmayı hedeflediklerini belirtiyor. İnci Deri’nin 2013 sonu cirosu yüzde 26,2’lik artışla 138 milyon TL olarak gerçekleşti. 2014 yılında ise yüzde 25 lik artışla cironun 183 milyon TL seviyelerine ulaşması bekleniyor.

ÜÇ YENİ MARKA GELİYOR

Şirket ayakkabı sektöründeki rekabete karşı mağazalarındaki ürün gamım geliştiriyor. Özellikle deri aksesuarda ürün gamını geliştiren, yaza özel bileklikler tasarlayan şirket, kapsül bir koleksiyonla deri konfeksiyona girecek.Şirket, aynca üç yeni marka üzerinde çalışıyor. Bunlardan biri kapsül koleksiyonların satılacağı üst bir marka. Önce İnci mağazalarında satılması planlanan bu markanın daha sonra kendi mağazalan açılacak. Diğeri ise gençlere yönelik bir marka olacak. İn-ci’nin ağırlıklı olarak 25-45 yaş aralığına ürün sattığını söyleyen Kızıltaş, yeni markayla gençlere hitap edeceklerini belirtiyor. Üçüncü marka ise erkeklere yönelik olacak. Bu markanın alt yapısı oturduktan sonra erkek aksesuarlarının satıldığı bir mağaza zinciri olarak konumlandırılması planlanıyor.

Üç markanın da tescil aşamasında olduğunu söyleyen Kızıltaş, “Her bir marka için iki farklı tescil başvurusu yaptık. Altı aylık süresi var, üç ayı tamamladık. Tescilleri aldığımız anda bir sonraki sezona markaları yetiştireceğiz” diyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu