Şirket Haberleri

Helal Sertifikasıyla Müslüman Turisti Çekecek

Helal Sertifikasıyla Müslüman Turisti Çekecek

CUNEYT CETİNDünya genelinde 63 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşan helal turizm sektörü girişimciler için de fırsatlar yaratmaya başladı. Türkiye’de turizm sektöründe ilk helal sertifikası alan operatör olan Evra Turizm, bu sertifikayla dünyanın dört bir yanındaki Müslüman turistleri Türkiye’ye çekmeyi hedefliyor.

Yaklaşık 10 yıl önce kıyılarda tek tük bulunan islami otellerle başlayan helal turizm pazarı, sektörün en hızlı büyüyen alanlarından biri haline geldi. Bugün Türkiye’de 150’nin üzerinde İslami otel bulunuyor. Hızla büyüyen pazar girişimciler için de yeni bir yatırım alanı haline geldi. Evra Turizm, pazardaki boşluğu görerek yatırım yapan şirketlerden biri.


Türkiye’de tur operatörleri içerisinde yurtiçi markası Evratur ve yurtdışı markası Halal Voyage için ilk helal sertifikayı alan Evra Turizm, bu sertifikayla Müslüman turistleri Türkiye’ye çekmeyi hedefliyor. Gıdanın ardından turizmde de tercih edilmeye başlayan helal sertifika, islami turizm yapan şirketlerin helal şartlara uyup uymadığını denetliyor.

Bu kurallar arasında, bay bayan ayrı havuz, spa ve bayanlara özel kullanım alanları bulunduran, içerisinde alkol servis edilmeyen ve bünyelerinde rahatça namaz kılma imkânı sunan otellerde konaklatma, namaz saatlerini zayi etmeden turlar organize etme, konaklanılan otellerde veya yemek yenen restoranlarda helal gıda servis edilmesi, rehberlerin İslam kültürüne uygun eğitim almış ve anlatımlarını bu bakış açısıyla gerçekleştirmeleri gibi kurallar yer alıyor.

Evra Turizm Genel Müdürü Cüneyt Çetin, helal sertifikayı alarak, tüm bu kurallara uygun tatil imkânı sunduklarını tescillediklerini söylüyor. Şirket, Müslüman turistler için Umre ve Hac organizasyonlarından dünyanın her yerine düzenlediği kültür turlarına, yurt içi ve yurtdışında 300’e yakın İslami otel seçeneğinden sadece bayan personel bulunduran guletler ile mavi yolculuklara kadar pek çok farklı seçenek sunuyor.

Helal pazar 63 milyar dolara ulaştı

Türkiye’deki turizm endüstrisinin yaklaşık yüzde 3’ünün helal turizme ait olduğunu söyleyen Evra Turizm Genel Müdürü Cüneyt Çetin, Türkiye’de bu alanda alınacak daha çok mesafe olduğunu dile getirdi.

Çetin faaliyetlerine ve pazara ilişkin şu değerlendirmeleri yaptı:

“Yapılan araştırmalar dünyada helal turizm pazar hacminin yaklaşık yıllık 57 milyar dolar olduğunu gösteriyor. Helal turizm endüstrinin yaklaşık yüzde 6’sını kapsıyor. Helal turizm pazarı turizm endüstrisine göre her yıl yüzde 40 daha hızlı büyüyor. Tahmini olarak 2013’te helal turizm pazarının harcanma oranı 63 miyar dolar oldu” diyor.işte bu noktada, Türkiye’nin bin yıllık İslam kültürü ve doğasıyla önemli bir potansiyel barındırdığını söyleyen Çetin, “Tüm dünyada 400’e yakın islami otel varken, bunların 150 tanesi zaten Türkiye’de. Buna rağmen helal turizm pazarında Malezya’nın arkasında yer almaktayız. Türkiye’deki islami otellerdeki konaklama oranlarına baktığımızda yüzde 95’inin yerli turist, yüzde 5’inin ise yabancı turist olduğunu görüyoruz” diyor.

Yabancı turistleri Türkiye’ye çekmeyi hedefleyen şirket, 10 farklı ülkede bulunan tur operatörleri ile distribütörlük anlaşması imzalamış durumda.

Bunların arasında Fransa, Arap Emirlikleri, Cezayir, Fas ve Güney Afrika gibi ülkeler bulunuyor. 2014 yılındaki distribütörlük hedefi ise bu sayıyı 30’a çıkarmak ve alt acente sayını 3 haneli rakamlara taşımak.

Pazarda Malezya lider komamda ayrıca tamamıyla Müslüman nüfusa saiıip olmamasına rağmen Singapur, Avustralya, Sri Lanka ve Hindistan gibi ülkelerin Müslüman turistleri çekmek için yaptıkları bir takım faaliyet ve tanıtımlar var. Pazarda, tesis ve İslam kültürü açısından en kuvvetli ülkenin Türkiye olduğuna dikkat çeken Çetin, yeterli tanıtım yapılırsa Türkiye’nin pazarda en çok söz saltibi ülke konumuna yükseleceğini belirtiyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu