Şirket Haberleri

Haşemanın mucidi mağazalaşacak

İsim babası olduğu Haşema markasıyla dünyanın ilk tesettür mayosunu üreten Mehmet Şahin, şimdi de aynı markayla mağazalaşmaya hazırlanıyor.

hasemaÖnümüzdeki yıldan itibaren franchise vermeye başlayacaklarım söyleyen Şahin, üç yıl içinde 10 mağaza açmayı hedefliyor. Mağazalarm altısı İstanbul’da, diğerleri Ankara, Konya ve Antalya’da olacak.

1989 yılında henüz üniversitede öğrenciyken Haşema markasıyla erkeklere özel deniz şortları üretmeye başlayan ve 1992 yılında ise ilk kez kadınlara yönelik teset-türlü deniz ürünlerini geliştiren Haşema Tekstil’in sahibi Mehmet Şahin,


Haşema markasıyla ma-ğazalaşarak büyüme kararı aldı. Halihazırda ikisi Fatih’te ve biri Başakşe-hir’de üç mağazası bulunan şirket, önümüzde üç yıl içinde altısı İstanbul’da ve diğerleri Ankara, Konya ve Antalya’da olmak üzere toplam 10 mağaza açmayı hedefliyor.

Haşemanın yanı sıra tesettürlü kadınlar için özel bir ürün olan ferace ile erkekler için tişört, eşofman gibi farklı ürün gruplarını koleksiyonlan-na eklediklerini söyleyen Mehmet Şahin, “Ürün gamımız genişleyince mağazalaşmak önemli olmaya başladı. Bu noktada franchise vererek büyümeye karar verdik. İlk aşamada İstanbul’da Ümraniye, Pendik ve Üsküdar’a mağaza açmayı planlıyoruz” diye konuşuyor.

2013 yılını 6 milyon TL’lik ciroyla kapatan şirket, üretiminin yüzde 25’ini ihraç ediyor. Katar, Kuveyt, Amman, Ürdün ve BAE’nin yanı sıra Almanya, İngiltere gibi ülkelere de ihracat yapan Haşema Tekstil, kısa bir süre önce Dubai’de de şirket kurdu. Bu şirket aracılığıyla bölgeye daha hızlı yayılmayı hedeflediklerini belirten Şahin, “Haşema tüm dünyada bir marka haline geldi. Muhafazakar kadınların daha çok denize girmeye, spor yapmaya başlaması da ürüne talebi artırıyor” diyor.

BRONZLAŞTIRAN HAŞEMA

2014 yılı reklamlarında “Do Belie-ve and Feel Free” sloganıyla ünlü kanocu ve yüzücüleri kullanmaya başlayan ve önümüzdeki dönemde voleybol, tenis gibi farklı spor dallan için de ürünler piyasaya sürmeye hazırlanan Haşema Tekstil, AR-GE çalışmalarıyla farklı özellikleri olan ürünler geliştiriyor. Bugüne kadar suda ağırlaşmayan, yüzme kolaylığı sağlayan ve zarar vermeden bronzlaştıran ürünler geliştirdiklerini söyleyen Şahin, “Bronzlaştıran ürünün havuz modelini çıkardık. Deniz için planladığımız modelin üzerinde ise çalışıyoruz. Hollanda da testleri devam ediyor. Bu model, bronzlaştıncı ışınlan içeri alan, zararlı ışınları geçirmeyen kumaştan olacak” diye konuşuyor.Mehmet Şahin, yeni ürün gamı ve mağazalaşma çalışmalarıyla birlikte 20l6’dan itibaren her yıl en az yüzde 20 büyümeyi planladıklarını söylüyor. Şahin, “Bu yıl ortalama 80 bin haşema sattık. 2023 hedefimiz 1 milyon haşema satarak 50 milyon dolarlık ciroya ulaşmak” diyor.

İSİM HAKKI BEDELİ İSTEMİYOR

Haşema Tekstil, franchise verirken isim hakkı bedeli talep etmiyor. Bir mağaza için minimum 100-150 bin dolarlık bir yatırım bütçesine ihtiyaç var. Mağazanın ana cadde veya büyük bir AVM’de en az 100 metrekare büyüklüğünde ve yine en az 6 metre cepheli, mevcut büyüklüğün yüzde 20’si kadar depo alanı olması gerekiyor. Şirketin diğer koşulu ise Haşema’nın çıkardığı her koleksiyonun en az yüzde 75’inin sipariş verilmesi. Şahin, mağazada çalıştırılacak personelin seçimi ve eğitimi gibi konularda da girişimcilere destek olacaklarını söylüyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu