Pazarlama Reklam

Gerilla Pazarlama Taktikleri Sahillere Taşınıyor

Küçük bütçelerle fırtınalar estiren gerilla pazarlama taktikleri tarih itibariyle sahillere taşınıyor. Şezlongda güneşlenirken veya denizde yüzerken markaların gerilla sürprizlerine hazır olun…


1 TEMMUZ itibariyle resmi olarak tatil sezonunun açıldığını söyleyebiliriz. Şehirler boşalırken, tatil merkezleri, yazlık destinasyonlar, sahil ve kumsallar tıka basa dolacak. Kısacası büyük bütçeler ayırdığınız açık hava ilanlarınızın önünden bir ay öncesine kıyasla önümüzdeki iki ay süresince çok daha az sayıda kişi geçecek. Elbette aynı saptamayı televizyon için de yapmak mümkün. Gündüzleri de-niz-güneş-kumun tadım çıkaranlar, akşamları da sahilde yemek yerken, pek tabii ki televizyon izleme oranları büyük ölçüde düşecek.

“Peki, ne yapalım?”, “Pazarlama aktivitelerine dönmek için Eylül’ü mü bekleyelim?” diye soranlar sahillerin aynı zamanda muhteşem bir platform olduğunu hatırlatmak isterim. Özellikle de gerilla pazarlama kampanyalarına start vermek için doğru zaman.

gerilla-pazarlama

BÜTÇESİ AZ, ETKİSİ YÜKSEK

Konuya çok hakim olmayanlar için kısaca özetleyeyim. Gerilla pazarlamanın “fikir babası” olarak anılan Jay Conrad Levinson, “Gerilla pazarlama, bütçesi küçük ama hayalleri büyük markalar için icat edildi” diyerek işi özetliyor… Çünkü tam da Levinson’ın parmak bastığı gibi gerilla pazarlama yapmak için dev bütçelere, medya planlamalarına ve yüzlerce kişiden oluşan pazarlama ekiplerine ihtiyaç yok.

İhtiyacınız olan yaratıcılık ve güzel fikirler…

Yaya kaldırımından yürüyen merdivene, tuvaletten otobüs duraklarına kadar her türlü platformu reklam mecrası olarak kullanmak mümkün. Konu yazlık plajlar olduğunda şezlongdan havluya, plaja giden yoldan soyunma kabinlerine kadar uzayan bir seçenek listesi elinizde bulunuyor. Tabii bunlar sadece bizim aklımıza gelenler; çok daha yaratıcı fikirlerle mükemmel sonuçlar elde etmek mümkün. Bu yaz için henüz fikri gelmemiş olanlar için ise önceki başarılı uygulamaları derledik. İşte, dünyadan ve ülkemizden sizlere sahiller için ilham verecek en başarılı gerilla pazarlama uygulamaları…

SAHİLLERE DUŞ SPRITE’TAN

Yazlık gerilla aktivitesi denildiğinde akla gelen ilk isimlerden biri Sprite. Sahillere “Sprite Shower” adını taşıyan duşlar yerleştiren Sprite, bu uygulamayla Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali’nde Altın Aslan ödülünü kapmıştı. Mesajın da oldukça net ve şık olduğunu söylemek mümkün. “Sprite işte böyle ferahlatır.”

MC DONALD’S YOLLARDA

Mc Donald’s yaya geçidini kullandığı bu gerilla pazarlama uygulamasında neredeyse yok denecek bir bütçeyle muhteşem bir sonuç elde etmişti. Aynı uygulamayı sahile giden yolda yapmak hem kolay hem de ekonomik.

DURACELL EL ELE TUTUŞTURDU

Dünyaca ünlü pil markası Duracell, “Po-werWarmth” projesinde, Kanada’nın Montreal şehrinde insanların el ele tutuşarak ısınmasına imkan vermişti. Durakta otobüs bekleyen yolcular, durakta bulunan işaretlerin üzerine ellerini koyduktan sonra el ele tutuşarak ortamın ısınmasını sağlayabiliyorlardı. Tam tersi insanların otobüs veya minibüs beklerken sıcaklardan bunalmamasını sağlayan bir gerilla uygulaması, bu yazın kralı olmanızı sağlayabilir.

EL SALLA, KAHVEYİ KAP

Nescafe Berlin’de hayata geçirdiği gerilla pazarlama projesinde trafik ışıklarında bekleyenleri sosyalleşmeye davet etmişti.Geçen yıla damgasını vuran bu uygulamada firma, Berlin sokaklarında iki kahve makinesini karşılıklı trafik ışıklarına yerleştirmiş ve karşılıklı olarak basıldığında kahve ile ödüllendiren makineler sayesinde birbirine el sallayan, selam veren, gülümseyen ve yol ortasında kısa da olsa bir diyalog kuran birçok insana ulaşmıştı.

COCA-COLA’DAN MUTLULUK DANSI

Coca Cola’nın her yaptığı zaten gündem olmayı başarıyor. Ama özellikle bu konseptte Güney Kore’deki “mutluluk otomat makinası” fikrine bayıldık. Ücretsiz kola kazanmak için dans eden insanların yer aldığı uygulamada, en iyi dans edenler Coca-Cola’yı da kazanıyor. Sahillerde büyük etki yaratacağına şüphe yok.

GÜNEŞ KREMİ SEVMEYENLER İÇİN

Konu yaz mevsimi ve gerilla aktiviteleri olduğunda öne çıkan isimlerden birisi de Nivea. Firma ürünlerin satışı için stratejik mevsimi gerilla bazında da uzun zamandır iyi kullanıyor. Daha önce plajlarda dağıttığı broşür ile çok konuşulmuştu;

çünkü broşür güneş enerjisini kullanarak iPhone’u şarj edebiliyordu. Bu yılki gerilla fikri de en az bu kadar ilgi çekeceğe benziyor. Başta çocuklar olmak üzere güneş kremi sürmeyi sevmeyenler için Sunslide adlı şişme su kaydırağını plajlara taşıyan Nivea, kaydırağın içine 50 litre +50 faktörlü güneş koruyucusu pompalamış. Gün içinde minik spreylerle mekanizma krem püskürtüyor ve kaydıraktan kayanlar otomatik olarak kremlenmiş oluyor. Uygulama dünyanın en yüksek cilt kanseri görüldüğü yer olan Afrika için geliştirilmiş. Tez zamanda bizim sahillere de gelmesi dileğiyle…Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu