Şirket Haberleri

Flormar, dünyada 378 monobrand şatış noktasına sahip

Fransız Yves Rocher ortaklığı ile hedef büyüten Flormar, dünyada 378 monobrand şatış noktasına sahip. Beş yılda dünyada 900 mağazaya ulaşmayı planlayan şirket, bu doğrultuda farklı ülkelere farklı konseptlerle giriyor. Son olarak Meksika pazarına özel bir konspetle giriş yapan şirket, bunu Azerbaycan’dan da uygulayacak.

flormar

Geçen yıl Fransız kozmetik devi Yves Rocher’ın yüzde 51 hissesini satın aldığı Flormar, hem yurtiçinde, hem yurtdışında mağazalaşmaya hız verdi. Şu an dünyada 378 monobrand satış noktasına sahip olan Flormar, Amserdam’ın alışveriş caddesi Kalverstraat’ta 1.5 milyon lira yatırımla bu ülkedeki ilk monobrand mağazasını açtı.


Hollandada 5 yılda 40 mağazaya ulaşmayı hedeflediklerini belirten Flormar Yönetim Kurulu Üyesi Cem Şenbay, “Amsterdam’daki mağazamızda ilk yıl 1 milyon 300 bin Eu-ro’luk satış yapmayı bekliyoruz” diyor.

Gebze Organize Sanayi Bölge-si’ndeki fabrikalarından ürettikleri ürünleri altı kıtada 80’den fazla ülkeye ihraç ettiklerini belirten Flormar CFO’su Mişel Arditi ise önümüzdeki beş yılda global pazarlara yapacakları ihracatın her yıl ortalama yüzde 30 artış göstereceğini belirtiyor ve ekliyor: “Beş yılda dünyada 900 mağaza açmayı hedefliyoruz. İspanya, Almanya, Hollanda, Rusya, Ukrayna, Fransa ve ABD öncelikli olarak gelişme göstereceğimiz pazarlar olacak.” Turquality’ye başvuran şirket, destek alırsa yurtdışında daha da büyümeyi hedefliyor.AZERBAYCAN’A DA UYGULAYACAK

Beş yıllık hedefleri doğrultusunda ilerleyen şirket, son olarak Meksika pazarına farklı bir konseptle giriş yaptı. Meksika, güvenlik sorunları nedeniyle insanların daha çok mağazalardan değil de doğrudan satış kanalıyla alışveriş yapmayı tercih ettiği bir ülke. Bunun için doğrudan satış kanalının geliştiği bu pazarda, serbest girişimciler kanalıyla ürün satışı yaygın. Bu nedenle Meksika’ya özel bir konsept geliştirdiklerini dile getiren Şenbay, “Meksika da; Hamburgo, Historica ve Iztapalapa’da açtığımız direkt satış mağazaları ile bu ülkede katalog satışı ile büyüyeceğiz. Şu anda Meksika’da dört mağazamız var, yılsonuna kadar bir mağaza daha açacağız. Burada minimum 12 noktaya ulaşmayı hedefliyoruz. Bu konsepti aynı so-runlann olduğu Azerbaycan’da da uy-gulayacağız”diye ekliyor.

YENİ ÜRÜN GRUPLARI YOLDA

Bu yıl 120 milyon dolar ciroya ulaşmayı hedefleyen şirketin cirosunda yurtdışının payı yüzde 60. Beş yıl içinde ise cirodaki yurtiçi payının yüzde 25’e düşmesi bekleniyor. Gebze’deki fabrikasına yatırım yaparak yıllık üretim kapasitesini 60 milyon adetten 100 milyon adete çıkardıklarını belirten Flormar Yönetim Kurulu Üyesi Alp Şenbay geleceğe yönelik hedefler için şuniarı söylüyor: “Beş yılda açmayı planladığımız 900 mağazanın 250’sini yurtiçinde olacak. Renkli kozmetik kategorisindeki iddiamızı şimdi yeni ürün gruplarıyla da yakalama hedefindeyiz. 2014 başında kişisel bakım kategorisinde yeni ürünler sunacağız. Ayrıca 2014’te ünlü bir yüzle çalışmaya başlayacağız.”Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu