Şirket Haberleri

Ethica Sağlık Grubu, yatırım atağına kalktı

İstanbul’da biri genel üçü estetik alanında dört hastanesi olan Ethica Sağlık Grubu, yatırım atağına kalktı. Grup, yurtdışındaki ilk estetik hastanesini yakında Sofya’da açacak. Amaç, Türkiye’ye gelmeyen Ruslan buraya çekmek. Estetik hastaneleriyle büyümeyi hedefleyen şirket, bu alana beş yılda 80 milyon dolar yatıracak.


Son yıllardaki yoğun yabancı hasta akışından cesaret alan sağlık gruplan artık hizmeti yabancılann ayağına götürmeye de soyundu. Göz sağlığında Dünyagöz ve diş alanında Hospita-dent Diş Hastaneleri’nden sonra estetik ve plastik cerrahi alanında ise Ethica Sağlık Grubu yurtdışına yatırıma yöneldi.

Ethica’nın İstanbul’da İncirli, Bakırköy, Ataşehir ve Levent’te dört hastanesi var.

Ethica Saglik Grubu

Bunlardan İncirli hastanesi genel, Bakırköy, Ataşehir ve Levent hastaneleri ise estetik alanında faaliyet gösteriyor. Grup, yakında yurtdışındaki ilk hastanesini Bulgaristan’da ve estetik alanında açacak. İstanbul’daki standartlarım yurt-dışına taşıyacaklarını vurgulayan Ethica Sağlık Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akdoğan, “Sofya’ya 13 milyon dolar civarında bir yatırım yapacağız. Rusya ile sorunlar nedeniyle Türkiye’ye getiremediğimiz Ruslan oraya çekmeyi planlıyoruz. Sofya’daki hastanenin komşu ülkelerden de yoğun hasta alacağına inanıyoruz” diyor.

NEDEN SOFYA?

Türkiye’ye yakınlığı nedeniyle ilk yurtdışı yatırımı için Sofya’ya öncelik veren grubun bu karannda, ülkede sağlık alanında yetişmiş işgücünün yeterliliği de etkili oldu. Rusça konuşulan bir bölge olması ile de yatırım için cazip gelen Sofya’da, Türkiye’ye gelemeyen Rus hastalann ağırlanması hedefleniyor.Hemen hemen her yıl yabancı hasta sayısında yüzde 70’lik büyüme yakalayan Ethica, bu yıl ise Rus hastalardaki kayıp nedeniyle bu alanda yüzde 25’lik bir büyüme bekliyor. Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin eninde sonunda düzeleceği görüşünde olan Murat Akdoğan, “Ancak benim düşüncem ilişkilerin düzelmesinin kısa vadede olmayacağı, 5-6 yıla yayılacağı yönünde. Sofya yatınmımı-zı bu nedenle hızlandırdık” diye konuşuyor.

ZİNCİRİ BÜYÜTECEK

Ethica, Sofya’dan sonra Romanya, Almanya ve İngiltere’de yatınm yapmayı planlıyor. Yurtiçinde ise sadece İstanbul’da hastaneleri bulunan grup, önümüzdeki dönemde Anadolu’ya da yayılacak. Ankara, İzmir, Bodrum, Gaziantep, Adana ve Mersin’de estetik ve plastik cerrahi hastaneleri açmayı hedeflediklerini belirten Murat Akdoğan, “Önümüzdeki beş yıl içinde yurtiçinde ve yurtdışında yaklaşık 80 milyon dolarlık yatırım planlıyoruz” diyor.

İstanbul’da butik otel açacak

Ethica, son dönemde MYC Partners şirketi aracılığıyla gayrimenkul sektöründe de faaliyet gösteriyor. Grup, Ataşehir’deki 20 katlı iş merkezini ağustos ayında tamamlayacak. Ethica, merkezini de yakında bu binaya taşıyacak. Şirketin ikinci projesi ise Bodrum’da hayata geçirdiği MİLA’S Daphne Peninsula. Konut ve otelden oluşan proje Mayıs 201/de tamamlanacak. Otelin dünyaca ünlü Vitality Luxury Hotel tarafından işletileceğini belirten Murat Akdoğan, şunları söylüyor: “Uzakdoğulu grubun Avrupa’daki ilk yatırımı olacak. Doğaya önem verdiğimiz proje için Sicilya’dan 12 tır özel bir ağaç türü getirdik. Bodrum Kıyıkışlacık’ta da 65 bin dönümlük bir arsa daha aldık. Yeni projeyi burada yapmayı planlıyoruz. Ayrıca bu konsepti İstanbul’a da getirmeyi hedefliyoruz. Bir butik otel yapmak için arsa arıyoruz. Sağlıklı yaşam konseptini oluşturup büyütmek istiyoruz.”Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu