Şirket Haberleri

Elvan gıda, Hindistan’a fabrika kuruyor

Son yıllarda şirket satın almalarıyla dikkat çeken Elvan Gıda, yurtdışında üretim atağına kalkıyor. Şirketin yeni hedefi Hindistan. Birkaç ay içinde Hindistan’da yeni üretim tesisi devreye alınacak. 2015’i 250 milyon dolarlık ciro ile kapattıklarım söyleyen Elvan Gıda Yönetim Kurulu Başkam Hidayet Kadiroğlu, “iki yıl içinde Güney Afrika’da da üretime başlayacağız” diyor.


Son birkaç yılda Cici Çikolata ve Balaban Gıda’yı satın alarak büyümesini sürdüren ve 2015’te 250 milyon dolarlık ciroya ulaşan Elvan Gıda, yurtdışı yatırımlarına da hız veriyor. Türkiye’deki üç fabrikasının yanı sıra Azerbaycan ve Mısır’da üretim yapan Elvan Gıda, radarına Hindistan ve Güney Afrika’yı da aldı. 2016’da yüzde 20 büyüme hedefi koyduklarını belirten Elvan Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Hidayet Kadiroğlu, “Bu yıl Hindistan’da fabrikamız faaliyete geçecek. İki yıl içinde de Güney Afrika’da üretime başlayacağız” diyor.

Elvan Gıda

YURTDIŞINDA BÜYÜME HEDEFİ

Şirketin yeni yatırım hamlelerini Ekonomist’e anlatan Kadiroğlu, yurt-dışında üretime odaklanacaklarını dile getiriyor. Şirketin ihracatçı yönü çok kuvvetli. 2015 cirosunun yüzde 90’ı ihracattan elde edildi. 2015 yılında İstanbul ihracatçılar Birliği (İİB) tarafından sektörlerinde ihracat şampiyonu olarak ödüllendirildiklerini hatırlatan Hidayet Kadiroğlu, önümüzdeki dönemde ihracat ile birlikte gözde pazarlarda üretime geçerek büyümeyi hedeflediklerini belirtiyor. Bu amaçla Azerbaycan ve Mısır’daki fabrikalara global pazarlarda yeni halkalar eklenecek. İlk etapta Hindistan, ardında da Güney Afrika’da üretim tesisleri devreye alınacak.

Hindistan’da son birkaç yılda Nestle ve Mars gibi sektörün önemli firmalarının üretime geçtiğine dikkat çeken Hidayet Kadiroğlu, şunları söylüyor: “Orada 15 yıldır çalıştığımız bir distribütörümüz vardı. Onunla birlikte yüzde 50-50 ortaklıkla Bangalor’da 20 bin metrekarelik bir arazi satın aldık ve bunun 10 bin metrekaresinde üretime geçeceğiz. İkramlık çikolata ve şeker üreteceğiz. Şimdilik 20 milyon dolarlık bir yatırım yaptık. Makine parkını buradan yolladık. Birkaç ay içinde üretime başlayacağız.”

Güney Afrika’da ise farklı bir yöntem izlediklerini dile getiren Hidayet Kadiroğlu, bu ülkede yakın zamanda kurdukları satış ofisiyle satışlarını 10’a katladıklarını kaydediyor. Kadiroğlu, böyle giderse iki yıl içinde Güney Afrika’da jelly şekerleme üretimine başlayacakları bilgisini veriyor.

KAHVE KREMASI ÜRETECEK

Bir yandan yurtdışmda fabrika ağını genişleten Elvan Gıda, yurtiçinde de inovatif ürünlerin üretimine ağırlık veriyor. Şirket, Türkiye’de ilk kez kahve kreması üretimi için düğmeye basmış durumda. Tamamı yurtdışın-dan ithal edilen kahve kreması için haziran ayı içinde deneme üretimine başlayacaklarını ifade eden Hidayet Kadiroğlu, “Günde 10 ton üretim hedefimiz var. Türkiye’nin bu konudaki ithalatı ise aylık 1.000 ton seviyesinde. Kilo fiyatı 2 dolara gerileyen ürünün üçte birini yerli üretimle tedarik edebileceğiz” diyor.

AVRUPA’DA ŞİRKET ALIYOR

Elvan Gıda’mn Avrupa’da bir şekerleme firmasını satın almak için görüşmeleri sürüyor. Görüşmeler tam olarak sonuçlanmadan söz konusu firmanın ismini açıklamak istemediklerini ifade eden Hidayet Kadiroğlu, “Bu firma ile görüşmeler sürüyor, henüz sonuçlanmış değil ve nikah kıyılmadı. Anadolu’da, ‘Gelin ata binmiş, yine de ‘ya nasip’ demiş’ diye bir söz vardır. Dolayısıyla adı konulup nikah kıyılmadan açıklama gerçekçi olmaz diye düşünüyorum” diyor.Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu