Şirket Haberleri

Eczacıbaşı’nın arazi topladığı bölge

Hiçbir zaman ‘kaybettirmeyen’ yatırım araçlarından biri de arsadır.

Hele biraz sabrınız ve şansınız varsa, arsa yatırımıyla çok para kazanabilirsiniz.

arnavutkoyBu alanda kazanmanın yollarından biri de büyük grupların nerede arsa ve arazi topladıklarını takip etmektir. Biz de dergi olarak Türkiye’nin önemli işadamlarının ve gruplarının bu yöndeki yatırımlarını okurlarımızı bilgilendirmek için yakından izliyoruz. En son Eczacıbaşı Ailesi’nin İstanbul’un yeni ilçelerinden Arnavutköy’e bir süredir ilgisinin olduğunu duyduk. Aile bu ilçede 700 dönüm arazi toplamış.

Grubun 1991 yılları sonları ile birlikte gayrimenkul geliştirme işine odaklandığı biliniyor. Grup şirketlerinden Eczacıbaşı Gayrimenkul Geliştirme ve Yatırım, önce Levent’teki Kanyon AVM yatırımını yaptı. Grubun bazı ofis ve fabrika binalarını yapan şirket, en son İstanbul Zekeriyaköy’de 220 dönümde “Ormanada” projesini hayata geçirdi. Eczacıbaşı’nın halen Kartal’daki eski fabrika binasının yerini yeni bir yaşam alanına çevirmek için proje geliştirdiği biliniyor. Kartal’daki 400 dönüme yakın arazisinde rezidans, AVM ve ticari ünitelerin olacağı bir karma P’oje hayata geçirilecek.


Bütün bu girişimler devam ederken Eczacıbaşı’nın Arnavutköy’ü de mercek altına aldığını duyduk. Peki bu ilgi neden Arnavutköy’e diye düşündüğümüzde, karşımıza Cumhuriyet tarihinin en önemli projelerinden biri çıkıyor. Bilindiği üzere, İstanbul’un üçüncü havalimanı Arnavutköy’ün Tayakadın bölgesinde yapılacak, ihalesi bu yılın mayıs ayında yapılan proje beş yılda tamamlanacak. Gelecek yıl ilk kazmanın vurulması, 2018 yılı sonuna doğru da havalimanının hizmete açılması bekleniyor. Eczacıbaşı, yeni imar düzenlemeleriyle daha da değerlenmesi beklenen Arnavutköy’ün bir anlamda geleceğine yatırım yapıyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu