Şirket Haberleri

Dünyanın ilk kulak temizleme köpüğünü yurtdışına açacaklar

Pazarlama uzmanı Umut Kapar ve eczacı Sinem Kapar kardeşler, kulak burun boğaz uzmanı İbrahim Altoparlak’la güçlerini birleştirip dünyanın ilk köpük formunda kulak temizleme ürününü geliştirdi. Yeni ürünler üzerinde çalışan girişimciler Avrupa’ya ihracata hazırlanıyor.


BS ilaç ve Kozmetik’in temeli, ilaç sektöründe uzun yıllardır edindikleri deneyimlerini kendi ürünlerini geliştirmek ve kendi markalarını yaratmak için kullanmaya karar veren iki kardeşin Umut ve Sinem Kapar’ın girişimiyle atıldı.

Kulak burun boğaz uzmanı İbrahim Altoparlak’ı yanlarına alarak sağlık sektöründe yeni ürün geliştirmek için harekete geçen girişimciler, dünyanın ilk köpük formunda kulak temizleme ürününü üretmeyi başardılar. Hali hazırda yeni ürünler üzerinde çalışan BS İlaç ve Kozmetik, ürünlerini yurtdışına taşımaya hazırlanıyor.

Umut Kapar ve eczacı Sinem Kapar

Şirketin kuruluşunda en büyük sermayelerinin cesaret ve tecrübe olduğunu söyleyen şirketin kurucularından Umut Kapar, “Doktor ortağımızın kulak burun boğaz alanındaki sorunları çözecek fikirler üretmesi ve bu fikirleri hayata geçirecek eczacı ortağımızla buluşması şirketimizin kuruluşunu sağladı. Fikir ve ortaya çıkan ürünü en ulaşılabilir şekilde tüketici ile buluşturmamız ise benim pazarlama konusundaki deneyimim sayesinde oldu. Ürünümüz piyasaya çıkana kadar geçen sürede oldukça zorlu engelleri aşmak zorunda kaldık. Maddi sermayemizi kullanırken ürünün kaliteli ve işe yarar olması için AR-GE ve üretim faaliyetlerine öncelik verdik” diyor.

AR-GE ekibi güçlü

Şirketin AR-GE ekibinin başında uzun yıllardır ilaç ve kozmetik alanında çok çeşitli yenilik ve başarılara imza atan Sinem Kapar bulunuyor. 2002 yılında Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesinden mezun olan Kapar, mezuniyetin ardından Türkiye’nin büyük ilaç firmalarından birinde laboratuvar ve AR-GE’de çalıştı. Yeditepe Üniversitesi’nde kozmetik üretim bölümünü kurup üretim müdürlüğü ve sonrasında koordinatörlük yapan Kapar, Yeditepe Üniversitesi’nde patentli ürün serisi olan Pharma 7 ve Suna Dumankaya, Aisha gibi projelerini yürüttü. Sonra Rareblossom’a transfer oldu. Tüm bu süreçte ilaç ve kozmetikte laboratuvar, ar-ge, üretim ve pazarlama uygulamalarının tamamını öğrenme şansı bulan Sinem Kapar, bu deneyimini kardeşi Umut Kapar’ın pazarlama konusundaki tecrübesiyle birleştirmiş durumda.

Kulak burun boğaz uzmanı İbrahim Altoparlak’ın da desteğiyle ve AR-GE departmanı sayesinde güçlü, hızlı, yenilikçi ve performansı yüksek ürünler üretme konusunda oldukça iddialı olduklarını belirten Umut Kapar, “Pazarlama konusunda ise Amerika’da aldığım eğitimler ve önceki yıllarda edindiğim tecrübelerle fark yaratıyoruz ve öne çıkıyoruz” diye konuşuyor.

10 bin kutu ürün sattı

B5 İlaç ve Kozmetik’in ilk geliştirdiği ürünler Serotis Kulak Temizleme Köpüğü ve Serotis Kids Çocuklar için Kulak Temizleme Köpüğü, kulak çubukları gibi bugüne kadar yapılan yanlış kulak temizleme uygulamalarına son vermek üzere geliştirilmiş bir ürün.Umut Kapar, yurtiçi ve yurt dışında patent başvuruları yapılan bu ürünlerin dünyada ilk ve tek köpük formundaki kulak temizleme ürünleri olduğunu belirtiyor. Kulakta kir birikmesini önlerken, kulağın kendi kendini temizleme mekanizmasına da yardımcı olan bu ürünler, pH 5,5 değeri ile kulak cildinin pH değerini koruyor. 2014’ün Mart ayında saha kadrosunu kurarak ürünlerini sahaya çıkartan şirket, yedi ay gibi bir sürede 10 bin kutu civarında ürün satışı gerçekleşirdi. Selçuk Ecza Deposu dahil üç farklı ilaç ve itriyat deposuyla çalışmaya başlayan BS ilaç, saha satış kadrosunu dört kişiye çıkartarak İstanbul dışında Antalya’da da aktif ürün tanıtımına ve satışına başladı. Toplamda 500 civarında eczaneye Serotis satışı gerçekleştiren ve 200 eczaneye Serotis standı ve tanıtım materyalleri koyan şirket, ilk üretimi olan 10 bin kutunun satışını yapıp ardından talep üzerine 20 bin kutu daha üretti.

İhracata Almanya’dan başlayacak

2015 yılında ise mevcut saha kadrosunu genişleterek tüm Türkiye’ye yayılmayı, kulak temizliği ve bakımı alanında farkındalığı arttırmayı, Serotis markasının bilinirliğini ve satışın arttırmak için televizyon reklamları yapmayı hedeflediklerini belirten Kapar, “Bunlara ilave olarak ürün portföyümüzü genişleterek hem ciro ve hem de karlılığımızı arttıracağız. 2015 yılında yurtiçindeki hedeflerimizin yanı sıra patent başvurusu yapılmış, Türk Malı Serotis Kulak Bakım ürünlerinin ihracatına ve yurtdışında büyümeye yönelik hedeflerimiz de var” diye konuşuyor. Serotis ve Serotis Kids Kulak Temizleme Köpükleri’nin Avrupa’da satışı için gerekli bütün yasal süreci tamamladıklarını belirten Kapar, Almanya ile ilk ihracat sözleşmesini imzaladıklarını dile getiriyor. Kasım ya da aralık ayı içinde ilk ihracatını tamamlamayı hedefleyen şirket, Almanya dışında Fas’tan da üç firma ile görüşmeler yürütüyor.

Şirket diğer taraftan yeni ürünler geliştirmeye devam ediyor. Serotis markasıyla kulak bakımıyla ilgili farklı ürünler geliştirmeyi hedefleyen şirket, yapılan Ar-Ge çalışmaları sonucunda doktorların kulak temizleme işlemlerini kolaylaştıracak ve performansım artıracak Serotis Plus Kulak Kiri Temizleme Damlası, kulağa kaçan suyu kurutmayı sağlayacak Serotis Dry Ears Kulak Suyu Kurutucu Sprey ve kulak kirini yumuşatıcı Serotis Gliserin Damla ürünlerini geliştirdi. Kasım ayı sonunda ürünleri pazara sunacaklarım söyleyen Umut Kapar, “Bu ürünler ile birlikte Serotis, kulak bakımı alanında Türkiye’nin en büyük markası olacak.

Kulak bakımı dışında yine spesifik alanlarda ürün tasarımlarımız mevcut. 2015 yılında bu ürünlerin de üretimi ve satışı için hazırlıklarımızı yapmaktayız” diyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu