HaberlerKariyer ve İş İlanları

Dünya Milyarderleri Listesi 2014

Forbes Milyarderler Listesi

Dünya milyarderler listesi rekorlar kırmaya ve dünyanın dört bir yanına yayılmaya devam ediyor. Küresel refah ekibimiz toplam net serveti 6,4 trilyon dolara ulaşan bin 645 milyarder tespit etti; milyarderlerin bir yıl önceki serveti 5,4 trilyon dolardı. On haneli servete sahip 268 yeni isim keşfettik ki bu bir rekor. Ve aralarında 42 kadın vardı; bu da bir rekor. Listeye toplam 172 kadın girmeyi başardı; bu da hiç olmadığı kadar yüksek ve geçen yılki 138’in epey üzerinde bir rakam.

forbes milyarderler

Bili Gates dört yıllık bir aranın ardından yine listenin zirvesine yükseldi ve dünyanın en zengin insanı unvanını son dört yıl boyunca ilk sırayı kimseye kaptırmayan Meksikalı telekom imparatoru Carlos Slim Helu’dan geri aldı.


Bu yıl serveti en çok artan isim, Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg. Sosyal ağ şirketinin hisselerindeki değerlenme sayesinde Zuckerberg’ün serveti 15,2 milyardan 28,5 milyar dolara yükseldi. Facebook ile yapılan 19 milyar dolarlık (kısıtlı hisseler dahil) anlaşma, WhatsApp kurucuları Jan Koum ve Brian Acton’ın ilk kez Silikon Vadisi’nin en zenginleri arasına girmesini sağladı. Koum ve Acton, aynı zamanda listenin servetleri teknolojiden gelen 26 yeni ismi arasında yer alıyor. Bu 26 kişinin 10’u Amerikalı; aralarında Dropbox Genel Müdürü Drew Houston ve Workday’m kurucusu Aneel Bhusri de bulunuyor.

Ülke bazında, teknoloji patlaması ve güçlü seyreden hisse senedi piyasası sayesinde ABD, 492 milyarder ile bir kez daha listenin liderliğini yapıyor. Listede Çin’den 152, Rusya’dan 111 isim yer alıyor. Ama servet yeni bölgelere de yayılıyor. Cezayir, Litvanya, Tanzanya ve Uganda’da ilk kez milyarder tespit ettik. Ayrıca ilk kez bir Afrikalı, Nijerya’dan Aliko Dangote, ilk 25’e girdi. Dangote, 25 milyar dolarlık servetiyle 20 basamak birden tırmandı.

Yine de yıl her ülke ya da zengin için iyi geçmedi. Artan enflasyon, düşen borsa ve para birimindeki değer kaybı nedeniyle 19 Türk milyarder bu unvanını yitirdi. Para birimi dolar karşısında yüzde 20 değer kaybeden Endonezya’da 10 haneli servete sahip insan sayısı sekiz kişi azaldı. Toplam 100 kişi listeden düştü; 16 kişi de vefat etti.

Servetin Zirvesi

Son dört yıldır ‘dünyanın en zengini’ unvanını elinde tutan Meksikalı Carlos Slim Helu bu yıl tahtı yeniden Bili Gates’e bıraktı.

1. Bili Gates 76 milyar $
Microsoft, BD Yaş: 58

Geri döndü. Microsoft hisselerindeki artış sayesinde, kurduğu yazılım devinde yaşanan lider değişikliğinin tam ortasında, Bili Gates bir kez daha yıllık milyarderler listemizin zirvesine tırmandı. Son 20 yılın IS’inde dünyanın en zengin insanı olmayı başardı. Gates geçen şubat ayında, yeni CEO Satya Nadella koltuğuna oturduğunda Microsoft başkanlığını bıraktı. Gates Vakfı’nın çocuk felcini ortadan kaldırma çabalarına odaklanmış durumda ve milyarder dostlarını hayırseverlik işiyle daha yakından ilgilenmeye teşvik ediyor (altı milyarder yoldaşından bu amaç için 335 milyon dolar toplamayı başardı; Meksikalı Carlos Slim ve eski New York Belediye Başkanı Mike Bloomberg’den aldığı adam başı 100 milyon dolar da bu rakama dahil).

2. Carlos Slim Helu & Ailesi 72 milyar $
America Mövil, Yaş: 74

Dünyanın en zengin insanı olarak geçirdiği dört yıl, geçen yıl altın ve bakır fiyatlarının düşmesinin ardından madencilik şirketi Minera Frisco’nun hisseleri yüzde 50’den fazla değer kaybedince sona erdi. Ayrıca en büyük mal varlığı olan ve Latin Amerika genelinde faaliyet gösteren telekom şirketi America Movil’in hisseleri de değer kaybedince, net serveti I milyar dolar azaldı. Dünyanın en zengin 10 insanı arasında geride bıraktığımız yılda “yoksullaşan” tek isim oldu.

3. Amancio Ortega 64 milyar $
Zara, Yaş: 77

Dünyanın en zengin perakendecisi geçen yıl servetine 7 milyar dolar ekledi ve dördüncü sıradaki VVarren Buffett ile arasındaki farkı iyice açtı. Son iki yılda serveti 26,5 milyar dolar arttı. En çok Zara markasıyla tanınan lnditex’in başkanlığından 201 l’de ayrıldı ama hala şirketin yüzde 60 hissesini elinde bulunduruyor. Ayrıca büyüyen ve toplam değeri 5 milyar dolar olarak tahmin edilen bir gayrimenkul portföyü var. Portföyündeki mülklerin büyük bir kısmını mali kriz sırasında kelepir fiyatlara satın aldı.

4. Warren Buffett 158,2 milyar $
Berkshire Hathaway, Yaş: 83

580 yaşını aşan Buffett hala muazzam anlaşmalara imza atıyor. Geçen yıl 3G Capital ile birlikte ikonik ketçap üreticisi H. J. Heinz’ı 23,2 milyar dolara satın aldı; ExxonMobil’e yaklaşık 4 milyar dolarlık yatırım yaptı ve Berkshire Hathaway’in bir iştiraki Nevadalı NV Energy’yi 5,6 milyar 5dolara bünyesine kattı. Bütün bunlar servetinin 4,7 milyar dolar artmasını sağladı temmuz ayında Gates Vakfı’na 2 milyar dolarlık Berkshire hissesi bağışlamasına rağmen. Bu yardımla birlikte hayatı boyunca yaptığı bağışların toplamı 20 milyar dolara ulaştı.

5. Larry Ellison 48 milyar $
Oracle, AB Yaş: 69

San Francisco, 2013 yazında Amerika Kupası’na evsahipliği yaptığı için I 1,5 milyon dolar zarar etti ama bu rakam Larry Ellison’ın bu etkinliği şehre getirmek için yaptığı harcamanın yanında bir hiçti. Eylül ayında, Ellison’ın Team Oracle’ı muazzam bir geri dönüş gerçekleştirerek yedi yarışlık farkı kapattı ve üst üste ikinci kez bu kupayı kazandı. Böylece Oracle ve kurucusu, genel müdürü Ellison gelecek yarışın nerede yapılacağını belirleme hakkına sahip oldu. Uğradığı zarardan ötürü San Francisco bir daha bu yarışa evsahipliği yapmak istemeyebilir, Larry Ellison’ın hırsı -ya da çenesi- pek engel dinlemese de…

6. Charles Koch 40 milyar $
Koch Industries, Yaş: 78

Charles Koch, 115 milyar dolarlık cirosuyla ülkenin en büyük ikinci özel şirketi olan Koch Industries’in genel müdürü. Bu görevi 1967’den beri yürütüyor. Bir yıl öncesine göre serveti 6 milyar dolar arttı çünkü Koch Industries sürekli büyüyor. Şirket son olarak elektronik parça üreticisi Molex’i 7,2 milyar dolara, selüloz elyafı üreticisi Buckeye Technologies’i 1,5 milyar dolara satın aldı.7. David Koch 40 milyar $
Koch Industries, Yaş: 73

New York’un en zengin sakini David Koch, bir yıl öncesine göre 6 milyar dolar daha zengin. Servetini paylaştığı kardeşi Charles’la birlikte 115 milyar dolarlık (ciro) Koch Industries’in yüzde 84’ünü elinde bulunduruyor. Amerika’nın en büyük ikinci özel şirketi olan Koch Industries’in petrol boru hattı, rafineri, inşaat malzemesi, kağıt havlu sektörlerinde ve hatta Dixie Cups’ta bile yatırımları bulunuyor.

8. Sheldon Adelson 38 milyar $
Las Vegas Sands ABD: Yaş: 80

Sheldon Adelson, geçen yıl günde ortalama 32 milyon dolar kazandıktan ve bu rakamla yeryüzünün en çok kazanan üçüncü insanı olduktan sonra, 2007’den bu yana ilk kez dünyanın en zengin 10 ismi arasına geri döndü. Diğer bütün Amerikalı kumarhane şirketlerinin toplamından daha değerli olan Las Vegas Sands’deki hisseleri, Asya’da işlerin iyi gitmesi sayesinde iyice arttı. Adelson, Asya’da daha da büyümeyi hedefliyor.

9. Christy Walton & Ailesi
36,7 milyar $

Wal-Mart, Yaş: 59 Walton bir kez daha dünyanın en zengin kadını. L’Oreal’in varisi Liliane Bettencourt’tan geri aldığı bu unvanı son beş yılın dördünde kimseye bırakmayan VValton’a serveti, 2005’te bir uçak kazasında hayatını kaybeden kocası John VValton’dan miras kaldı. Vietnam Savaşı’nda sıhhiyeci olarak görev yapan eski bir Yeşil Bereli olan John’un, First Solar’a yaptığı yan yatırım sayesinde Christy’nin net serveti ailesinin diğer üyelerininkinin çok üzerine çıktı. Geri kalan malvarlığının önemli bir bölümü, kayınpederi Sam VValton ve onun kardeşi James’in, İ962’de kurduğu dev perakende satış şirketi VVal-Mart’taki hisselerinden oluşuyor.

10. Jim Walton 34,7 milyar $
Wal-Mart, Yaş: 66

Perakende vizyoneri Sam Walton’ın en küçük oğlunun serveti, geçen yıl Wal-Mart hisselerinin yüzde 6 değerlenmesi sayesinde kayda değer bir artış sergiledi. Sam’in mağazası dünya çapında bir güç odağı olmayı sürdürüyor; 2013 yılında satışları 470 milyar dolara ulaşan şirketin 11 bin mağazasında 2,2 milyon insan çalışıyor. Jim’in geçen yıl sadece vergi sonrası temettü geliri 475 milyon doların üzerine çıktı. Kendisi aynı zamanda Walton Ailesi’nin bankası Arvest Bank’ın genel müdürlüğünü yürütüyor. Bankanın toplam değeri 1,8 milyar dolar civarında; 2012’deki net karı da yaklaşık 100 milyon dolar.

11. Liliane Bettencourt & Ailesi 34,5 milyar $
L’Oreal, Yaş: 91

L’Oreal’in büyük hanımefendisi Liliane Bettencourt artık dünyanın en zengin kadını değil Fransız kozmetik devinin hisse fiyatında 2013’te kaydedilen yüzde 9 artış sayesinde serveti büyümüş olsa da. 201 l’de yaşanan hukuk savaşında kızı Françoise Bettencourt Meyers’ın, Liliane’in kendi işlerini yönetme ehliyeti bulunmadığını kanıtlamasından sonra Bettencourt artık babasının kurduğu şirketin yönetimiyle ilgilenmiyor. Bettencourt Ailesi, 2014’te L’Oreal imparatorluğundaki hakimiyetini isviçreli tüketim maddeleri devi Nestle’nin, şirketteki yüzde 8 hissesini satma kararıyla daha da pekiştirecek. Bu satışın ardından ailenin şirketteki payı yüzde 33’e yükselecek.

12. Stefan Persson 34,4 milyar $
H&M, İsveç Yaş: 66

İsveç’in en zengin insanı şuanda Wiltshire’da 3 bin 520 hektarlık Savernake Estate’in sahibi; burası 2009’da satın aldığı Hampshire köyü Linkenholt’un yakınlarında bir yer. Gayrimenkul yatırımları haricinde servetinin neredeyse tamamı, babası Erling’in I947’de kurduğu H&M’de ailesinin sahip olduğu yüzde 38 hisseden (yüzde 70 oy hakkı) geliyor.

13. Alice Walton 34,3 milyar $
Wal-Mart, Yaş: 64

Hillary Clinton 2016’da başkanlığa aday olmaya karar verirse en güçlü müttefiklerinden biri Wal-Mart’ın kurucusu Sam Walton’ın kızı Alice Walton olacak. Clintonları Arkansas Eyalet Meclisi’ndeki günlerinden beri tanıyan milyarder hayırseverin, potansiyel bir Clinton adaylığı için para toplamak üzere bir politik eylem komitesi kuran bir dizi milyarder arasında yer aldığı bildiriliyor. Walton Ailesi’nin en büyük hayırseveri olarak Alice, 2012’de sözleşmeli okul girişimlerini desteklemek için 2 milyon doların üzerinde bir bağış yaptı. Ayrıca kardeşleriyle birlikte Walton Ailesi Vakfı’na son beş yılda 2 milyar dolar bağışladı.

14. S. Robson VValton 34,2 milyar $
Wal-Mart, Yaş: 70

Wal-Mart’ın varislerinden, şirketin başkanı ve vizyoner perakendeci Şam’ın en büyük oğlu S. Robson VValton, çalkantılı bir yıl geçirdi -en azından basında. Yaz sonunda çalışanları düşük ücretler nedeniyle ABD genelinde 15 şehirde protesto gösterileri düzenledi. Ayrıca VVal-Mart’ın Meksika’daki bir rüşvet skandalına karışması ve Bangladeş’te bir fabrikanın fecî şekilde çökmesinin ardından bir grup hissedar, 2013 yıllık genel kurul toplantısında 1992’den bu yana şirketin başkanlığını yürüten VValton’a ve yönetim kurulunun diğer birçok üyesine karşı çıktı.

15. Bernard Arnault & Ailesi 33,5 milyar $
LVMH, ansa. Yaş: 65

Lüksün efendisi Bernard Arnault, aralarında Dom Perignon, Bulgari, Louis Vuitton, Fendi ve Sephora’nın da bulunduğu 60 markayı bünyesinde barındıran bir lüks tüketim imparatorluğunun başında. Serveti geçen yıl 4,5 milyar dolar arttı ama diğerlerinin serveti daha fazla arttığı için FORBES milyarderler listesinde beş sıra geriledi.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu