Şirket Haberleri

Doğuş Çay, Gebze’deki fabrika arazisini satıyor

Harika KarakanGeçen yıl cips markası Kraft’m yüzde 100’ünü satın alarak önemli bir adım atan Doğuş Çay, 2014’te ise yeniden yapılanma ve verimliliğe odaklanıyor. Bu doğrultuda çeşitli adımlar atan şirket, 2004 yılından bu yana şeker üretimi yaptığı Gebze’deki fabrikasını Aksaray’a taşıdı. Gebze’deki toplam büyüklüğü 20 bin 870 metrekare olan fabrika arazisini de satışa çıkardı.

Şeker üretimini Aksaray’a taşıyan şirketin bu operasyonu yapmasının temel sebebi ‘* maliyetleri düşürmek. Doğuş Çay ve Gıda Yönetim Kurulu Üyesi ve Pazarlama Direktörü Harika Karakan, “Aksaray fabrikamızın kapasitesini ve nakliyeden elde edeceğimiz kârı da düşünerek şeker fabrikamızı taşıdık. Şekeri devletten o bölgeden aldığımız için büyük bir nakliye kârı sağlıyoruz” diyor.


Şirket, fabrikanın satış fiyatıyla ilgili net bir açıklama yapmıyor. Ancak aldığımız duyumlara göre tesis için 10 milyon TL’nin üzerinde bir fiyat isteniyor.

Çay, cips, salça gibi farklı sektörlerde faaliyet gösteren Doğuş Çay’ın, Rize’de beş adet çay işleme, Ordu’da ise bir adet çay paketleme tesisi bulunuyor. Bunların dışında İzmir Ödemiş’te 70 bin metrekare alan üzerine kurulu bir salça fabrikası mevcut. Yine Aksaray’daki 70 bin metrekare açık alana sahip yeni tesiste, patates, mısır, pellet ve extruder türleri için ayrı hatlar yer alıyor. Cips üretilen Pendik fabrikasında ise yıllık üretim kapasitesi 25 bin ton.

Şirket, verimli olmadığı gerekçesi ile dört yıl önce de bünyesindeki ambalaj tesisini (çay ambalajlarında kullanılan ürünleri imal ediyordu) Sentez Ambalaj’a satmıştı.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu