Şirket Haberleri

Damar tüpünde Avrupa’da lider oldu

damar tupuYüzde 85’i ithal ürünlere dayanan Türkiye medikal sektöründe faaliyet gösteren az sayıdaki yerli üretici arasında yer alan Bıçakcdar, 2011’de çoğunluk hissesnn Kuveytli yatırım fonu Global Capital Management’a (GCM) satmıştı. Satışın ardmdan hızb bir büyüme sürecine giren şirket, kateter adı verilen damar tüpünde Avrupa’nın en büyük üreticisi ve İngiltere ile İtalya’da pazar lideri olmayı başardı.

Dünyada 200 milyar dolar büyüklüğe sahip olan medikal sektörünün Türkiye’de yaklaşık 2 milyar dolarlık bir hacmi var. Sektör, ameliyathanedeki lambalardan tutun da eldivenlere, ameliyat örtüsünden tek kullanımlık steril tıbbi ürünlere kadar çok geniş bir ürün gamını kapsıyor. Türkiye’de yüzde 85’i ithal girdi ile yürüyen bu pazarda faaliyet gösteren firma sayısı oldukça fazla. Öyle ki 20 bin civarında olan eczane sayısının bile üzerinde medikal firmanın faaliyet gösterdiği tahmin ediliyor.


Tıbbi cihaz ve tek kullanımlık ürünler imalatçısı olan Bıçakçılar, ithalatçı ağırlıklı olan bu sektörde varlık gösteren az sayıdaki yerli üreticiden biri. Temelleri Orhan Bıçakçı tarafından 1959 yılında İstanbul’da atılan şirket, son iki yıldır hedef büyütmüş durumda. Sadece Türkiye’de değil uluslararası düzeyde lider medikal firmalar arasında yer alabilmek hedefi ile 1 Şubat 2011 tarihinde ortaklık yapısını çoğunluk hissesi Global Capital Management’de (GCM) kalacak şekilde yeniden tesis eden şirket, artık Kuveytlilerin yönetimde ilerliyor.

Şirketin hızlı bir büyüme süreci geçirdiğini belirten Bıçakçılar CEO’su Sadrettin Dai, “Firmanın yüzde 80’i Yargıcı’nın da ortağı olan GCM tarafından satın alındı. Aileden dört kardeşin yönetiminde olan şirkette kardeşlerden biri hisselerini devrederek işten ayrıldı. Yüzde 20’lik hisseye sahip olan üç kardeş, şirkette yönetim kurulu üyesi olarak görev yapıyor. Bıçakçılar, bu ortaklıkla birlikte sadece Türkiye’deki değil Afrika, Ortadoğu ve Türki Cumhuriyetlerdeki etkinliğini de artırmayı hedefliyor” diyor.AR-GE MERKEZİ OLACAK

Bıçakçılar’ın yüzde 80’lik hissesini yaklaşık 80 milyon dolara satın alan GCM’nin Mısır, Suudi Arabistan ve BAE’de sağlık sektörünün hizmet alanında faaliyetleri bulunuyor. Türkiye’de ise Bıçakçılar’m dışında Türk perakende sektörünün önde gelen şirketlerinden Yargıcı’ya da ortak olmuş durumda. Türkiye’de yeni yatırımlara niyetli olan GMC, uzun vadeli düşünüyor.

EN BÜYÜK MÜŞTERİSİ KAMU

Türkiye’de 1000’i kamunun, 500’ü özel sektörün olmak üzere toplam bin 500 hastane bulunuyor. Bu nedenle medikal sektörü kamunun hakimiyetinde. En büyük müşterilerinin devlet hastaneleri olduğuna değinen Sadrettin Dai, şunları anlatıyor: “Bin 500 hastaneye ulaşmak oldukça zor. Ancak biz Türkiye geneline yayılan altı bölge ofisimiz kanalıyla bunu kolaylıkla başarıyoruz. Bu yıl sektör, miktarlar ve alım politikalarındaki değişikliklerden dolayı zor bir yıl geçirdi. Türkiye 80 gruba bölündü. Devlet yeni bir medikal alım metodu getirdi. Buna göre tüm hastaneler için ortak alım yapılıyor artık. Daha önce her hastane kendi alimim yapıyordu. Yeni sistem henüz oturmadı.”Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu