Şirket Haberleri

Daha çok sosyal sorumluluk

HATIRLAMAYA çalışın, 2011 yılının Ekim ve Kasım aylarını… O aylarda başta Van olmak üzere tüm bölge iki büyük deprem felaketi yaşamıştı. Tüm ülkemizi yasa boğan deprem felaketlerinin ardından öncelikle Van olmak üzere bütün deprem bölgesinde hayatı normale döndürebilmek için büyük bir seferberlik başlamıştı.

sosyal sorumluluk

Bu seferberlik esnasında en çok özel sektör şirketlerinin çalışmaları dikkatimi çekti. Özellikle telekom operatörlerinin her biri örnek çalışmalara imza attılar. Bunların içinde Turkcell’in çalışması ise içeriği açısından farklı bir anlam taşıyordu. Depremin hemen ardından harekete geçerek öncelikle teknolojik altyapısını hayat kurtarmak için kullanan Turkcell, İlerleyen dönemde depremzedelerin yaralarını sarmak için Van’da bir seferberlik başlattı. Bu seferberliğin ardından TurkcelFin 5 milyon TL bağışladığı, Türk Eğitim Vakfı (TEV) işbirliği ve Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) himayesinde hayata geçirilen, tüm Türkiye’nin el ele verip sahiplendiği “Van için Türkiye Kumbarası” projesi oldukça dikkat çekti.

ÖĞRETMENLERE SICAK YUVA

Turkcell’in 5 milyon TL bağışı ile başlayan Van İçin Türkiye Kumbarası’na 350 bin bağış SMS’i geldi, bin 500 bağış havalesi yapıldı ve 35 hayırsever kişi ve kurum ev bağışında bulundu. İlk etapta 100 öğretmene sıcak bir ev sağlama hedefiyle yola çıkılan ve bağışlarla büyüyebilir şekilde tasarlanan Öğretmen Kampüsü 192 öğretmene yuva oldu.


Turkcell-TEV Öğretmen Kampüsü, sosyalleşme ve aktivite alanlarıyla tam bir yaşam merkezi şeklinde tasarlandı ve hayata geçirildi. Kampüs 11 bin metrekareyi aşan bir alan üzerine kurulu. Evler 2+1 dairelerden oluşuyor. Turkcell grup şirketi Superonline da öğretmenlere ücretsiz fiber internet kullanımı sağlıyor.

ÖĞRENCİLERE HEM YURT HEM BURS

Van İçin Türkiye Kumbarası’nda biriken bağışlarla Van merkezinde inşa edilen 132 kişi kapasiteli Öğrenci Yurdu bin 500 metrekarelik bir alana yayılıyor. İçinde öğrenciler için sosyal alanları da barındıran yurt, depreme dayanıklı güvenli bir yapı şeklinde tasarlanmış. Superonline yurda da fiber internet altyapısını sağlamış.Yurtta lisede okuyan erkek öğrenciler kalıyor. Öğrencilerin seçimi, Milli Eğitim Bakanlığı koordinasyonunda ihtiyaç sahipliği göz önünde bulundurularak gerçekleştiriliyor.

Van İçin Türkiye Kumbarası kapsamında Endüstri Meslek Liseleri’nde okuyan 100 öğrenciye de eğitim bursu sağlandı.

Yeni eğitim ve öğretim yılının başlamasıyla birlikte öğretmenlerin sıcak yuvalarına kavuştuğu Öğretmen Kampüsü’nün resmi açılışı Van Valisi Aydın Nezih Doğan, Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler ve TEV Genel Müdürü Yıldız Günay’m katılımıyla gerçekleşti. Açılışa kampüste yaşayan öğretmenler ev sahipliği yaptı.

Tüm bunları yerinde görünce insan özel sektör şirketleri ve sivil toplum kuruluşları ile ayrı bir gurur duyuyor. Tabii ki sosyal sorumluluk projeleri sadece felaket zamanlarında hatırlanan bir olgu olmamalı. TurkcelPin sosyal projelerine baktığımızda bunu açıkça görüyoruz.

Tüm özel sektör şirketlerimizden daha fazla sosyal sorumluluk projesi bekliyoruz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu