Şirket Haberleri

Cantek, Ar-ge’ye 3.5 Milyon Dolar Harcıyor

AR-GE’YE 3.5 MİLYON DOLAR HARCIYOR

DÜNYA GENELİNDE 10 BİNDEN FAZLA MÜŞTERİYE ULASAN SOĞUK ODA SEKTÖRÜNÜN LİDER FİRMALARINDAN CANTEK, AMERİKAN ORDUSUNA SOĞUK TABUT VE İNGİLİZ KRALİYET AILESİ’NİN YASADIĞI BUCKINGHAM SARAYI’NIN MUTFAĞINA YAPTIĞI SOĞUK ODALARLA BİLİNİYOR

can hakan karaca

1991 yılında Antalya Şarampol’de küçük bir dükkan ve Kaleiçi’nde ufak 1 bir atölye ile soğuk oda sektöründeki imalat çalışmalarına başlayan Cantek, 1996 yılında sanayide 150 metrekarelik bir dükkana geçerek S faaliyetlerine devam etti. Soğutma makinelerini, tecrübeleriyle daha efektif hale getiren firma, 1999 yılının Ağustos ayında Antalya Organize Sanayi Bölgesi’ndeki (AOSB) ilk fabrikasına taşındı. 2006 yılından bu yana da 22 bin metrekarelik kapalı alana sahip fabrikası, 200 kişilik istihdamı ve Ar-Ge merkezi ile teknoloji ve mühendislik şirketi olarak faaliyet gösteriyor.


Cantek, bugün dünya genelinde 10 binden fazla müşteriye ulaşarak, soğuk depo makineleri sektöründe ‘Akıllı Soğutma Makineleri’ üzerinde çalışmalarını yoğunlaştıran, müşterisine göre davranan makineler üzerinde araştırmalar yapan ve sektörde büyük başarılara imza atan bir marka… Soğuk oda üzerine çalışan Cantek, soğuk oda makineleri ve soğuk oda panelleri tasarlıyor ve üretiyor.

Dünyada nasıl panel üretiliyorsa, Cantek Soğutma’nm modemize makine parkuru ile donatılmış fabrikasında dünya standartlarında üretim yapılıyor. Geniş” bir yelpazede üretim yapan Cantek, otel, tatil köyü gibi turizm yatırımları, et, balık, tavuk işletme ve depolama tesisleri, süt ve sütlü mamuller üretim ve stoklama tesisleri, elma, portakal, diğer meyve ve sebze depolama tesisleri kuruyor. Cantek, kendi tasarımı olan soğutma cihazları, panel, kapı, raf ve aydınlatmayı birleştirerek müşterilerinin ihtiyaç duyduğu soğutma sistemini sağlayarak proje aşamasından montaja kadar anahtar teslim iş yapıyor.

AKILLI KUMANDA İLE SEKTÖRDE DEVRİM YARATTI

Ar-Ge çalışmalarına 3.5 milyon dolar harcama yapan ve verimli çalışmalar sonucunda yüzde 30-60 oranlarında eneği tasarruflu ‘Akıllı Soğutma Makineleri’ üretimi ile soğuk endüstrisine adını yazdıran Cantek, Octosense ‘Akıllı Kumanda’ ile sektörde devrim yaratan bir gelişmeye daha imza attı.Cantek Yönetim Kurulu Başkanı Can Hakan Karaca, konuyla ilgili şu açıklamalarda bulunuyor: “Bizim geliştirdiğimiz Octosense adı verilen kontrol cihazının, başta gıda sektörü olmak üzere çok sayıda sektörde kullanılan soğuk odalarda yüzde 71.14 oranında enetji tasarrufu sağladığı, Uluslararası Teknik Gözetim Birliği (TUV) tarafından verilen gözetim raporuyla onaylanarak belgelendirildi.

Octosense kontrol cihazı, sanayi tesislerinin denetim ve kontrollerini yapan, bunları resmi raporlarla belgelendiren dünyanın en güvenilir uluslararası servis guruplarından, merkezi Almanya’daki Teknik Gözetim Birliği’nin Türkiye temsilciliği TUV SUD tarafından denetime tabi tutuldu ve ‘Soğuk Oda Kontrol Cihazı Verimlilik Ölçümü Testi’ni rekor bir başarıyla tamamladı.” Endüstriyel soğutma alanında büyümeye devam eden Cantek Soğutma, pazarın yaklaşık yüzde 30’unu elinde bulunduruyor.

Cantek, Amerikan ordusuna soğuk tabut, Ingiliz ortaklı şirketi aracılığı ile Kraliyet ailesinin yaşadığı Buckingham Sarayı’nın mutfaklarına yaptığı soğuk odalar ve Afrika’da bazı ülkelere tematik kar mekanları kurma çalışmaları ile markasının vizyonunu koruyor. Cantek Soğutma, endüstriyel soğutma alanında bugün, Ortadoğu ve Balkanlarin da önemli markalarından biri olmayı başardı.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu