Şirket Haberleri

BEST Trafo Erbil’de fabrika kuruyor

Balıkesirli Yırcalı Grup’a ait Türkiye’nin önde gelen trafo üreticilerinden BEST Trafo, Ortadoğu pazarında daha etkin olmak içnı Kuzey Irak’ın gelişen kenti Erbil’de yatırım yapma kararı aldı. Bu yatırımla BEST Trafo’nun yurtdışındaki ilk üretim tesisi kurulacak. BEST Trafo’nun Erbil fabrikası 20-25 milyon dolara mal olacak ve 2015’te faaliyete başlayacak.

best trafo

Yüzde 100 yerli sermaye ile 48 yıldır faaliyette olan BEST Trafo, yurtdışm-daki ilk fabrika yatırımını Kuzey Irak’taki Erbil kentine yapma karan aldı. Erbil’in politik ve ekonomik olarak yakın coğrafyadaki en istikrarlı yer olmasının yatırım kararlarında etkili olduğunu dile getiren BEST Trafo Yönetim Kurulu Üyesi Sinan Yırcalı,


“Yalnızca Kuzey Irak için değil, Güney Irak ve çevresi için de trafo üretimi yapacağız” diyor.

Rona Yırcalı’nın yönetim kurulu başkanlığını yaptığı Yırcalı Grup, bünyesindeki BEST Trafo markası ile yakın coğrafyada atağa kalkıyor. Rona Yırcalı, oğulları Sırrı ve Sinan Yırcalı ile yarım milyar TL’lik ciroya ulaşan BEST Trafo’yu Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Türki Cumhuriyetler’de marka yapma yolunda ilerliyor. Türkiye’nin en büyük test jeneratörünü ve en büyük yüksek gerilim test laboratuvarını da bünyesinde bulunduran BEST Trafo’nun bugün itibariyle bin 400 çalışanı bulunuyor.

20I5TE AÇILACAK

BEST Trafo’nun önümüzdeki dönem hedeflerine ilişkin Ekonomist’e konuşan Sinan Yırcalı, yurtdışmdaki ilk fabrikalarını Kuzey Irak’taki Kür-distan Bölgesel Yönetimi’nin başkenti Erbil’de kuracaklarını açıkladı.İki fazda hayata geçirilecek fabrikanın toplam 20-25 milyon dolara mal olacağını ifade eden Yırcalı, “Oradaki hükümet ve Enerji Bakanlığı, arazi tahsisleri konusunda bize önemli destekler sağladı. Bir değişiklik olmazsa, Erbil fabrikamız 2015 yılında hizmete hazır olur” diye konuşuyor.

ELEKTRİK MÜTEAHHİTLİĞİ

BEST Trafo’nun beş kıtada 60’a yakın ülkeye ihracat yaptığına ve ilk kez Türkiye dışında bir ülkede fabrika kurduğuna işaret eden Sinan Yırcalı, “Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Türki Cumhuriyetler en çok ilgi göstereceğimiz coğrafyalar olacak. Çünkü buralardaki gelişen pazarlarda elektrik tüketim kapasitesi her geçen gün artıyor” değerlendirmesinde bulunuyor.

Yalnızca transformatör ihracatında değil, elektrik müteahhitliği konusunda da büyük fırsatlar bulunduğuna dikkat çeken Yırcalı, şunlan söylüyor: “Türk müteahhitlik şirketleri dünyada daha çok üst yapı işleri alıyorlar. Çok az şirket elektrik müteahhitliği yapıyor. Biz 2009’da bünyemize kattığımız Betaş ile şu anda Türkiye, Irak ve Cezayir’deki 17 şantiyede elektrik müteahhitliği hizmeti veriyoruz.” Betaş’m bir iki yıl gibi kısa bir sürede toplam cirolarının önemli bölümünü oluşturacak düzeye geldiğini belirten Yırcalı, “Geçen yıl 550 milyon TL olarak gerçekleşen konsolide ciromuzu 2014 sonunda 750 milyon TL’ye çıkarmayı planlıyoruz. Bunun 150 milyon TL’sinin elektrik müteahhitliğinden gelmesini bekliyoruz” diyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu