Şirket Haberleri

Beko, Avrupa’da liderliğe oynuyor

bekoArçelik’in global markası Beko, Avrupa’da pazar liderliğini zorluyor.

Şirketin Avrupa beyaz eşya pazarına yönelik stratejileri meyvelerini verdi. Beko, son beş yılda Avrupa’da pazar payını en fazla artıran marka oldu.


Geçen yılki satışlar markayı Avrupa genelinde üçüncü, Batı Avrupa’da ise ikinciliğe taşıdı. Başta İngiltere olmak üzere Almanya, Avusturya, Fransa, Ispanya, Hollanda, İskandinavya ve Benelüx ülkelerini kapsayan Batı Avrupa’da Bosch’un ardından ikinci sıraya yerleşen Beko, diğer Alman beyaz eşya devi Siemens’in de önüne geçti. Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı ve Arçelik Genel Müdürü Levent Çakıroğlu, 100’den fazla ülkede satılan Beko’nun beyaz eşyada dünyanın önde gelen markalarından biri haline geldiğini vurguladı, iç pazarda yüzde 50 payla pazar lideri olduklarını belirten Çakıroğlu, bu yılın ilk yarısında 5.1 milyar TL’lik ciro elde ettiklerini söyledi. Arçelik’in global cirosu ise 10.5 milyar TL seviyesinde.

Avrupa’daki krize rağmen son beş yılda satışlarını yüzde 25 oranında artırdıklarını söyleyen Çakıroğlu, küçülen pazarlarda bile büyümeyi başardıklarını söylüyor. Çakıroğlu, “Bu başarının ardında Ar-Ge var. Her yıl cironun yüzde 1.5’ini Ar-Ge’ye ayırıyoruz, zihni sinir diye bilinen, bizim ‘yüksek riskli’ dediğimiz projelere ayrılan bütçeyi artırıyoruz, inovatif olacaksak bu riski almak zorundayız” diyor. Arçelik, son yıllarda Beko markasıyla basketbola da yatırım yapıyor. 2006’da önce Türkiye liginin sponsorluğunu üstlenen Beko, halen Almanya, Rusya, Utvanya ve İtalya liglerinin isim sponsoru. Avrupa’da basketbolün yükselen değer olduğunu vurgulayan Çakıroğlu, bu yatırımın karşılığını aldıklarını söylüyor. Son olarak Slovenya’da düzenlenen Avrupa Basketbol Şampiyonasfnın sponsorları arasında yer alan Beko, başkent Ljubljana’da kurduğu Beko Home’da Slovenler’e bir yandan maçları canlı izletti bir yandan da markanın en son ürünlerinin tanıtımını yaptı.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu