Şirket Haberleri

Bebek bakıma yeni fabrika

2012 yılında bebek bakım ürünleri markası Uni Baby’yi Özbay Ailesi’nden satın alan Eczacıbaşı, kısa sürede markayı pazarda öne geçirmeyi başardı. Ardından da yeni yatırmıa soyundu. Şirket, Gebze’de 20-25 milyon dolarlık bir yatırımla 20 bin metrekare üzerine yem bir fabrika kuruyor.

Özbay

Selpak, Solo, Okey, Selin gibi markalarla kişisel bakım ürünleri pazarında faaliyet gösteren, 2012 yılında Uni markasını satın alarak bebek bakım ürünleri pazarına giren Eczacıbaşı Holding şirketlerinden Eczacıbaşı Hijyen Ürünleri, bu pazarda hedef büyüttü. 60 milyon Euro’ya satın aldığı Uni markasıyla kısa sürede pazar lideri haline gelen şirket, yeni bir yatmm için düğmeye bastı. Gebze’de 20 bin metrekare üzerinde bir ıslak mendil fabrikası kurmak için harekete geçen şirket, 20-25 milyon dolarlık yatırım yapacak. 20l6’da bitmesi planlanan bu yatırımla 110 milyon adet olan ıslak mendil üretimi 150 milyon adede çıkacak.


Uni’yi satın aldıktan sonra ıslak mendil kategorisinde yüzde 13’le pazar lideri haline geldiklerini söyleyen Eczacıbaşı Hijyen Ürünleri Genel Müdürü Coşkun Bedük, ciroda yüzde 40’lık bir büyüme sağladıklarını söylüyor.

PAZAR HIZLI BÜYÜYOR

Türkiye’de 460 milyon liralık bir büyüklüğü olan bebek bakım pazarı 2014’te yüzde 14 büyüdü. Her yıl en az yüzde 10 büyüyen pazann yüzde 70’ini bebek ıslak mendili, yüzde 30’unu ise bebek kozmetiği, bebek yağlan ve losyonları oluşturuyor. Yılda 1,4 milyon bebek doğduğunu söyleyen ve 0-4 yaş aralığında 6,5 milyon bebek olduğuna dikkat çeken Bedük, “İç pazarda rekabetin yanı sıra ciddi bir büyüme potansiyeli var. Yerli yabancı 50’nin üzerinde şirketin faaliyet gösterdiği pazarda biz pazara girdikten sonra toplam reklam pastası yüzde 40 büyüdü” diyor.

YENİ ÜRÜNLER GELİŞTİRDİ

Ataman Özbay’ın sahip olduğu dönemde havlu cep mendili, doğal yeni-doğan bebek mendilleri, suda eriyen ıslak tuvalet kâğıdı gibi çok sayıda farklı ürünün geliştirildiği Uni markası, aynı inovatif felsefeyle büyümeye devam ediyor. Islak mendilin yanı sıra farklı kategorilerde rekabet etmek isteyen şirket, kısa bir süre önce losyon ve köpük olmak üzere iki yeni ürün geliştirdi. Uni’nin felsefe olarak bebeğe zarar vermeyen ürünlere odaklandığını belirten Bedük, “Ürünü zararlı malzemelerden arındırmaya çalışıyoruz. Biz de bu doğrultuda yeni bir ürün kategorisi üzerinde çalışıyoruz. Yakında pazara sürmeyi planlıyoruz” diye konuşuyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu