Şirket Haberleri

Başyazıcı grubu organik tarımda 2 kat büyüyecek

Başyazıcı Grubu, kamuoyunda daha çok sucuk ve pastırma üretimi yapan Başyazıcı Et ile tanınıyor.

sukru basyaciziogluMahmut Başyazıcıoğlu’nun 1953 yılında temellerini attığı Başyazıcı Et, sektörünün öncü şirketlerinden biri oldu. Ali ve Ömer Başyazıcı kardeşlerin ortaklığında büyüyen grup, bugün gıdanın yanı sıra aırizmden inşaata ve perakendeye kadar uzanan yedi ayrı sektörde faaliyet yürütüyor.

Bin 500 çalışanı bulunan gnıp aynı zamanda Kayseri Hilton’un da yatırımcısı. Ailenin üçüncü kuşak temsilcisi 32 yaşındaki Şükrü Başyazıcıoğlu, grupta ağırlıklı olarak inşaat ve tarımsal üretim alanlarından sorumlu. İstanbul’da Bomonti’de NovBomonti’nin temellerini atan grupta bu iş için en çok mesai yürüten yönetim kurulu üyesi olan Şükrü Başyazıcıoğlu’nun bir önemli gündemi daha var.


Grup, Şükrü Başyazıcı’nın önderliğinde dört yıl önce organik tarım yatırımı gerçekleştirdi. Nevşehir Kozaklıda 10 milyon dolarlık yatırım ile 65 dönüm arazi üzerine sera yatırımı yapan Başyazıcı Grubu, ağırlıklı olarak domates üretimi yapıyor. Aldığımız bilgilere göre grup, Yozgat Boğazlıyan’da 350 dönüm arazi üzerinde daha tarımsal üretim yatırımı gerçekleştirecek. İlk etapta 65 dönümde kurulacak olan seranın daha sonra etap etap büyütüleceği kaydediliyor. Bu yatırımla grubun organik tarım işi ilk etapta 2’ye katlanmış olacak. Başyazıcı, seralarının sulamasının tamamını yeraltı sıcak sulan ile gerçekleştiriyor. HollandalI şirketlere yaptırılan ölçümler sonrası sulamanın jeotermal kaynaklardan sağlandığını aktaran Şükrü Başyazıcıoğlu, “Jeotermal sayesinde verimliliğimiz 3 kat fazla artış kaydediyor” diyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu