Haberler

Bankalar apartman yöneticisi de oldu

Bankalar hangi hizmetleri sunuyor?

Kat maliklerinden apartmanın aylık aidat ödemeleri tahsil ediliyor, Apartmanın su, doğalgaz, vergi vb. gibi faturaları ödeniyor, Apartman veya sitede çalışan personel veya personellerin maaşlarının ödenmesine aracılık ediliyor.


Sitede çalışan personelin SGK’ya yapılacak ödemeleri gerçekleştiriliyor. Apartman veya sitenin açacağı hesaptan hesap işletim ücreti alınmıyor, Otomatik ödeme talimatı veren veya apartmanın anlaşma yaptığı şube üzerinden ödeme yapan kat maliklerinden de ücret talep edilmiyor.

Bankalar hizmet konusunda sınır tanımıyor, şimdi de “apartman yöneticiliği” yapmaya başladılar. Hesap açtıran apartmanların kat maliklerinden aidat toplayıp, ortak kullanılan elektrik, doğalgaz faturasını ve hatta çalışanların SGK’sını ödüyor.

HER apartmanda en büyük sorun, apartman yöneticiliğini kimin yapacağıdır. Herkes bir diğerine “Sen yap” der ve deyim yerindeyse ateşten top her yıl birinin elinde kalır. Seçilen kişi içinse çok zorlu bir yıl başlar.

Apartman yöneticisinin en büyük sorunu ise aidat toplamaktır. Çünkü aidatlar genellikle geç ödenir, bazı apartmanlarda bu gecikmeler yüzünden ciddi sorunlar yaşanır.

Öte yandan apartmanın ortak giderleri olan elektrik, su, doğalgaz faturaları her ay düzenli olarak kapıya dayanır. Yöneticiler ise tahsil edemedikleri fatura tutarlarını kendi ceplerinden karşılar.

banka yonetici

BANKALAR DEVREYE GİRDİ

Ancak son dönemde bankalar bu sıkıntılı işe talip olmuş görünüyor. Kısacası bankalar apartman yöneticiliği yapmaya başladı. Çok yeni bir ürün olan “Apartman Yöneticiliği” sayesinde tahsilat ve ödemeler sıkıntı olmaktan çıkıyor. Artık bankalar hesap açtıran apartmanların aidatlarını yöneticiye gerek olmadan topluyor, toplanan aidatlarla elektrik, su, doğalgaz gibi ortak giderleri ödüyor. Hatta bazı bankalar, apartmanda çalışan personelin maaşı ve SGK’sını da topladıkları bu paralardan karşılıyor. Şayet toplanan para bu ödemelere yetmezse apartmana özel tanımlanan Kredili Mevduat Hesabı (KMH) devreye giriyor. Bu sayede de ödemeler aksama dan gerçekleştiriliyor.

ÖDEMEYENE YAPTIRIM YOK

Üstelik tüm bu hizmetler için bankalar apartmanlardan her hangi bir ücret talep etmiyor. Ayrıca hesabın açıldığı şubeden parasını yatıran kat maliklerinden ücret de alınmıyor. Ancak bankalar apartmanların en büyük sorunu olan aidat ödemeyenlere karşı herhangi bir yaptırımda bulunamıyor. Yani aidatını ödemeyen kiracı veya kat malikine ihtarname çekmiyor. Bu iş yine apartman yönetimine kalıyor.

Bugün sadece dört banka müşterilerine bu hizmeti sunuyor. Önümüzdeki günlerde bunlara yeni bankalarda katılacak gibi görünüyor…

APARTMAN DEĞİL SİTE OLMALI

Türkiye İş Bankası, talep eden site ve toplu konutlara Site Tahsilat Sistemi (STS) adlı ürününü sunuyor. Söz konusu ürün kapsamında banka, site ve toplu konutların her tip ödeme ve tahsilatlarını gerçekleştiriyor. Halen Site Tahsilat Sistemi kapsamında hizmet verilen toplu konutların ağırlıklı olarak İzmir ve İstanbul’da bulunduğunu söyleyen Türkiye İş Bankası Bireysel Bankacılık Pazarlama Müdürü Engin Topaloğlu, “Site ve toplu konutlarda yaşayanların hayatlarını kolaylaştırmak amacıyla geliştirdiğimiz Site Tahsilat Sistemi (STS) kapsamında, site veya apartman sakinlerinin aidat, su, doğalgaz vb. ödemeleri otomatik ödeme yöntemiyle bankamızdan ücretsiz olarak gerçekleştirilebiliyor” diyor. İş Bankası, söz konusu hesapların açılışında site ve toplu konut yönetimlerinden ek belgeler talep ediyor. Söz konusu belgeleri sağlayan toplu konut yönetimleriyle Site Tahsilat Sistemi Protokolü imzalanıyor. Site / apartman yönetimine ait karar defteri ve imza sirkülerini ibraz eden yönetimlerle protokol imzaladıklarını söyleyen Topaloğlu, bu kapsamda sunulan hizmetleri şöyle özetliyor: “Söz konusu protokol kapsamında; aidat bedellerini otomatik ödeme yöntemiyle ödemek isteyen müşterilerimizin bankamız nezdinde vadesiz mevduat hesabı olması gerekiyor. Ve bu hesap üzerine otomatik ödeme talimatı vermeleri bekleniyor. Ayrıca site/apartman yönetimi ile bankamız arasında gerekli altyapı sağlanarak müşterilerimize otomatik ödeme talimatı vermeden de IşCep’ten ve internet şubemizden aidat ödemelerini hızlı ve kolayca gerçekleştirmeleri imkanı sağlanıyor.”

POS’LA AİDAT ÖDEME İMKANI

Akbank aidat ödemelerini banka aracılığıyla tahsil etmek isteyen apartman ve site yönetimlerine hesap açıyor. Banka daire sahiplerine ise POS üzerinden kredi kartı ile de aidat ödeme imkanı sunuyor. Apartman yönetimlerinin ibtemesi halinde sabit aidat ödemelerinin yanı sıra apartmanın su, ısınma bedeli gibi ödemelerini de farklı hesaplar üzerinden tahsil edebildiklerini söyleyen Akbank Bireysel Bankacılık Bölüm Başkanı inci Aksun, sunulan ürün ve hizmetleri şöyle özetliyor:“Apartman yönetimleri, apartman/sitenin fatura, maaş ödemesi, SGK ve vergi gibi ödemelerini de bankamız üzerinden yapabiliyor ve bu ödemelerde, internet şubemizi, ATM’lerimizi ve çağrı merkezimizi kullanabiliyorlar. Aynı şekilde apartman/site sakinleri de aidat ve diğer ödemelerini tüm şube dışı kanallarımızdan da yapabiliyorlar. Apartman/site hesabının bulunduğu şubeden aidat ödemeleri ücretsiz yapılabiliyor.”

Akbank ayrıca çok sayıda dairesi bulunan ve ödeme tutarları aylık tüketime göre her ay değişen sitelere, Aboneli Tahsilat Sistemi ile hizmet sunuyor. Sistemde site sakinleri Ak-bank’ta bulunan hesaplarından veya kredi kartlarından ödeme talimatı veriyor. Böylece aidat ödeme tarihinde, site sakinlerinin hesaplarından veya kredi kartlarından otomatik olarak ödeme yapılıyor. Ayrıca yönetime de düzenli raporlama sağlanıyor.

Apartman ve site sakinleri, yine bu hesap kapsamında aidat ödemelerini yaptıkları hesaplarına Artı Para tanımlatarak aidatlarını gecikmeden ödeyebiliyor. Hesaplarında yeterli bakiye bulunmayan apartman/site sakinlerinin, Artı Para limiti sayesinde aidatlarmı gecikmeden ödeyerek gecikme cezası yükünden kurtulduklarını söyleyen Aksun, “Bu sayede yönetim de aidatları zamanında ve düzenli bir şekilde tahsil etme imkanına kavuşuyor” diyor.

Akbank, Türkiye’nin her bölgesinde çok sayıda apartman ve siteyle aktif olarak çalışıyor. Söz konusu hizmeti ağırlıklı İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde oturan kat maliklerinin talep ettiğini söyleyen Aksun, bu illeri ise Trakya, Çukurova ve Akdeniz bölgelerinin izlediğini belirtiyor.

HESAP İŞLETİM ÜCRETİ YOK

Finansbank apartman ve site yönetimleriyle yaptığı özel anlaşmalar sonucu aidat toplama işini üstleniyor.

Bunun apartmanın karar defteri, vergi dairesinden alınmış vergi kimlik numarasını gösteren kart, yöneticinin kimlik fotokopisi ile başvurması yeterli oluyor. Apartman/Site yönetimleri ile olan anlaşmalar kapsamında kat maliklerinin aidat ödemelerinin Finansbank aracılığıyla gerçekleştirildiğini söyleyen Finansbank Bireysel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Enis Kurtoğlu, bu kapsamda sunulan ürün ve hizmetler hakkında şu bilgileri veriyor:

“Kat maliki için vadesiz hesap açılarak düzenli ödeme talimatı giriliyor ve aidat ödemeleri düzenli olarak gerçekleştiriliyor. Tahsilat tarihinde kat malikinin hesabında yeterli bakiye bulunmuyorsa hesabına tanımlanmış olan ek hesap limitinden otomatik olarak ödeme gerçekleştiriliyor. Aidat ödemesini yapmayan kat maliklerine ihtarname gibi bir uyarıcı uygulamamız ise yok. Eğer kat maliki kendi adına hesap açtırmak istemiyorsa apartman hesabının bulunduğu şubemizden masraf ödemeden aidat ödemesini gerçekleştirebilir. Bu kapsamda hesap açtıran apartman yönetimi hesabına hesap işletim ücreti uygulanmıyor. Ayrıca aidat ödemelerini gerçekleştirmek amacıyla hesap açtıran ve düzenli ödeme talimatı veren kat maliklerine de hesap işletim ücreti muafiyeti var.”

Kurtoğlu’nun verdiği bilgiye göre, Finansbank halen bu ürünü ağırlıklı İstanbul olmak üzere büyükşehirlerde yer alan apartmanlara sunuyor. Ancak bankanın politikası bu ürünü diğer illere de yaygınlaştırabilmek.

FATURALARI DA ÖDÜYOR

DenizBank apartman ve sitelerin neredeyse tüm nakit akışlarını yönetiyor.

Apartmanlardan hesap açılışında herhangi bir ücret talep etmediklerini söyleyen Bank Perakende Bankacılık Grubu Genel Müdür Yardımcısı Oğuzhan Özark, “Bankamızda site ve apartmanların aidat ödemelerine aracılık edilmesi, sitelerin kendi fatura ödemelerinin gerçekleştirilmesi ve sitede çalışan personellerin maaş ödemelerinin yapılması hususunda hizmet veriyoruz. Site aidat ödemelerinde ödeme yapmayan kat maliklerinin takibi ise bankamız yetkisinde değil. Aidat tahsilatlan yapılırken anlaşmamıza bağlı olarak ücret talep etmiyoruz” diyor. DenizBank bu hizmeti ağırlıklı İstanbul olmak üzere Türkiye çapındaki tüm apartmanlara sunabiliyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu