Şirket Haberleri

Bakliyat makinesini 35 ülkeye satıyor

Mersinli AKY Technology, kuruluşunun üzerinden geçen 1,5 yılda Türkiye’de bakliyat makineleri alanındaki iki büyük oyuncudan biri haline geldi. Şirket, üç ay sonra açacağı ikinci tesisiyle daha da büyüyecek. AKY Technology Yönetim Kurulu Üyesi Gökmen Akyürek, bu yıl 90 milyon TL ciro hedeflediklerini söylüyor. Akyürek, “35 ülkeye ihracatımız var. Hedefimiz ABD ve Afrika’da büyümek” diyor.


Türkiye bakliyat sanayisinin kalbi Mersin’de atıyor. Yapılan hesaplamalara göre, Mersin, toplam bakliyat üretiminin hemen hemen yarısını tek başına karşılıyor. İhracattaki payı ise yüzde 85’lere kadar uzanıyor. Doğal olarak bu performans kentte sektörün yan sanayisini de önemli ölçüde büyütmüş durumda. Bakliyat ürünlerinin işlenmesine dayalı sanayinin yaklaşık yüzde 70’inin Mersin’de kurulu olduğu belirtiliyor. Kent adeta bakliyat sanayisi konusunda bir kümelenme modeli ortaya çıkarmış durumda.

AKY Technology

Mersin’de boy gösteren yüzlerce şirket arasında sektöre en yeni adım atanlar arasında AKY Technology’yi sayabiliriz. Aslında şirket yeni olmakla birlikte kurucuları eleme makineleri imalatında 50 yıllık birikime sahip. Bakliyat eleme makineleri üretimi alanında 50 yıllık geçmişi bulunan aile şirketindeki yönetim kurulu üyeliği görevinden ayrılan Gökmen Akyürek’in 1,5 yıl önce kurduğu AKY Technology, alanında kısa sürede önemli bir aşama kaydetti. Akyürek, ailesinden gelen deneyim, kendisinin bilgi birikimi ve müşteri portföyü ile birlikte AKY’nin cirosunu bu yıl sonunda 90 milyon TL’ye çıkarmayı planlıyor. 2016 sonu ihracat hedefi ise 30 milyon TL olarak konulmuş durumda.

AKY Technology Yönetim Kurulu Üyesi Gökmen Akyürek, “Bakliyat makineleri alanında lider olan Alman, DanimarkalI ve AvusturyalI şirketlere rakip olmuş durumdayız. Altı ay önce ABD’de de şirket kurduk. Bu alanın önemli İspanyol firması Jubus üretimini durdurdu. Onlar için üretim yapıyoruz ve ortak markamızla piyasaya sunuyoruz. Şu anda 35 ülkeye ihracat yapıyoruz ve bu sayı her geçen gün artıyor” diyor.

KURULUŞ ÖYKÜSÜ

Ailenin bu alandaki girişim öyküsü 1970’li yıllara dayanıyor. O dönem bir bakliyat eleme fabrikasında işçi olarak çalışan Sabahattin Akyürek, çuval taşıma gibi fabrikadaki rutin işlerin yanı sıra kaynak makinesi kullanımını da bildiği için eleme makinelerindeki sorunlara da müdahale ediyor. Zamanla yurtdışmdan ithal edilen makinelerin benzerlerini geliştiren Akyürek, fabrikadaki makine parkurunu büyütüyor.

Onun bu alanda kendisini çok geliştirdiğini fark eden şirket sahibi, kendi şirketini kurarak bu alanda faaliyet göstermesi için Akyürek’e destek oluyor. Sabahattin Akyürek, 1975 yılında kendi şirketini kurarak bakliyat eleme makineleri üretimine başlıyor ve ardından kardeşleri de işe dahil oluyor. Küçük küçük filizlenen işleri, bakliyatın merkezi kabul edilen Mersin’de ağızdan ağıza dolaşan tavsiyelerle hızla büyüyor. Mersinli tüm şirketlere makine satar konuma geliyor.

TEKNOLOJİK YATIRIM

1999 yılına kadar bu seyirde ilerleyen işler, Sabahattin Akyürek’in oğlu Gökmen Akyürek’in eğitimini tamamlayıp şirket yönetiminde çalışmaya başlamasıyla birlikte boyut değiştiriyor. 20 personelle, tek bir bilgisayar olmadan iş yapıldığını gördüğü şirketlerinde birçok yeniliğe imza attığını belirten Gökmen Akyürek, şunları anlatıyor: “Yüksek ziraat mühendisiyim ve tarım işletme teknolojileri üzerine master yaptım. Milenyum çağındaydık ama şirketimiz teknolojiden uzaktı. Önce bir bilgisayar aldım ve bilgi işlem ofisi kurdum. Ailemiz besicilik, taşımacılık, kum ocağı gibi verimli olmayan alanlara da girmişti. Bu alanlardan çıkılmasını, makine işine yoğunla-şılmasını sağladım. Mühendis istihdamım artırarak ürün geliştirmeye ağırlık verdim.”Gökmen Akyürek ile birlikte 500 metrekare büyüklüğe sahip olan üretim tesisi daha da büyüdü. 20 olan personel sayısı 450’ye çıkarıldı. Ürün geliştirmeye yönelen şirket, birçok ülkeye ihracat yapar konuma geldi. 1999 yılında 250 bin TL olan cirosu ise 2015 yılında 80 milyon TL’yi buldu.

ORTAKTILAR, RAKİP OLDULAR

Şirketin kurumsal bir yapıya kavuşması gerektiği görüşünde olan Gökmen Akyürek, amcaları ile görüş ayrılığına düştü. Bu nedenle de 1,5 yıl önce kendi şirketini kurdu. Beş ay kadar sonra babası Sabahattin Akyürek de aile şirketinden ayrılarak onunla çalışmaya başladı. Bugün Sabahattin Akyürek AKY Technology’nin yönetim kurulu başkanlığını, Gökmen Akyürek ise yönetim kurulu üyeliğini yürütüyor.

Gökmen Akyürek, aile şirketleriyle hiçbir bağlarının kalmadığını belirtiyor. Akyürek, “40 kişilik mühendis kadromuzla ayrıldık. Aynı alanda faaliyet gösteren iki büyük şirket durumundayız. Türkiye’nin bu alandaki makine parkurunun yüzde 98’ini iki firma olarak üstleniyoruz. Reis, Tadım, Peyman gibi birçok şirketin makine tedarikçisiyiz. Şu anda aynı büyüklüğe sahip iki rakip konumdayız” diyor.

ABD’DE ŞİRKET KURDU

AKY Technology, bakliyat sektörüne, yüksek teknolojiye sahip ürünler sunuyor. Bunlar arasında fasulye, nohut gibi ürünlerin içerisindeki san ve lekeli taneleri ayıran makineler yanında kapalı sistem eleme makineleri de var. özellikle de daha önce pazarda bulunmayan kapalı ve yüksek kapasiteli eleme makineleri birçok ülkeden ilgi görüyor.

Kendi geliştirdikleri 350’nin üzerinde makine bulunduğunu söyleyen Gökmen Akyürek, üretimlerinin yüzde 40’ını 35 ülkeye ihraç ettiklerini belirtiyor. Akyürek, şöyle devam ediyor: “Mevcut pazarlarımızı büyütmek öncelikli hedefimiz. Afrika ve ABD ise hedef pazarlarımız. Altı ay önce ABD’de bir şirket kurduk. ABD’li ortaklanınız bakliyat sektöründen. Oradaki gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Yatırımlara teklif veriyoruz. İşlerimiz iyi gidiyor. Şu anda ABD’ye yaptığımız ihracat 3 milyon dolara ulaştı. AB’de ise markalarla ortaklıklar planlıyoruz.”

AKY Technology, kısa bir süre önce Ispanya’nın önde gelen bakliyat makinesi üreticilerinden Jubus ile de ürün bazında ortaklık anlaşması yaptı. Ispanya’daki ağır çalışma standartlan nedeniyle üretim faaliyetlerini durduran Jubus, Türkiye’de üretime yöneldi. AKY’nin şirket için ürettiği makineler ‘Ju-bus-AKY’ markasıyla dünyaya satılıyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu