Şirket Haberleri

Ayakkabı Markası Clarks Türkiyeye Yatırım Yapıyor

ClarksYaklaşık 200 yıllık geçmişiyle dünyanın en popüler ayakkabı markalarından biri olan Clarks, geçtiğimiz yıl distribütör şirketini satın alarak Türkiye pazarına bizzat adım attı. 30 yılı aşkın aradan sonra ilk kez bir ülkeye yatırım yapan şirket, bir yılda mağaza sayısını ikiye katladı. Şirketin hedefi 2018 yılma kadar mağaza sayısını 25’e çıkarmak.

Ayakkabı pazarındaki hareketlilik malum. Tekstilin en hızlı büyüyen alt kategorilerinden biri olan pazarda hem sürekli yeni marka girişleri yaşanıyor hem de konsept ayakkabı ma-ğazalan hızla gelişiyor. Bu büyümeye duyarsız kalamayan şirketlerden biri de dünyaca ünlü İngiliz ayakkabı markası Clarks oldu.


58 milyon çift ayakkabı satışıyla dünyanın en önemli ayakkabı markalarından biri olan Clarks, geçtiğimiz yıl distribütör şirketini satın alarak Türkiye pazarına bizzat adım atmıştı. Bu satın almanın önemi ise yaklaşık 200 yıllık geçmişi olan markanın, 1980 yılından bu yana ilk kez bir ülkeye yatırım yapmasıydı. Bu satın almanın ardından atılıma kalkan şirket, bir yılda mağaza sayısını da ikiye katladı.

19 YILDIR TÜRKİYE’DE

İngiltere’nin en büyük ayakkabı perakende zinciri olan Clarks’ın dünyada bin 700 mağazası bulunuyor. Aslında şirketin Türkiye’deki geçmişi yeni değil. Clarks, Türkiye’ye ilk olarak Esem Spor ile girmişti. Hatta şu an Clarks Türkiye’nin genel müdürü olan Ali Doğaner o dönemde de Clarks’ı yöneten ekibin içindeydi. 2001 yılında Esem ile yollarını ayıran Clarks, Ali Doğaner’in kurduğu Efa Ticaret şirketi ile 2013 yılma kadar faaliyetlerini sürdürdü. Doğaner yönetimindeki Clarks Türkiye’de ilki 2006’da Ankara’da olmak üzere dört mağaza açtı ve seçili perakende noktalarında iyi bir satış performansı gösterdi.

Fakat ayakkabı pazannda yaşanan büyüme ve Clarks’ın Türkiye’yi bir üs olarak konumlandırıp çevre ülkelerde de büyümeyi istemesi İngiliz devini Türkiye’de yatırıma yöneltti. Geçtiğimiz yıl Efa’nın tamamını satın alarak Clarks Türkiye’yi C&J Clark ismiyle yüzde 100 bir İngiliz şirketi haline getirdi. Bu değişimin ardından Clarks’m Türkiye operasyonları da hızla büyüdü. Geçtiğimiz yıl dört olan mağaza sayısı şu an sekiz. Önümüzdeki ay bir mağaza daha açılacak ve 2014 yılı dokuz mağazayla kapatılacak.

HEDEF 25 MAĞAZA

Ali Doğaner, 2018 sonuna kadar 25 mağazaya ulaşmayı planladıklarını belirtirken, “Önümüzdeki beş yıl içinde mağaza yatırımlarımızı yaparken katlı mağazalarda da yapılanmamızı güçlendirmek istiyoruz. Ayrıca e-ticaret tarafında da hacmimizi artıracağız. Şu anki planlarımıza göre 25 mağazanın l6’sı İstanbul’da, geri kalanları ise nüfusu 1 milyonun üzerinde olan şehirlerde olacak. İstanbul dışındaki yerlerde ise franchise vererek büyüyeceğiz’’ diye konuşuyor.Fiyat yapısı nedeniyle orta üst ve üst gelir gruplarına hitap eden Clarks bu yıl Türkiye’de 100 bin çift ayakkabı satmayı planlıyor. Clarks ayakkabıların fiyatları 250 TL ile 600 TL arasında değişiyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu