Haberler

Autoport’taki ihtilafın nedeni satış pazarlığı mı?

AutoportArkas Holding, son dönemde armatörlük kadar liman işletmeciliğine dönük yatırımları ile de öne çıktı. Bir dönem İzmir Limanı’na da talip olan Arkas, bu alandaki en büyük yatırımını Marport ile yaptı.

İstanbul Ambarlı Liman İşletmeleri’nin hemen yanındaki Limak Grubu’na ait araziyi 97 milyon dolara satın alan Arkas, deniz dolgusu ile birlikte Marport’un yıllık konteyner elleçleme kapasitesini yüzde 30 büyüttü. Şirket bu alana toplam 255 milyon dolar yatırım yapacak.


Grubun büyük ümit bağladığı bir liman projesi ise Kocaeli’nde yürütülen otomotiv ihtisas limanı Autoport idi. Ancak bu projede kullanım hakkı bir süre önce iptal edilmişti, işadamı Mehmet Coşkunun açtığı dava ile başlayan ihtilafta, Danıştay 13’üncü Dairesi Arkas’a 49 yıllığına verilen tahsis işlemini hukuka uygun bulmayarak iptaline karar vermişti. Arkas Holding, şimdilerde kullanım hakkının tekrar verilmesi için yaptıkları başvurunun sonucunu bekliyor.

İddiaya göre, Mehmet Coşkun ile Arkas arasında davalardan önce bir satış pazarlığı yaşanmış. Autoport’un bulunduğu arazinin hemen yanındaki Coşkun’a ait arazinin satışı konusunda taraflar arasında satış pazarlığı yürütülmüş. Coşkun’un istediği fiyat rayiç değerinin 9-10 katı olunca arazinin satışına dönük pazarlık sonuçsuz kalmış. İddiaya göre pazarlık 20 milyon dolarlık bir rakam üzerinde gerçekleşmiş. Satışın gerçekleşmemesi üzerine de Coşkun’un dava sürecini başlattığı öne sürülüyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu