Şirket Haberleri

Ataköy Hastanesi Şafak’a satıldı

Şafak Hastaneleri, Echomar Sağlık Grubu’mm Ataköy’deki hastanesini sesiz sedasız satın aldı.

atakoy hastanesiAdı Özel Ataköy Hastanesi’ne dönüşen hastanenin tabelası da yakında değişecek. Sektörde Echoınar’m görüntüleme merkezi alanında kalıp hastanecilikte küçülme planları doğrultusunda Göztepe’deki hastanesini de satacağı konuşuluyor.

Temelleri 1992 yılında Serdar Mutlu tarafından atılan Echomar Sağlık Grubu, 1999 yılından bu yana görüntüleme ve laboratuvar konusunda hızlı adımlarla gelişme gösteren bir kurum. Özel Göztepe Hastanesi’nin 2004 yılında satın alınmasıyla hastane işletmeciliğine de adım atan grup, Karadeniz Bölgesi’nde açılan Echomar Ereğli’den sonra 2011 yılında Ataköy Hastanesi’ni bünyesine katmıştı. Üçü hastane olmak üzere 19 noktada hizmet veren ve geçen yıl 90 milyon lira ciro hedefleyen Echomar Sağlık Grubu’nun 2013 planları arasında İstanbul’un Avrupa ve Anadolu yakalarında birer hastane daha açmak vardı. Hatta bu yatırımlar için 100 milyon dolar bütçe ayırdığını da açıklamıştı. Fakat grup planladığı bu yatırımları gerçekleştiremedi. Üstelik Şirinevler’de bölgenin önemli marka hastanelerinden biri konumuna yükselen Ataköy hastanesini de Şafak Hastaneleri’ne sattı.


Söz konusu hastane, geçen yılın sonunda gerçekleştiğini öğrendiğimiz satışın ardından “Özel Ataköy Hastanesi” adıyla hizmet vermeye başladı. Ancak hastane binasının dışında hala “Echomar” tabelası duruyor. Tabela değişiminin de yakında yapılacağı bilgisi veriliyor.

Daha geçen yıla kadar yeni hastane açma planları olan Echomar’ın neden böyle bir satışa gittiğini araştırdığımızda ise bunun altında grubun yönetim kurulu başkam Serdar Mutlu’nun özel hastanecilikten ziyade görüntüleme merkezi işine ağırlık verme isteğinin yattığını öğendik. Şu anda grup İstanbul’da altı noktada görüntüleme hizmeti veriyor ve bu alanda büyümeyi planlıyor. Sektörde, bu plan çerçevesinde, Mutlu’nun Göztepe’deki hastaneyi de satmayı düşündüğü söylentileri dolaşıyor.

TEMELİ I998’DE ATILDI

Echomar’ın Ataköy’deki hastanesini satın alan Şafak Hastaneleri, sağlık sektöründe küçük yapılanmasıyla dikkat çeken bir grup. Grubun temeli 1998 yılında devrin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından açılışı yapılan Gaziosmanpaşa’daki Şafak Hastanesi ile atıldı.2004’ten itibaren Özel Avrupa Şafak Hastanesi olarak hizmet vermeye devam eden bu hastane, 8 bin metrekare kapalı alan içerisinde 101 yatak kapasitesine sahip.

Özellikle kalp ve damar hastalıklarının teşhis ve tedavisinde iddialı olan Özel Avrupa Şafak Hastanesi dışında grubun bünyesinde yine aynı semtte faaliyet gösteren İstanbul Şafak Hastanesi de bulunuyor. 50 yatak kapasiteli bu hastanenin yanı sıra Gaziosmanpaşa’da Şafak Fizik Tedavi Merkezi de bulunuyor. Şirketin büyüme planları doğrultusunda böyle bir satın almaya gittiği belirtiliyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu