Anasayfa / Haberler / Aşırı Gübre Kullanımı İklim Değişikliğini Hızlandırıyor

Aşırı Gübre Kullanımı İklim Değişikliğini Hızlandırıyorasiri gubreTarımda ürün kalitesi ve miktarım artırmak için gübre kullanmak kaçınılmaz. Ancak pek çok durumda olduğu gibi gübrenin de gereğinden fazlası zararlı sonuçlar ortaya çıkarıyor. Bunlardan biri de küresel ısınmaya olumsuz katkı. Küresel ölçekte gübrelerin sera gazı saliminin %8-14 une neden olduğu düşünülüyor.
Michigan Devlet Üniversitesinden araştırmacıların gerçekleştirdiği bir araştırmada, bitkilerin ihtiyacından fazla gübre kullanıldığında azotlu gübrelerin neden olduğu N20 (diazot monook-sit) emisyonunun hızlandığını göstermek için, dünyanın farklı yerlerinden elde edilen veriler kullanıldı. N20 karbondioksitten ve metandan sonra küresel ısınmaya en çok neden olan gaz. Azot içeren gübreler toprakta yaşayan küçük canlıların daha çok N20 üretmesine yol açarak sera gazı miktarını artırıyor. Tarımsal faaliyetler insan kaynaklı N20 emisyonunun yüzde seksenini oluşturuyor. Araştırmacılardan Phil Robertson “çiftçilerin azotlu gübreleri sadece gerektiği kadar kullanarak sera gazı emisyonunun düşmesine katkıda bulunacaklarını gösteriyoruz” diyor. Araştırma Proceedings ofthe National Academy of Sciences’ta yayımlandı.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

myfikirler.org

Bunu da İnceledinizmi ?

Türkiye ile Rusya arasındaki ticari ilişkiler

Türkiye ile Rusya arasındaki ticari ilişkiler Proestate Uluslararası Gayrimenkul Yatırımı Forumu’nda atılan adımlarla daha da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir