Şirket Haberleri

Anadolu 500 Araştırmasının İstihdam Birincisi CVS Makina Oldu

Anadolu 500 araştırmasının istihdam birincisi olan CVS Makina, dünyada anahtar teslim demir-çelik tesisi kuran sayılı mühendislik şirketlerinden biri. Şirket, dört kıtada yürüttüğü projelerle büyümesini sürdürmeyi hedefliyor.

csv makina

Murat Karatekin, Cengiz Saygın ve Vedat Çalık tarafından 14 yıl önce kurulan CVS Makina, güçlü İtalyan ve Alman rakiplerinin arasından sıyrılıp, ağır sanayi fabrikalan kurma başarısını göstererek uluslararası arenada dikkat çekiyor.


Şu an dört kıtada projeleri olan şirket, dünya pazarında sektöre hizmet veren beş büyük isimden biri olarak kabul ediliyor. CVS, yatırım tutarı 20 milyon dolardan, 250 milyon dolara kadar değişen tesisleri komple yapabiliyor.

Yeni projelerin de etkisiyle 2012’de oldukça iyi bir büyüme performansı gösteren CVS Makine, bu performansla Anadolu 500 araştırmasında istihdamını en çok artıran şirket oldu. 2011 ’de 314 olan çalışan sayısını geçtiğimiz yıl yüzde 191 artarak 914’e yükseltti. Böylelikle Çimtaş Çelik İmalat ve Gülsan Gıda Sanayi’yi geride bırakarak birincilik koltuğuna oturdu.

MARKA HALİNE GELDİ

Adını Tosyalı Holding’in İskenderun’da açtığı 1,2 milyar dolarlık demir çelik tesisi yatınmıyla duyuran CVS’nin, yine aynı bölgede 2 milyar dolarlık yatırımla tamamlanan Çem-taş’ın 250 milyon dolarlık ark ocağı yatıranında da imzası var. CVS, yaptığı bu işlerle Türk şirketlerinin uzun yıllardır bu konudaki dışa bağım-lığını da bitirmiş oldu.

CVS Makina, tüm bu önemli işleri Gebze Muallimköy’deki 35 bin metrekarelik fabrikasından yönetiyor. Bu arada merkez Kocaeli Gebze’de olsa da, CVS’nin dünya çelik ticaretinin kalbinin attığı önemli yerlerde de ofisi ya da temsilcisi olduğunu ekleyelim.

16 FABRİKA KURDU

Şirketin kurucu ortaklarından Murat Karatekin, istihdamda yaşanan büyümeyi şirketlerin uluslararası alanda isim yapmasına bağlıyor ve “Şirketimizin adı büyüdükçe ve aldığımız işler arttıkça yarattığımız istihdam da büyüyor. Şu an potansiyel pazarın belli bir kısmına ulaşarak bu ölçüde bir istihdam yaratmayı başardık. Dünya üzerindeki tüm demir-çelik fabrikalarına ulaştığımızda ve enerji sektöründe yerimizi aldığımızda bu rakamlar daha da artacak” yorumunda bulunuyor.Bu yıl ellerindeki mevcut projelere daha çok yoğunlaşarak taahhüt edilenden daha kısa sürede teslim etmeyi hedeflediklerini söyleyen Karatekin, bu yılı bitirdiklerinde 10’un üzerinde projeyi devreye alacaklarını söylüyor.

CMS Makine’nin şu ana kadar tamamladığı 16 demir-çelik fabrikası var. Devam eden, bitme ve başlama aşamasında olan projeleri de eklersek bu rakam 30’a çıkıyor.

28 ülkede projesi var

İS0 500’e giren şirketlerden de biri olan CVS Makina, ayrıca Türkiye ihracatçılar Meclisi’nde ilk 100’de yer alıyor. Bununla beraber Türk makine endüstrisinde gruba ait iki şirket (CVS Technologies ve CVS RM) Türkiye ihracat birinciliği ve ikinciliğini paylaşıyor. Bugüne kadar 28 ülkede proje tamamlayan şirket, 6o’ın üzerinde ülkeye de ihracat gerçekleştirdi.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu