Şirket Haberleri

Altınbaş, Kıbrıs’ın Çıkarma Plajını Aldı

40 yıl önce 20 Temmuz 1974’te Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Kıbrıs Barış Harekatı’ııı başlattığı Yavuz Çıkarma Plajı’m Altmbaş Holding 49 yıllığma kiraladı. Kıbrıs Vakıf Idaresi’ne ait plajdaki 20 dönüm araziyi iki hafta önce alan Altmbaş Holding, buraya adanın en lüks otelnıi yapmaya hazırlanıyor.


Altınbaş Holding, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin en gözde plajını aldı. Girne’deki Yavuz Çıkarma Plajı olarak da bilinen Escape Plajını iki hafta önce alan Altınbaş Holding, burada adanın en lüks otelini yapmaya hazırlanıyor.

kibris cikarma plaji

Vakıflar Idaresi’ne ait 20 dönüm araziyi 49 yıllığına yap-işlet modeliyle alan Altınbaş Holding, burada gelecek yıl 100 milyon dolarlık yatırımla otel inşaatına başlamayı planlıyor. Kıbrıs’ta mücevharatm yanı sıra bankacılıkta Creditwest, enerjide ise Alpet akaryakıt istasyonlarıyla yatırımları bulunan grup, bu satın alma ile aırizm işine de girmiş oldu.

Girne’de şehir merkezine 5 kilometre mesafede yer alan ve Yavuz Çı-karnıa Plajı olarak bilinen Escape Plajı’m iki hafta önce aldıklarını Ekonomist’e açıklayan Altınbaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Vakkas Altmbaş, burada adanın en lüks otelini yapacaklarım söyledi. Kıbrıs’ın en büyük özel sektör yatırımcılarından biri olduklarını ifade eden Vakkas Altınbaş, şu an Girne’nin en kalabalık beachlerinden biri olan bu plajı, en iyi şekilde turistlerin hizmetine sokacaklarım aktardı.

TURİZM SEKTÖRÜNE GİRDİ

Mücevherat, enerji, finans, lojistik ve eğitim sektörlerinde faaliyet gösteren ve 6 milyar dolarlık bir büyüklüğe sahip olan Altınbaş Holding, bu yatırımla turizm sektörüne de girmiş oldu. 1974 yılından beri Kıbrıs’ta olduklarım anlatan Vakkas Altınbaş, “KKTC’nin en sıkıntılı zamanlarında iş kapısı yarattık. Akaryakıttan, finansa, altına uzanan alanlarda faaliyet yürüttük. 40 yılı aşkın süredir bulunduğumuz KKTC’de uzun süredir turizm alanında da bulunmak istiyorduk. Nasip ülkenin sembol lo-kasyonlarından birinde bu işi yapmakmış. KKTC’ye yakışır bir tesis yaparak turizmin çıtasını daha da yükseltmek istiyoruz” dedi.

Barış Harekatı’nın başladığı nokta

Escape yani Yavuz Çıkarma Plajı, Kıbrıslı Türkler ve Türkiye için çok önemli bir lokasyon. 40 yıl önce 20 Temmuz 1974’te Türk Silahlı Kuvvetleri Kıbrıs Barış Harekatı’nı bu plajdan başlatmıştı. Adaya ilk adımı Yavuz Çıkarma Plajı’ndan atan Türk Silahlı Kuvvetleri’nin harekatta ilk şehidini verdiği bu noktada Karaoğlanoğlu Şehitliği de yer alıyor.

Sibel AtikBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu