Şirket Haberleri

Alfalin Yazılım Market Alışverişlerini Kolaylaştırdı

ALFALİN YAZILIM
Market alışverişini kolaylaştırdı

alfalin yazilimMersin Teknoparkı’nda 2012 yılında faaliyete başlayan Alfalin Yazılım’ın kuruluş hikayesi oldukça ilginç. Şirketin kurucusu Hüseyin Onur Dablan, Mersin Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nde okuduğu sıralarda market alışverişi yaparken Arap turistlerin kasiyerlerle yaşadığı sorunları gözlemler. Markette bulunan turistler etrafında dolanan kasiyerlerin ne yaptıklarına anlam veremez. Kasiyerler ise yardımcı olmak amacıyla turistlerin peşini bırakmaz.

Dablan durumu fark eder, Arapça bildiği için kasiyerle turist arasındaki iletişimi sağlar. Ancak bu olayla birlikte kafasında marketler için dil desteği olan bir program hazırlama fikri doğar. Bu fikrini okuldaki hocalarıyla paylaşır. Hocaları dildesteği yanında büyüyen marketlerde ürün arama sorununa da bir çözüm getirmesi gerektiğini belirtir. Daha sonra bu projeye, müşterinin bütçesini aşmadan alışveriş yapmasını sağlamak ve kasada bir sürprizle karşılaşmasını önlemek amacıyla ürünlerin güncel fiyatlarını listeleyen ve sepetteki ürünlerin toplam tutarını gösteren bir modül ekleme fikri gelişir. Proje bu üç özellik merkeze alınarak tasarlanır. Dablan üniversiteden mezun olduktan sonra piyasayı öğrenmek, ticari deneyim kazanmak amacıyla Ninovasoft Yazılım bünyesinde iki yıl çalışır.


Daha sonra bu firmadan ayrılarak Mersin Üniversitesi Teknopark’ta Alfalin Yazılım Bilişim Teknolojileri şirketini kurar. Bu proje KOSGEB’den Ar-Ge inovasyon desteği almaya hak kazanır. Dablan projeyi geliştirme amacıyla üç bilgisayar ve bir elektrik elektronik mühendisinden oluşan ekibini kurar. Proje çalışmaları halen devlet desteği ve şirketin öz kaynaklarıyla devam ediyor. Dablan’m önündeki hedef 2014’te projeyi tamamlayarak Ortadoğu ülkelerindeki büyük marketlere ihraç etmek. İddiası ise, perakendecilik sektörünün bilişim alanındaki bütün ihtiyaçlarım karşılamak ve bu alanda bir dünya markası olmak. Firmalar hakkında paylaşımların bulunduğu şirket haberleri kategorimizide inceleyebilirsiniz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu