Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Önümüzdeki Bir Yıl İçin Popüler 30 Hisse

Favori 30 Hisse

BlST-100, F/K bazında son 10 yılın en ucuz seviyelerine geldi. Endeks için ortalama piyasa tahmini 118 bin civarında. Analistler, gelecek 6-12 ay için endeksin cazip olduğu konusunda hemfikirler…

GENEL olarak yaz ayları boyunca hali hazırda benzerlerine göre ucuz konumda bulunan TL varlıkların, mevcut likidite ortamında güçlü seyrine devam etmesi bekleniyor.

Öte yandan BIST-100’ün, F/K bazında ve yine benzerlerine kıyasla son 10 yılın en ucuz seviyelerine gelmesi nedeniyle 6-12 ay vadede yüksek potansiyel barındırdığına dikkat çeken uzmanlar, b\ı kapsamda BIST-100 endeksi için ortalama piyasa tahminini 118 bin civarında açıklıyor. Temmuz sonundan itibaren açıklanmaya başlanacak olan yılm ilk yarısına ilişkin bilançolarda bankacılık, gıda perakendesi, havacılık, telekomünikasyon, madencilik, cam, bazı büyük holdingler, otomotiv yan sanayi ve teknoloji sektörlerinin diğer sektörlere göre bir adım daha ön plana çıkması bekleniyor. Analistler bu kapsamda 30 hisse senedini beğeniyor ve yılın ilk yarısında olumlu bilanço açıklamalarını bekliyor. Ve yine uzun vade için ‘al’ veriyorlar.

“TL VARLIKLARDA GÜÇLÜ SEYİR”

Yenilenen İstanbul seçimleri sonrasında, TL varlıklarda ciddi değer kazançları gördüğümüzü belirten Vakıf Yatırım Yatırım Danışmanlığı ve Bireysel Portföy Yönetimi Müdürü Altan Aydın, özellikle siyasi kanattan erken seçime karşıt duruşun da katkısıyla dört yıl sürecek seçimsiz sürecin ekonomiye odaklanma sağlamasını bekliyor. Bununla Jber&ber global faktörler dışında, piyasaların önünde duran tek riskin, F35/S400 konusu olduğunu hatırlatarak, “Bu konunun 28 Maziran’da başlayacak G-20 liderler zirvesinde üst düzey görüşülmesi bekleniyor. Sonuç olarak yaz ayları boyunca hali hazırda benzerlerine göre ucuz konumda bulunan TL varlıkların, mevcut likidite ortamında, güçlü seyrine devam etmesini bekliyoruz” diyor.

“BIST-100’DE HEDEF 118 BİN”

Aydın, BIST-lOO’ün F/K bazında ve yine benzerlerine kıyasla, son 10 yılın en ucuz seviyelerine geldiğini ve 6-12 ay vadede yüksek potansiyel barındırdığına dikkat çekiyor. Bu kapsamda BIST-100 endeksi için ortalama piyasa tahmininin 118 bin civarında olduğunu, kendi tahminlerinin de bu seviyelere yakın olduğunu söylüyor. TCMB’nin Temmuz ayında faiz indirimi yapmasını bekleyen Aydın, FED’in de Temmuz ayında indirim ihtimaline kesin gözüyle bakıyor. Bu koşullarda BIST-100 endeksi için 92.500-90.000 bölgesi üzerinde kısa vade için iyimserliğin korunmasını bekliyor. Yılın ilk yarısına ilişkin bilançoların da Temmuz sonundan itibaren açıklanmaya başlayacağını kaydederek şu değerlendirmeyi yapıyor:

“Konsolide olmayan bilançolar için son tarih 9 Ağustos, konsolide bilançolar içinse 19 Ağustos.

İkinci çeyrekte kurlarda hafif yükseliş olması nedeniyle şirketler ilk çeyreğe göre az da olsa kambiyo zararı yazacaktır. Yine de FAVÖK büyümesi kaydedecek olan şirketler ön planda kalmaya devam eder. Özellikle yaz döneminde artan turizm ile beraber önceliğimiz havacılık sektörü olacaktır. Ek olarak faiz indirim beklentileri ile gerileyen tahvil faizleri, kredi büyümesi ve kredi/mevduat oranındaki düşüş beklentisiyle bankacılık sektöründe de iyimser taraftayız. Son olarak gıda perakendesi ve telekomünikasyon sektöründe de finansal giderlere karşın güçlü FAVÖK kaydedilmesini bekliyoruz.”

Aydın, uzun vadede Akbank, Garanti Bankası, İş Bankası, Yapı Kredi, TSKB, Anadolu Cam, Soda Sanayi, Ereğli Demir Çelik, Torunlar GMYO, TAV Havalimanları, Türk Hava Yollan, Pcgasus Hava Taşımacılığı. Bizim Toptan, Koç Holding, Kardemir D, Sabancı Holding ve Tofaş Otomobil hisse senetlerini beğeniyor ve yılın ilk yarısında olumlu bilanço açıklamasını bekliyor ve yine uzun vade için ‘al’ veriyor.

“DİĞER RİSKLER ÖN PLANA ÇIKTI”

Ahlatcı Yatırım Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Muammer Demir de yurtiçinde 23 Haziran tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na dair seçimlerin sona ermesi ve daha sonrasında siyasi liderlerden yapılan olumlu açıklamaların etkisi ile TL varlıklar tarafında pozitif havanın devam ettiğine dikkat çekiyor. Yurtiçinde belirsizliklerin bir tanesinin sona ermesi ile diğer risklerin ön plana çıktığını, bu risklerin başında ilerleyen dönemde yapısal reformların nasıl şekilleneceğine dair beklentiler, ABD-Rusya ve Türkiye ekseninde devam eden F-35/S-400 meselesi, jeopolitik riskler, ABD-îran arasında tansiyonun yükselmesi ve Kıbrıs’ta yaşanan gerilimin başı çektiğini söylüyor. Diğer taraftan, küresel gelişmelerin son dönemde başta gelişmekte olan ülke borsaları olmak üzere BIST-100 endeksinde de yansımalarının görüldüğünü kaydediyor. Global büyümeye yönelik endişelerle jeopolitik ve siyasi risklerin hala fiyatlamalarda yer bulmaya devam ettiğini belirterek, nitekim yılbaşından bugüne kadar farklı piyasalar ve enstrümanlar değerlendirildiğinde, var olan korelasyonların, yatırımcılar tarafında fiyatlama davranışlarında bozulma ya da ayrışmalara neden olduğunu hatırlatıyor.

“OLUMLU BEKLENTİLER ŞARTA BAĞLI”

BIST-100 endeksi için orta ve uzun vadede, olumlu beklentilerini şartlara bağlı olarak korumaya devam ettiğini de belirten Demir şu değerlendirmeyi yapıyor: “Genel görünümde, içinde bulunduğumuz mevcut durumunda endeks gelişmekte olan ülke borsalarına göre yüksek iskontolu ve düşük çarpanlı işlem görmeye devam ediyor. Bu kapsamda diğer şartlar sabit olmak koşuluyla yazılabilecek yeni bir hikaye yardımıyla yabancı yatırımcı ilgisinin tekrar artabileceğini düşünüyoruz. Özellikle yılın ikinci ve üçüncü çeyreğinde baz etkisinin belirginleşmesi ve makro ekonomik verilerde düzelme beklentisi önemli.

Yapısal reformlara odaklanılarak ivedi bir şekilde uygulamaya alınması da endeks fiyatlamalarına orta ve uzun vadede olumlu yansımaları da destekleyeceğini öngörüyorum.

Diğer taraftan, ABD ile ikili ilişkilerde S-400 meselesinin çözümünde uygun bir yol haritasının oluşturulması ve global piyasalarda gelişmekte olan ülkeler tarafına esen olumlu havanın devam etmesi durumunda endekste orta ve uzun vadede toparlanma eğiliminin hız Uzanabileceğini düşünüyoruz.”

BIST-100 endeksinin 200 günlük üssel hareketli ortalaması olan 9İ800 seviyesinin fiyatlamalarm seyri açısından belirleyici olmaya devam edebileceğini de hatırlatan Demir, olası bu seviye üzerinde kapanışların görülmesi durumunda 97 bin 500-98 bin 700’leri direnç bölgesi, bu seviyenin altına sarkmalarda ise 93 bin -92 bin 400 destek bölgelerinin kısa vadede takip edilebileceğini düşünüyor.

Öte yandan yılın ilk yarısına yönelik bilançolarda bankacılık, gıda, madencilik, cam, bazı büyük holdingler, otomotiv yan sanayi ve teknoloji sektörlerinin diğer sektörlere göre bir adım daha ön plana çıkabileceğini söylüyor.

Demir, uzun vadede Akbank, Garanti Bankası, Vakıfbank, Migros, BIM, Şok Marketler, Koza Altın, ipek Doğal Eneıji, Ege Endüstri, Koç Holding, Alarko Holding, Sabancı Holding, Tekfen Holding, Anadolu Cam, Trakya Cam, Soda Sanayi, Petkim, TAV Havalimanları, Ereğli Demir Çelik, Pegasus Hava Taşımacılığı, SASA Polyester ve Kordsa Teknik hisse senetlerini beğeniyor ve yılın ilk yarısında olumlu bilanço açıklamalarını bekliyor ve uzun vade için ‘al’ veriyor.

Derlüks halka arzla büyümeyi hedefliyor

Smartiks ve CEO Event Medya’nın ardından Emiliano Zapata markasıyla bilinen deri ve tekstil üreticisi Derlüks Deri’de Borsa İstanbul’a geliyor. Deri sektöründe 17 yıldır faaliyet gösteren firma daha kurumsal bir yapıya ve alternatif fınansal kaynaklara erişebilmek için sermayesinin bir kısmını geçtiğimiz hafta [27-28 Haziran 2019] 2.66 TL’den “Sabit Fiyatla Talep Toplama ve Satış Yöntemi” ile BİAŞ Birincil Piyasa’da gerçekleşti.

Derlüks Deri, yaklaşık 13 milyon dolar olan ihracatıyla İDMİB’in (İstanbul Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği) her yıl dağıttığı ihracat şampiyonları ödüllerinde son iki yılda ‘altın ödülü’ almaya hak kazmıştı. Firmanın temelleri 2002’de Cemal Güzelci tarafından atıldı. Derlüks Deri Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Güzelci, yeni ortakların mali gücünü ve kurumsallaşmanın sağlayabileceği fikri ile yönetsel sinerjiyi yanına alarak daha ileri gitmek istediklerini söyledi.

Ana faaliyet konusu erkek deri giysileri olan şirket, üretiminin tamamına yakınını ihraç ediyor. Sektörde alanında lider konumda bulunun şirket, ‘Emiliano Zapata’ markasıyla dünyadaki bilinirliğini artırıyor. Bugün Asya, Avrupa, Amerika ve Uzakdoğu’da 30’a yakın ülkede son tüketiciye ulaşıyoruz diyen Güzelci, “Yılda ürettiğimiz 500’e yakın özgün tasarımın nerdeyse tamamı direk ya da endirek olarak ihraç ediyoruz. A segment müşteriye hitap eden şirketimiz, son üç yılda ‘solo’ olarak toplam satışlarını dörde katladı. Yurtiçi ve dışında perakende mağazalar açarak kar marjını artırmayı hedefliyoruz.

Öte yandan Boran Meşrubat bilançoları da, Derlüks Deri ile yüzde 100 konsolide. Boran Meşrubat, Türkiye genelinde, Erikli bayileri içinde üçüncü, Tuborg bayileri içinde beşinci büyük satış hacmine sahip dağıtıcı” bilgisini verdi.

Altan AYDIN / Vakıf Yatırım Yatırım Danışmanlığı ve Bireysel Portföy Yönetimi Müdürü
“Migros, borçluluğu azaltmayı hedefliyor”

MİGROS: Şirketin 2019’da kira ve personel maliyetlerindeki artışın operasyonel kârlılığı üzerinde baskı oluşturmasını, ancak bu baskının Kipa mağazalarındaki optimizasyon sürecinin katkısıyla sınırlı kalmasını bekliyoruz. Migros’un borçluluğu azaltma hedefi doğrultusunda Kipa’yı satın almasıyla elde ettiği gayrimenkul portföyünde önümüzdeki dönemde gerçekleştireceği olası satışlar, hisse fiyatı üzerinde olumlu etkide bulunabilir. Ancak şirketin, euro cinsi yüksek fınansal borçları, operasyonel kârlılıkta beklediğimiz iyileşmenin tam olarak net kâra yansıması üzerinde risk oluşturmaya devam etmekte. Toplam fınansal borcunun yüzde 83 ile ağırlıklı kısmı euro cinsi borçlardan oluşmakta olup, bu borcun yüzde 89 ile ağırlıklı kısmı uzun vadeli. Şirket hisselerinde yüzde 140 yükseliş potansiyeli ile 32.0 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

TRAKYA CAM: Yurtiçinde fıyatlama yeteneğini ve Avrupa tarafında büyüyen otomotiv pazarının varlığını, katma değerli cam satışlarının artmasını ve konsolide gelirlerinin yarısından fazlasının yurtdışı gelirlerinden oluşmasını beğeniyoruz. Şirket İtalya’da aldığı ve diğer hatla beraber 2019 ikinci yarısına kadar soğuk tamirde olacak olan tesis ile birlikte hem İtalya’daki mevcut müşteri pazarına, hem de potansiyel diğer Avrupa pazarlarına yönelmeyi planlıyor. Diğer yandan, büyüyen pazarlardan Hindistan’da yüzde 50 ortak olduğu HNG’de diğer hisseleri de almasıyla birlikte bunun Trakya Cam’ın yurtdışı gelirlerindeki artışı desteklemesini bekliyoruz. Şirket hisselerinde yüzde 36 yükselme potansiyeli ile 4.09 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

TÜRK HAVA YOLLARI: İstanbul Havalimanı’nın THY’nin kârlı destinasyonlarda yeni slot hakkı elde edebilmesine, daha fazla trafik aksına uçuş planlayabilmesine, yabancı havayolu şirketleri ile ikili anlaşmalar yoluyla dış hatta daha rekabetçi hale gelebilmesine, kargo kapasitesini artırarak \ bu pazardaki büyüme potansiyelinden faydalanabilmesine ve hizmet kalitesini iyileştirmesine imkân sağlayacağını tahmin ediyoruz. Şirketin, ilk çeyrekteki yolcu sayısının üzerinde, yolcu kompozisyonundaki iyileşmenin, aktif kapasite ve maliyet yönetimi ile akaryakıt fiyatlarındaki düşük seyrin desteğiyle operasyonel kârlılığını olumlu yönde etkilemesini bekliyoruz.

Şirket hisselerinde yüzde 97 yükselme potansiyeli ile 25.4 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

Muammer DEMİR / Ahlatcı Yatırım Menkul Değerler Araştırma Uzmanı
“Petkim iskontolu işlem görüyor”

PETKİM PETROKİMYA HOLDİNG: Şirketin çıkarılmış sermayesinin, tamamı geçmiş yıl karlarından karşılanmak üzere 1.650.000.OOOTL’den 2.112.000.000 TL’ye artırılması için Sermaye Piyasası Kurulu’na yaptığı başvurusunun onaylandığı açıklanmıştı. Petkim’in yüzde 28 oranındaki bedelsiz sermaye artırımı 19 Haziran tarihinde gerçekleşirken, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Türkiye’nin uzun vadeli kredi notunu düşürmesi sonrasında, şirketin W “B1-” olan uzun vadeli kredi notunu olası bir düşüş için izlemeye aldığını açıkladı. Söz konusu incelemenin başlatılmış olması, şirketin kredi notunun düşürüleceği anlamına gelmemekte olduğu ve kuruluş tarafından yapılacak inceleme sonrası açıklanacak kredi notunun paylaşılacağı bilgisi Kap’ta açıklanmıştı. Petkim’ in yurtdışında aynı sektörde yer aldığı şirketlere göre yüksek iskontolu işlem görmesi ve rekabet gücü önemli. Petkim hisselerinde uzun vadede yüzde 50 yükseliş potansiyeli ile birlikte 6.07 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

SODA SANAYİİ: Şirket 31 Mayıs 2019 tarihinde pay başına brüt 0.345 TL temettü ödemesi gerçekleştirdi. Öte yandan şirket, Ciner Grubu şirketlerinden Imperial Natural Resources Trona Mining Inc. ile arasında ABD’nin Wyoming eyaleti Green River bölgesinde çözelti madenciliği metoduyla yıllık 2.5 milyon ton soda ve 200 bin ton sodyum bikarbonat olmak üzere toplamda 2.7 milyon ton kapasiteli doğal soda yatırımı yapmak üzere eşit hissedarlık yapısı ile bir üretim ortaklığı hususunda sözleşme imzalandığını açıkladı. Yatırımın beş yılda tamamlanarak 2024’te faaliyete geçmesi hedefleniyor. Toplam yatırım tutarının ortaklarca eşit oranda paylaşılması ve yaklaşık yüzde 80’inin kredi, kalan yüzde 20’sinin ise öz kaynaklardan karşılanması planlanıyor. Yatırımın tamamlanmasını takiben, tam soda sanayii kapasite ile üretimin başlayıp, şirketin konsolide cirosuna ve FAVÖK marjına olumlu yönde ilave katkı yapması bekleniyor. Ancak yatırım tutarı ve detaylarına ilişkin ek bilgiler henüz paylaşılmadı. Gelişmelere paralel Soda Sanayi hisselerinde orta ve uzun vadede yüzde 15 yükseliş potansiyeli ile birlikte 7.35 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

EREGLİ DEMİR VE ÇELİK: Şirket, 8 Mayıs 2019 tarihinde pay başına brüt 1.38 TL nakit temettü ödemesi gerçekleştirdi. Teorik fiyat 7.53 TL oldu. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s tarafından Türkiye’nin kredi notunun “Bl”e düşürülmesini ve görünümün “negatif” olarak belirlenmesini takiben, şirketin “Ba3” olan kredi notu “Bl”e düşürülmüş ve düşürme yönünde izlemeye alındığı açıklanmıştı.

“Negatif” olan not görünümünün de izlemeye alındığı paylaşılmıştı. Ereğli yer aldığı sektörde öncü konumu, devam eden yatırımları, yüksek kapasite kullanım oranı, geniş ürün gamı ve düzenli temettü ödemesi ile birlikte son bir yılda XU100 endeksinden yüzde 10 negatif ayrışmasıyla ön plana çıkıyor. Şirket hisselerinde orta ve uzun vadede yüzde 20 yükseliş potansiyeli ile birlikte 9.27 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

İdil Taraklı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu