Kripto Paralar

Merkeziyetsiz Finans ve Mevcut Parasal Market

Merkeziyetsiz Finans Yapısı

MERKEZİYETSİZ finans (DeFi), mevcut finans sektörünü kökten değiştirmeye yönelik adımlar atan, gelişmekte olan bir ekosistemdir. Geleneksel finans ve mevcut parasal market düzeninin günümüzdeki halinden çok daha açık, şeffaf ve güvenilir olma ihtiyacı bulunmaktadır. Bu ihtiyaç, merkeziyetsiz finansın son yıllarda tercih edilme nedenlerini ortaya çıkarıyor. 2020 yılının 2. çeyreğinden itibaren günümüz finansal sistemine bir alternatif olarak görülen merkeziyetsiz finans yapısı son bir yıl içerisinde önemli bir yol kat etti.

DeFi vs Geleneksel Finans

Geleneksel finans sektörü ortaya çıktığı yıllardan itibaren birçok değişikliğe uğramıştır. Gelişen teknolojilerle birlikte kağıt üzerinde gerçekleştirilen alım satım işlemleri dijital ortamlara taşınmış, yeni türev araçlar ortaya çıkmış ve yatırımcı kitlesi genişleyerek günümüz geleneksel finans yapısı oluşmuştur. Merkeziyetsiz finans ise en sade tanımıyla blok-zincir teknolojilerinin yaygınlaşması sonucu, herhangi bir merkezi otorite tarafından kontrol edilmeyen, bağımsız ve şeffaf finans yapısıdır. Merkeziyetsiz finans yapısında herhangi bir giriş engeli bulunmamaktadır. Bir dijital cüzdan oluşturarak tüm merkeziyetsiz finans platformlarını kullanabilir ve sağladıkları fırsatlardan yararlanabilirsiniz. Buna karşın geleneksel finans ağır ve hantal bir yapıya sahiptir. Prosedürler ve maliyetli işlemler süreçlerin uzamasına neden olmaktadır. Tüm bu engeller geleneksel finans sistemine olan rağbeti azaltırken merkeziyetsiz finans ve kripto para alanına her geçen gün daha fazla kullanıcının gelmesine sebep olmaktadır.

Merkeziyetsiz Finans
Merkeziyetsiz Finans

Finans Sektörünün Geleceği

Finans sektörü yaşadığı olumlu olumsuz birçok gelişme ile değişime uğramaya devam etmektedir. Mortgage krizi öncesi birçok türev ürünle tanışan küresel finans piyasaları kriz sonrası yüksek denetime ve kontrole tâbi tutuldu. Bu kontroller sonrası düzenleyici kurumlardan uygun lisanslar ve yetkiler alınması zorunluluğu geleneksel finans sistemlerinde ortaya çıkacak yenilikleri sınırlamaktadır. Bu da merkeziyetsiz finansın her geçen gün daha fazla popüler olmasına sebep olmaktadır. Günümüzde blokzincir teknolojisi ile birlikte merkeziyetsiz yapıların popülerlik kazanması, şeffaf ve üçüncü bir kişi ya da kuruma güven duymama ihtiyacı yatırımcılar tarafından tercih edilmektedir. Geçmişe baktığımızda bankacılık sektöründe büyük değişimlerin yaşandığını görebiliriz, özellikle son zamanlarda şube sayısındaki azalış, mobil teknolojilerin gelişmesi ile birlikte oldu. Tam bu noktada 2021 yılında blokzincir teknolojisini kullanmaya başlayan birçok finans kurumu olduğunu gördük. Bu gelişmelerle birlikte finans sektörü blokzincir teknolojisi ile bir araya gelerek merkeziyetsiz finansın geleceğini şekillendirecek.

DeFi nedir?

Tanım

Merkezsiz finansın kısaltması olan DeFi, başta Ethereum olmak üzere, herkese açık blok zincirlerindeki eşler arası finansal hizmetler için kullanılan kapsayıcı bir terimdir.

DeFi (veya “merkezsiz finans”), başta Ethereum olmak üzere herkese açık blok zincirlerindeki finansal hizmetler için kullanılan kapsayıcı bir terimdir. DeFi ile faiz kazanma, kredi kullanma, borç verme, sigorta satın alma, türev takası ve varlık takası gibi bankaların desteklediği hizmetlerin çoğundan yararlanabilirsiniz. Üstelik daha hızlıdır ve evrak işleriyle uğraşmak ya da üçüncü taraflarla çalışmak gerekmez. Genel olarak kriptoda alışık olduğumuz şekilde DeFi; küresel, eşler arası (merkezi bir sistem üzerinden yönlendirilmeden doğrudan iki kişi arasında anlamına gelir), takma isimli ve herkese açıktır.

DeFi neden önemlidir?

DeFi, Bitcoin’in temel önermesi olan dijital para fikrini genişleterek Wall Street’e tamamen dijital bir alternatif sunar. Üstelik bu alternatifte ofisler, takas merkezleri, bankacı maaşları gibi masraflar yoktur. İnternet bağlantısı olan herkesin erişebileceği daha açık, daha özgür ve daha adil finansal piyasalar oluşturma potansiyeline sahiptir.

Avantajları nelerdir?

  • Açık: Herhangi bir başvuru yapmanız veya hesap “açmanız” gerekmez. Erişim için cüzdan oluşturmanız yeterlidir.
  • Takma ad kullanımı: Adınızı, e-posta adresinizi veya herhangi bir kişisel bilginizi vermenize gerek yoktur.
  • Esnek: Varlıklarınızı izin almaya gerek olmadan, uzun transferleri beklemeden ve yüksek ücretler ödemeden istediğiniz zaman, istediğiniz yere aktarabilirsiniz.
  • Hızlı: Faiz oranları ve ödüller genellikle hızla güncellenir (her 15 saniyede bir). Bu oranlar Wall Street’teki geleneksel oranlara göre önemli ölçüde yüksek olabilir.
  • Şeffaf: İlgili herkes, işlemlerin tamamını görebilir (özel şirketler nadiren bu düzeyde şeffaflık sunar)
    Nasıl çalışıyor?

Kullanıcılar, çoğu şu anda Ethereum blok zincirinde çalışan ve dapp (“merkezsiz uygulama”) adı verilen yazılımlar aracılığıyla DeFi ile etkileşime girer. Geleneksel bankaların aksine, doldurulacak bir başvuru formu veya açılacak bir hesap yoktur.

Bitexen Ceo’su
Yahya Tuğyan Erdem

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu