Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Prim yapma ihtimali yüksek 55 hisse

Borsa, 15 Temmuz darbe girişiminin olumsuz etkilerini kısa sürede atlattı. 2016 ilk yarıyıl bilançoları borsadaki olumlu trendin devam ettiğini gösteriyor. Analistler orta vadede 74.000-85.000 aralığını, uzun vadede ise 82.500-85.000 seviyelerini öngörüyor…


HİSSE senetleri borsada işlem gören şirketler bilançolarını borsaya bildirdi. Analistler, bu yılbaşından itibaren döviz kurlarının sakin seyretmesinin etkisiyle 2016 yılı ilk yarı bilançolarının genelinin oldukça iyi olduğunu düşünüyor. Bankalar açısından ise yılın genelinde faiz indirimi hikayesinin devam etmesi ile banka karlarının yukarı yönlü bir trend izlediğine dikkat çekiliyor.

Sanayi şirketlerinde ise geçtiğimiz yıla nazaran kur etkisinin sınırlı olduğu ancak ihracat performanslarının olumlu bilançoları desteklediğini düşünüyor. Uzmanlar yılın üçüncü çeyreğinde de şirketlerin olumlu bilanço açıklamasını bekliyor.

hisseler

Orta vadede (maksimum üç ay) 74-85 bin aralığını uzun vadede ise 82.500-84.000 ve 85.000 seviyelerini öngören analistler 2016 kapanışını ise 84 bin seviyeleri olarak görüyor. Uzmanlar, yılın ilk yarısına yönelik bilançosunu beğendikleri 55 hissede ise geri çekilmelere paralel alım yapılmasını öneriyor.

“KÂRLAR BEKLENTİNİN ÜSTÜNDE”

Alan Yatırım Kıdemli Analisti Eda Önder Öztürk, bilanço sezonun açıklandığı süre içinde ülke genelinde yaşanan birçok gelişmenin etkisiyle Borsa İstanbul cephesinde bilanço etkisinin oldukça sınırlı olduğunu hatırlatıyor.

Ancak yine de özellikle bankaların ilgili dönemde beklentilerin oldukça üzerinde kar açıkladığını bunun da başta bankacılık endeksi olmak üzere endeksin pozitif seyrine destek olduğunu söylüyor.

2016 yılı üçüncü çeyrek içinde bilançoların olumlu bir tablo sergilemesini bekleyen Öztürk, “Özellikle bankacılık sektörü için son düzenlemelerin (kredi faizlerinde yapılanma vb.) banka karlılıklarına olumlu katkı yapacağı kanaatindeyim. Rusya ile normalleşen ilişkiler sonrasında da Borsa İstanbul’da işlem gören birçok şirketin faaliyetlerinde canlanma paralelinde, mali tablolarında olumlu performans göreceğimize inanıyorum” diyor.

Orta vade de 76.000-79.000, uzun vadede ise 75.000-82.500 seviyelerini öngören Öztürk, geri çekilmelerde ise bilançosunu beğendiği Arçelik, Tofaş Otomobil, Akbank, Garanti Bankası, Halkbank, İş Bankası, Emlak Konut, Türk Telekom, Kordsa, Ford Otosan, Vakıf-bank, Vestel, Vestel Beyaz Eşya, Bizim Toptan, Yapı Kredi, Otokar, Türk Traktör, Çimsa, İş GYO ve Turkcell hisselerinde pozisyon alınabileceğini söylüyor.

“ÜÇÜNCÜ ÇEYREKTE İYİ GELİR”

ALB Forex Araştırma Uzmanı Onur Altın da açıklanan bilançolar kapsamında yılın üçüncü çeyreğinde, yılın ikinci çeyreğine benzer bir tablo bekliyor. Temmuz ayında oluşan olumsuz ekonomik tablonun kısa vade etkilerinin sınırlı kalacağını söylüyor. Kredi derecelendirme kuruluşlarından gelen not indirimi/görünümde değişiklik gibi olumsuz beklentilerin karşılıksız çıkması, Rusya ve İsrail gibi komşu coğrafyadaki partnerlerle tekrar ilişkilerin normalleşmesi, Hükümetin reformlara devam edeceğini ifade etmesinin mevcut konjonktürde yukarı yönlü etkileri desteleyeceğini düşünüyor. Altın bu kapsamda, orta vadede yani ilk üç aylık dilimde BIST-lOO’de 74.000-82.500, yılsonuna kadar 70.000-87.000 seviyelerini bekliyor. BIST-100’de yılsonu kapanışını ise 84.000 olarak öngörüyor.Geri çekilmelerde de bilançosunu beğendiği İş Bankası C, Halkbank, Vakıfbank, Aksa, Coca-Cola İçecek, Tat Gıda, Ülker, Alarko, Koç Holding, Şişe Cam, Enka, Eczacıbaşı, Aygaz, Ford Otomotiv, Aselsan, Türk Traktör, Kardemir, Bizim Toptan, Migros, Ak Sigorta, Güneş Sigorta, Bolu Çimento, Adana Çimento, Akçansa, Doğuş Otomotiv, THY, Turkcell, Türk Telekom, Gözde Girişim ve AvivaSa hisselerinde pozisyon alınabileceğini söylüyor.

“BIST-100 BAŞI ÇEKEBİLİR”

Türk hisse senetlerinin yurtiçinde 15 Temmuz sonrası süreçte oluşan algı bozukluğundan dolayı ucuz kaldığına dikkat çeken Kapital FX Araştırma Uzmanı Enver Erkan, piyasanın normalleşme evresine girmesiyle beraber fiyatlamalarda da daha rasyonel seviyelere geldiğimizi söylüyor.

Bu durumun özellikle fiyatlaması ucuz kalmış hisselerde daha belirgin olacağını hatırlatarak, “Açıklanan bilançoların da beklentilerin üzerinde gelmesi Borsa’nın trendini olumlu yönde etkileyecek birer katalizör olacaktır.

Makro düzeydeki belirsizliklerin ortadan kalkması, siyasi diyalog ortamı ve küresel likidite bolluğu ile beraber BIST-100, gelişmekte olan ülke piyasalarındaki yükselişte başı çekebilir” diyor.

Gelen bilançolar ışığında yılın üçüncü çeyreğinde de olumlu tablonun devam etmesini bekleyen Erkan’a göre, piyasa faizleri ve fonlama maliyetlerindeki düşüş ve BDDK’nın kredi kartı taksit sayısını artırma çalışmaları ile özellikle bankalar iyi kar açıklamaya devam edecekler.

“KÜRESEL RİSK İŞTAHINA BAĞLI “

Önümüzdeki üç ay makro düzeyde önemli bir olumsuzluk yaşanmazsa, endekste toparlanmadan bahsetmek mümkün olacaktır diyen Erkan şu değerlendirmeyi yapıyor:

“15 Temmuz darbe girişimi öncesinde endekste 85.000 seviyesine doğru Haziran sonundan gelen bir yükselen trend hareketi söz konusuydu. Bu hareketin malum sebepler nedeni ile sekteye uğramasından sonra normalleşme sürecinde benzer şekilde bir iyileşme görüyoruz. Dolar bazında BIST-30 ve BIST-100 endeksleri son haftada gerçekleşen yükselişle küresel endeksler içinde en iyi performansı gösterdi. Yani toparlanma son derece hızlı gerçekleşti. Ancak uzun vadede aşağı ve yukarı yönlü riskler dengede. En öncelikli olan da gelişmekte olan ülke piyasaları rallisi. BIST endekslerinin ilerleyen dönemde küresel risk iştahına paralel hareket edeceğini düşünüyoruz.”

Bu nedenle orta ve uzun vade için endeks aralıklarını açık tuttuklarını belirten Erkan, önümüzdeki üç ay için 85.000-75.000, yılın geneli için 88.000-70.000 arasında seyir bekliyor. Geri çekilmelerde de bilançosunu beğendiği Akbank, Garanti Bankası, Turk-cell, İş Bankası, Emlak Konut GYO, Halkbank, Arçelik, Yapı Kredi, Tofaş Otomobil, Vakıfbank, Türk Telekom, TSKB, İş GYO, Vestel Elektronik, Türk Traktör, Kordsa, Bizim Toptan, Vestel Beyaz Eşya, Deva Holding, AvivaSa Emeklilik, Anadolu Hayat, Pınar Süt, Bolu Çimento, Bursa Çimento, Pınar Et, Iş Finansal Kiralama, Akmerkez GYO, İş Yatırım, Çemtaş Çelik, Doğuş GYO, Reysaş GYO, Avrasya GYO ve Doğuş GYO hisselerinde pozisyon alınabileceğini söylüyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu