Girişimcilik Haberleri

Organizasyon İşi Kuran Girişimci Kardeşlerin Başarı Öyküsü

organizasyon isiOrganizasyon işine lise yıllarında amatör olarak giren Erdem İpekçi, 2004 yılında abisi Özgür İpekçi’yle birlikte Unilife’ı kurdu. Uluslararası konser ve organizasyonlar düzenleyerek işlerini hızla büyüten girişimciler, bugün Life Group Entertaiment çatısı altında eğlence sektörünün farklı alanlarında faaliyet gösteriyor. Kabına sığmayan kardeş girişimciler, şimdi de şanslarını yurtdışında deneyecek Temelleri 2000 yılında Erdem İpekçi ve Özgür İpekçi kardeşler tarafından atılan Life Group Entertainment, bugün uluslararası konser ve festivaller, kurumsal organizasyonlar, mekan yatırımları ve işletmeciliği yapan bir grup haline geldi. İpekçi kardeşler işe henüz lisede okurken Uludağ’a bir gezi düzenleyerek başladı.

“Lisede Saint Benoit’da okurken bir Uludağ gezisi organize etmiştim. Bu başarılı olunca arkasından farklı etkinlikler geldi. Yılbaşı tatillerinde, Paskalya döneminde güneye turlar düzenlemeye başladık” diyen İpekçi şöyle devam ediyor: “Bu organizasyonlar pek çok şey öğrendiğimiz bir süreç oldu. Mekanlarla anlaşıyorsunuz, bir paket hazırlıyorsunuz, aileleri ikna ediyorsunuz. Bu bizim yoğrulma dönemimiz oldu.”


Yabana sanatçılar büyümeyi hızlandırdı

Organizasyon şirketini 2004 yılında Unilife markasıyla kuran girişimcinin en önemli etkinliklerinden biri Türkiye’nin en büyük üniversite ve gençlik festivali olarak bilinen ‘Unifest‘ oldu.

Bugün hala devam eden Unifest’in ardından 2008 yılında yabancı konser organizasyonlarına da yönelince şirket hızla büyümeye başladı. Girişimciler Unilife çatısı altında Global Deejays, Benassi Bros, Snap, Danzel, David Vendetta gibi dünyaca ünlü Dileri Türkiye’ye getirerek başta İstanbul ve Ankara olmak üzere Türkiye’nin çeşitli yerlerinde bu isimlerle gençleri buluşturan partiler düzenledi. Scorpions, Katy Perry, Rasmus, Bob Sinclair, David Guetta, Cranberries, Omara Portuondo gibi sanatçıları gençlerle buluşturan şirketi uluslararası organizasyon, mekan, etkinlik, davet organizasyonları yapan bir grup haline getiren süreç başladı.

Bugün Life Group Entertainment, çatısı altında organizasyon şirketi olarak Unilife, mekan olarak Qubbe, Valentine ve Life Park bulunuyor. Grubun son dönemde odaklandığı yatırım ise Maslak’ta 240 metrekarelik bir alan kurulu olan Life Park. Dört farklı mekanın bulunduğu Life Park’ı bir etkinlik ve yaşam merkezi olarak konumlandırdıklarını söyleyen Erdem İpekçi, özel davetler, düğün, şirket kutlamaları, piknik gibi farklı organizasyonların yapıldığını belirtiyor.

Life Parta 5 milyon TL yatırım

Life Park’ın kuruluşunun ihtiyaçtan ortaya çıktığını belirten İpekçi, “Uzun yıllardır organizasyon sektöründe yaşadığımız en büyük sorunlardan biri mekan bulmaktı. Her sene farklı mekan alternatifleri yaratarak ilerlemeye çalışıyorduk. Sonunda hem organizasyonları yapabileceğimiz hem de farklı konseptlerle restoran işletebileceğimiz Life Park konseptini geliştirdik. Öylece konserlere gelerek Life Park’ı keşfedenler daha sonra farklı toplantıları için Life Park’ı tercih ediyorlar. Bu da kazan kazan formülü oluşturuyor bizim için” diyor.İzoletta Et Restoranı, Hint Bahçesi, Qubbe ve Mangalcı Baba olmak üzere üç farklı konsept mekanın bulunduğu Life Park için 5 milyon TL’nin üzerinde yatırım yapıldı. Gelecek sene Life Park’ın içinde Kids Club adı altında çocuklara yönelik bölümün açılacağını söyleyen İpekçi, Life Park’ta iki yeni restoran açmayı planladıklarını belirtiyor. Bunlardan birinin alkol servisi yapılmayan muhafazakarlara yönelik bir mekan olarak konumlandırılması planlanıyor. Life Park’ta konserlere devam edeceklerini söyleyen ipekçi, “2014’te yapılacak konserler için sanatçılarla görüşmelerimiz sürüyor. Ancak onların da programları net olmadığı için kesinleşmiş bir şey yok. 2014’te 20 konser planımız var” diye konuşuyor. Life Park’a 2014’te 250 bin ziyaretçi beklediklerini belirtiyor.

Oubbe’yi yurtdışına taşıyacak

Düğün ve davet olmak üzere iki farklı ekonomiyi temsil ettiklerini söyleyen İpekçi, “Qubbe markasıyla davetlere odaklanıyoruz. Düğün, nişan, şirket yemeği, motivasyon partisi gibi konseptler isteğe bağlı olarak değişiyor” diyor.

Oubbe markasının Ankara ve İzmir’de de birer şubesini açmayı planlayan girişimci, Çeşme ve Boorum’dan da talep geldiğini söylüyor. İki sene içinde beş şube açılması bunlardan ikisinin yurtdışında olması hedefleniyor. Maslak Sheraton Hotel’in 26’ıncı katında bulunan Oubbe’nin yabancı yatırımcıların ilgisini çektiğini söyleyen İpekçi şöyle devam ediyor: “Maslak Sheraton Hotel 26. Kattaki konsept mekan, neo-oriental dekorasyonu ve farklı menüleriyle ilgi çekiyor. Yabancı yatırımcıların yoğun ilgisi var konsepte. Özellikle de Körfez ülkelerinden ilgi görüyor. Bu nedenle İstanbul dışındaki ilk Qubbe’yi Dubai’de açmayı planlıyoruz. Bunun dışında Maldivler gibi Türklerin düğün mekanı olarak tercih ettiği lokasyonları araştırıyoruz.” Yıllık cirosu 5 milyon TL’yi aşan Life Group Entertainment, 2014’te cirosunu 10 milyon TL’ye çıkartmayı hedefliyor.

Yeni yatırımlar yeşil projelere

Life Park projesinde mimari olarak doğayla dost malzemeler kullanan İpekçi, önümüzdeki dönemde yeşil eneıji ve sağlıklı yaşama yönelik projeler geliştirmeyi planlıyor. Yeşil enerjiyle ilgili alternatif projeler yaratmaya yönelik fizibilite çalışmaları yaptıklarını söyleyen İpekçi, “Araştırdığımız alternatif enerji yöntemleri var. Doğayla dost mekanlar yaratmaya çalışacağız. Bu konuyla ilgili henüz çalışmalarımızı sürüyor” diye konuşuyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu