Girişimcilik Haberleri

İki Girişimciden İkinci El Araçlara Tarafsız Ekspertiz Hizmeti

garantoİkinci el araçlara tarafsız ekspertiz hizmeti veren Garanto, hizmet verdiği mobil araçlarıyla istenilen yerde aracın kontrollerini gerçekleştiriyor. Kare kodlu, bandrollu ekspertiz raporları oluşturduklarını ve şu an iki noktada faaliyet gösterdiklerini söyleyen girişimci Gür Yalman, iki yıl içerisinde 30 noktaya ulaşmayı hedeflediklerini belirtiyor.

Türkiye’de ikinci el araç pazarının yaklaşık 4 milyon adet olduğu ifade ediliyor.


Bu rakamın 3 milyonunu binek araçlâr oluşturuyor, ikinci el araç satışlarının büyük bölümünü kişiden-kişiye yapılan satışlar meydana getiriyor. Yani kurumsal olarak alım-satım yapan noktaların payı çok düşük. KPMG Türkiye 2013 Otomotiv Yöneticileri Araştırmasına göre, araştrrmaya katılanların yüzde 60’ı, önümüzdeki beş yıl içinde ikinci el araç satışlarının yüzde 25’in üzerinde artacağını düşündüğünü belirtiyor. Bu da ikinci el pazarının önemini açıkça ortaya koyuyor.

işte bu büyüyen pazarı gören girişimci Gür Yalman ve Alp Ziyal, Garanto markasını yarattı. Garanto, ikinci el araç alım satımında, araçların durumları hakkında bilgi veren bir ekspertiz ve sertifikasyon hizmeti. Yani ne alıcı, ne de satıcı tarafında bulunuyor. Aracın fiyatı ile ilgili bir yorum yapmıyor. Araçların A’dan Z’ye tüm kontrollerini tarafsız bir gözle ve konularında profesyonel ekibiyle gerçekleştiriyor. Aracın iç-dış, motor, mekanik, tüm kontrollerini yapıyor, ayrıca test sürüşlerini gerçekleştiriyor. Yedek anahtar, trafik seti gibi eksiklerini belirliyor.

Güven boşluğunu gördü

Müşteriler ekspertiz raporuna, online olarak garanto.com.tr sitesinden ulaşabiliyorlar. Ayrıca hologramlı ve kare kodlu, özel kağıtlara basılı, dolayısıyla kopyalanamaz birer adet sertifika ve rapor ile bir adet Garanto kartı veriliyor. Tüm raporlar anında müşteriye verilebiliyor. Gür Yalman, 10 yılı aşkın bir süredir otomotiv sektörünün içinde olan bir girişimci. Araçlara bakım hizmeti veren Speedy markasını Türkiye’ye getirdi ve sonrasında Lastik vs markasını yarattı.

ikinci araç ekspertizliği konusunda olarak böyle bir ihtiyacın olduğunu gözlemleyen Yalman, ikinci el piyasasında en önemli konunun ‘güven’ olduğunu düşündü. ikinci el sitelerinde verilen ilanlardaki bilgi kirliliğinden yola çıkan Yalman, ortağı Alper Ziyal’in bir ABD ziyareti sırasında orada uygulanmakta olan Carfax sistemini görmesi ile girişimin ilk adımı atılmış oldu, iki girişimci, bunun üzerine dünyada uygulanmakta olan farklı birçok sistemi inceledi ve sonrasında Türkiye için en uygun sistemi oluşturdu.

Araçlara skor veriyor

“Garanto’dan önce araç alıcılarının 2 seçeneği bulunuyordu. Bir tanesi yetkili servisler, diğeri de sanayi sitelerindeki ustalar. Yetkili servisler mevcut işlerinin ve yoğunluklarının yanında hem bu işi yapmak istemiyorlar, hem de 300-400 TL gibi çok yüksek rakamlar talep edilebiliyordu. Bazen de sözkonusu araç zaten o yetkili serviste bakımı yapılan bir araç oluyordu” diyen Yalman, uygun fiyata A’dan Z’ye aracın tüm kontrollerini yapabilecek bir nokta olmadığını söylüyor.


Kontrolünü gerçekleştirdikleri araçlara çok karmaşık bir algoritmaya dayanan bir Garanto Araç Skoru verdiklerini belirten Yalman, bu skorun benzer araçlara göre satın alınmak istenen aracın durumu hakkında alıcılara bir fikir verdiğine dikkat çekiyor. Yalman, bu skoru ileride daha da geliştirerek araçların fiyatlanması, sigorta şirketleri veya bankaların ihtiyaç duydukları araç değerini belirlemede de kullanmayı planladıklarını belirtiyor.

Tüm detaylar internetten görülüyor

Alıcı ve satıcı tarafından talep gören sistem, online randevu sistemi ile çalışıyor. Randevulara göre araçlar kontrol ediliyor ve ekiplerin tablet bilgisayarlar üzerinden girdikleri veriler, online olarak sisteme aktarılıyor. Kontrol tamamlandığında müşteriye e-posta ile online rapor kısa yolu gönderiliyor.

Ayrıca anında teslim edilen sertifika, rapor ve plastik kart ile aracın durumu yazılı hale getiriliyor. Müşteriye araç yanında olmasa dahi pazarlayabileceği ve detaylarına bakabileceği online rapora ulaşması için gerekli olan QR co-de, kısa link ve sertifika no teslim ediliyor. Sertifika numarası veya linkini verilen herkes araçla ilgili tüm detayları internet üzerinden görebiliyor. Garanto ilk kontrol ücreti KDV dahil 149 TL. Eğer mobil hizmet almak isterseniz 40 TL daha ödüyorsunuz. İstanbul’da iki mobil ekip ve altı sabit noktada hizmet verdiklerini belirten Yalman, iki yılda 30 noktaya ulaşmayı hedeflediklerini kaydediyor. Franchise talepleri aldıklarını bildiren Yalman, bu talepleri de değerlendirdiklerini vurguluyor.

Sabit hizmet, Speedy servis noktaları üzerinden veriliyor. Gür Yalman, en şok mobil hizmetin tercih edildiğini belirtiyor. İstanbul il sınırları içinde her yerde mobil hizmet sunulabiliyor. Yalman, “Araç kontrollerini yapan arkadaşlarımız çoğunlukla üniversite mezunu, otomotiv öğretmenliği veya teknik diğer bölümlerden. Servis danışmanlığı, servis müdürlüğü yapmış deneyimli uzmanlar istihdam ediyoruz” diyor.

Burcu Tuvay


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu