Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Leasing başvurularına hızlı dönüş

vapurYüzde 20’lik pazar payı ile sektör liderliğini sürdüren Yapı Kredi Leasing Sat&Geri Kirala, Operasyon Leasing, Online Leasing gibi yeni ürünleri müşterilerine sunuyor. Kurum şirketlerin internetten yaptığı fiyat isteklerini iki saatte yanıtlıyor…

SEKTÖR lideri Yapı Kredi Leasing ‘her segmentteki müşteriye, tüm leasing ürünlerini sunma’ hedefiyle çalışıyor. Bunun dışında her yıl farklı sektörleri leasing ile tanıştırmak ve özel ürünler oluşturmak gibi bir strateji geliştiren kurum, yine bu kapsamda örneğin internet üzerinden yapılan fiyatlama isteklerini de iki saat gibi kısa sürede yanıtlıyor.


Bu iddialı hedef ve uygulamalar Yapı Kredi Leasing’in bilançosuna da yansımış durumda. Yılsonu için yüzde 30’luk büyüme hedefleyen kurum daha yılın ilk  yarısında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 31 büyüme yakaladı. Aynı dönemde işlem adetleri yüzde 6 büyürken, pazar payı ise yüzde 20 oldu. Bu sayede şirket sektördeki liderliğini de güçlendirdi.

Yine haziran sonu verilerine göre, Yapı Kredi Leasing ilk altı ayda bin 500’den fazla işlem gerçekleştirdi. Yılsonu hedefi ise 2 bin 500 – 2 bin 750 adet civarında. Bu sayede kurum tek başına sektörün kira alacaklarının yüzde 18’ini, net karın ise yüzde 20’sini gerçekleştirmiş oldu.

KOBİ’LERE AĞIRLIK VERDİ

Bu yıl yine ‘her segmentteki işlemlere’ imza attıklarına vurgu yapan Yapı Kredi Leasing, örneğin yılın ilk yarısında KOBl’lerin işlem adetlerinde yüzde 15 artış yaşandığına dikkat çekiyor.

Farklı sektörlerin yanı sıra farklı ürünlere de portföyünde yer vermeyi hedefleyen Yapı Kredi Leasing, sektörünün yeni enstrümanları olan ‘Sat & Geri Kirala’ ve ‘Operasyon Leasing’i konusunda da oldukça iddialı. Örneğin, kurum bu yıl Sat & Geri Kirala işlemleri hacminde yüzde 37’lik bir büyüme yakaladı. Operasyon leasing’inin yaygınlaşması içinse çalışmalarını sürdüren kurum, bugünlerde özellikle sağlık, basım ve yayın gibi aslında geçmişte leasing ile iç içe çalışmış sektörlerin tekrar ilk tercihi olabilmek için bazı projelerin ön çalışmalarını yapıyor.

Kurum ayrıca yine geçen sene başlatılan ve sektörde ilk ve tek olan ‘Online Leasing’e de ağırlık veriyor. Şu anda binin üzerinde firmanın kullandığı bu ürün sayesinde tüm sözleşme bilgileri ve faturaları online takip ediliyor. Dileyen Yapı Kredi Leasing müşterisi muhasebe mutabakatlarını bile online yapıyor.

“Piyasanın en önemli parçası” olarak gördükleri satıcılar için de ürün geliştiren Yapı Kredi Leasing, ayrıca katkı paylı leasing, stok finansmanı, düşük peşinath forklift leasingi gibi farklı ürünleri de hayata geçirdi.

SATICILARA EK VADELİ ÖZEL KAMPANYALAR

Satışları artırmak için yine bu yıl özel satıcı kampanyaları ile müşterilerine ek vade, süreçlerde hız gibi bazı avantajları sunan kurum bunun dışında katkı paylı leasing ürününü de öneriyor. Özellikle KOBİ’lere ulaşmak için çağrı merkezi kullanan kurum, bunun yanı sıra internet üzerinden de iki saat gibi kısa sürede fiyat teklifi sunabiliyor.Yapı Kredi Leasing bunun yanı sıra müşterilerine daha yakın olmak amacıyla 12 olan şube sayısını da bu yıl artırabilmek için çalışmalarını sürdürüyor.

Her yıl yeni bir sektöre odaklanıyor

Yapı Kredi Leasing’in en temel özelliği, her yıl mutlaka yeni bir sektörü leasing ile tanıştırıp, bu sektörde büyümek. Geçmiş yıllarda örneğin, yat, enerji verimliliği, yeşil enerji, hobi yatları bu politika sayesinde leasing ile tanıştı.

Bu yıl ise Yapı Kredi Leasing özellikle üretim makineleri ve iş makinelerine odaklanmış durumda. Şirketin şu ana kadar yapılan işlemlerinin adetsel olarak yüzde 60’a yakını bu iki sektörden geliyor. Kalan kısmında ise tekstil, sağlık, tekne leasing’i ağırlıklı. Ürünlere paralel olarak üretim sektörü, inşaat ve tekstil ise yine bu yılın lokomotifleri oldu. Kurum halen sağlık sektörü, inşaat sektörünün farklı branşları, ulaştırma ve taşımacılık sektöründe farklı başlıklardaki projeler için çalışmalarını sürdürüyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu