Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Galata-Karaköy bölgesininde gayrimenkul yatırımları

galataİstanbul’un en eski yerleşim yerlerinden olan Galata-Karaköy bölgesi, turizm ve iş potansiyeli ile her dönem değerli bir alan oldu. Geliştirilen Salı Pazarı Kruvaziyer projesiyle birlikte bölgenin turizm potansiyelinin artması, otel yatırımcılarının bölgeye daha çok ilgi göstermelerine neden olurken, gayrimenkul fiyatlarını da son iki yılda yüzde 60’lara varan oranda yükseltti.

Karaköy, eski Antik Galata semtinin lagünümüzdeki adı. Denize yakınlığı, tarihi binaları ve ulaşım olanaklarıyla kentin en merkezi noktalarından biri olmasına rağmen uzun bir süre büyük yatırımcıların ilgisini çekemeyen Karaköy’de küçük yap-satçılaıla başlayan emlak hareketleri artık tamamen büyük yatırımcıların radarına girmiş durumda.


Ağırlıklı olarak taş binaların yer aldığı bölgede metrekare fiyatları geçmiş yıllarda ortalama 4.000-5.000 TL iken, son üç yılda Salıpazarı Kruvaziyer projesinin yeniden gündeme gelmesiyle bölgedeki m2 fiyatları ortalama 9.000 TL’ye kadar yükseldi.

Karaköy ve Galata bölgesinde yapılan detaylı araştırmalar sonucunda, bölgede dükkanı veya konutu olanlar kişilerin satışlarını durdurduğu ya da uçuk rakamlar istemeyi tercih ettiklerine işaret ediliyor. Mal sahiplerinin bölgedeki fiyatların daha fazla artması öngörüsü nedeniyle satışa çıkardıkları konut veya dükkanları satmaktan vazgeçtikleri belirtiliyor.

Turistlerin uğrak yeri

İstanbul’un en önemli ve en eski yerleşkelerden biri olan bölgenin eğlence ve kültürel aktivitelerin yoğunlaştığı Taksim’e yürüme mesafesinde olması, erişilebilirliğinin yüksek olması bölgeye değer katıyor. Tarihi Yarımada ve Boğaz’a yakınlığı nedeniyle de yerli ve yabancı turistler tarafından konaklama amaçlı olarak tercih ediliyor. Bölgede çok sayıda otel projesinin geliştirilmesi planlanırken, Salıpazarı Kruvaziyer projesinin geliştirilmesi ile beraber bölgede önemli bir turizm potansiyelinin oluşması bekleniyor.

TSKB Gayrimenkul Değerleme Özel Projeler Departmanı Değerleme Uzmanı Duygu Bircan, yerli ve yabancı turistlerin İstanbul’da yoğun olarak ziyaret ettikleri Sultanahmet, Eminönü, Beşiktaş ve Taksim üçgeninin tam ortasında konumlanan Karaköy-Galata Bölgesi’nin yoğun ticari potansiyelini desteklediğini söylüyor.

Son dönemde bölgenin sanat merkezleri, kafeler ve otellerle dolmaya başladığına dikkat çeken Bircan, “Bu değişimin en büyük nedeni Salıpazarı Kruvaziyer Limanı Projesi’dir. Söz konusu projenin ihalesinin gerçekleşmesiyle yatırımlar arka arkaya gelmeye başlamıştır. Bu ilgi son üç yılda emlak fiyatlarını yüzde 60 civarında arttırdı. Söz konusu projenin ihalesinin gerçekleşmesiyle bölgede bir çok işhanı el değiştirirken, büyük grupların bölgedeki otel projelerinde de artış görülmekte.”

Marmaray’ın etkisi

Geçtiğimiz yıl faaliyete geçen Marmaray Projesi’nin Sirkeci durağının bölgeye çok yakın konumlanması bölgenin değerini daha da artırdı. Ulaşım olanaklarının çeşitliliği ve İstanbul’un önemli transfer merkezlerinden olan Kabataş, Eminönü, Taksim- Beyoğlu gibi bölgelere olan yakınlığı nedeniyle Karaköy ve Galata, turistler ve şehir merkezine iş amaçlı gelen otel kullanıcıları için de cazip bir nokta oluyor.Tüm bu gelişmelere paralel olarak son dönemde bölgede pek çok bina yatırımcılar tarafından otele çevriliyor. Bölge, otel projelerinin yanı sıra ofis olarak da ilgi görürken, otel yatırımlarının ağırlıklı olduğu dikkat çekiyor.

Bölge, Taksim’e ve Tarihi Yarımada’ya yakınlığı açısından, her profilden insan tarafından eğlence, yeme-içme ve konaklama için tercih ediliyor.

İstiklal Caddesi ve Tophane hinterlandındaki meydan ve sokaklarda yenileme ile prestij kazandırılan alt bölgeler oluşturuldu. Özellikle Nevizade, Aşmalı Mescit, Fransız Sokağı, Galata Meydanı ve Tünel Meydanı, yeme-içme kültürü dahilinde gelişim gösteren bölgeler olurken, Tarlabaşı Projesi gibi büyük ölçekli kentsel dönüşüm projeleri de bulunuyor.

Bölgedeki bir diğer önemli değişim ise Haliç Tersanesi Projesi. Tarihi Haliç Tersaneler Bölgesi’nin yat limanına dönüştürülmesi planlanan projede 70’er yat kapasiteli iki yat limanı, 400’er oda kapasiteli 5 yıldızlı otel, cami, AVM ve otopark yapılması planlanıyor. Söz konusu proje Karaköy ve Galata Bölgeleri’nin gelişimini tetikleyecek unsurlardan biri olarak gösteriliyor.

Ticaret merkezi

Karaköy bölgesi İstanbul’un en eski ticaret ve fınans merkezi. Bankalar Caddesi üzerinde hala geçmişten günümüze kalan banka binaları önemli bir hizmet faaliyeti yürütüyor. Kemeraltı Caddesi üzerinde de nitelikli ofis binaları ve işhanları yer alıyor. Necatibey Caddesi üzerinde ise eski işhanları bulunuyor. Tüm bu etkenler proje alanının bulunduğu Karaköy’ün çekim gücünü ve bölgeye olan talebi arttırıyor.

Karaköy bölgesinin uzantısı olan Meclis-i Mebusan Caddesi üzerindeki binaların son bir yıldır el değiştirdiğine dikkat çekiliyor.

Salıpazarı Kruvaziyer Limanı Projesi’nin gerçekleşmesi ile birlikte bölgenin turizm odaklıBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu