Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

EUR/USD paritesi

EUR/USD paritesinde aşağı yönlü baskının devam ettiğini ve dolar lehine hareketlerin sürdüğünü görüyoruz. Paritenin değerinin belirlenmesinde Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve ABD Merkez Bankası (FED) tarafından alınan para politikası kararlarının etkili olduğu aşikar.

pariteGeçen ay açıklanan FED-FOMC toplantı sonuç bildirisi ve ardından FED BaşkanI Janet Yellen’in açıklamalarından da görüldüğü üzere FED faiz arttırım sürecine bir adım daha yaklaştı. 2015 yılındaki ilk iki toplantıyı pas geçecekleri görülsede Nisan ayı toplantısından itibaren gelen ekonomik veriler ışığında, faiz arttırım sürecine girebiliriz.

Gelecek ekonomik veriler arasında büyümenin güçlü şekilde devam etmesi, işsizlik oranının FED’in hedefleri doğrultusunda ilerlemesi ve enflasyon oranlarında da yukarı yönlü hareketlilik görülmesi durumunda, FED’den 2015 yılının ilk yarısı bitmeden ilk faiz arttırımının gelebileceğini düşünüyoruz.


Diğer yandan ECB’nin Euro Bölgesi’ndeki durgunluğun aşılması ve enflasyon oranlarının yukarı yönlü hareket etmesi amacıyla parasal genişlemeyi arttırması söz konusu olabilir. Ancak buradaki tek engelin Alman Merkez Bankası olduğunun altını çizmekte fayda var. ECB Başkanı Mario Draghi’nin daha önceki açıklamalarında da dediği gibi ECB Bilançosu 2012 seviyelerine getirilecekse bu, 1 trilyon Euro’ya yakın parasal genişleme anlamına gelir ve EUR/USD paıitesi üzerindeki baskılanın devamını getirebilir.

EUR/USD paritesine teknik açıdan bakacak olursak; 1.2440 ana direnç seviyesi altında fiyatlamalarm devam ettiğini görüyoruz. Geçen ay gelen FOMC açıklamalarının ardından 1.2330 seviyesi altına inen paritede, bu seviye altı kalıcılık oluşması durumunda, geri çekilmelerin hız kazanabileceğini belirtmek isteriz. 1.2330 altında izleyeceğimiz ilk destekler 1.2100 ve 1.2050 seviyelerinde.Oluşabilecek yukarı yönlü tepkilerde ise 1.2250’nin üzerinde, 1.2330 seviyesi ve 1.2370, 1.2440 dirençlerini, bu seviye üzerinde de 1.2520, 1.2570 ve 1.2630 dirençlerini takip ediyor olacağız. Paritede 1.2630 orta vadeli ana direnç seviyesi altı kapanışlar devam ettiği sürece Euro aleyhine hareketlerin devam edeceğini düşünüyoruz.

Ikon Menkul Değerler Araştırma EkibiBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu