Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Doğru stratejiyle alınabilecek 30 hisse

Yatırımcılara uyarılar…

■ Kısa vadede getiri amaçlı yatırım yapılması uygun değil.


■ Belirsizlikler kısmen giderildiği için yeni kazanımlar elde etmekten çok eldeki varlık korunmalı. Ancak mali yapısı güçlü, operasyonel açıdan karlılığı yüksek, döviz pozisyonlarını hedge eden şirketler fiyatı da ucuzsa, orta ve uzun vadede portföylerde değerlendirilebiliri

■ Özellikle BIST-30 şirketlerinden karlı olanlar orta ve uzun vadedeki portföylerde tutulmalı.

■ BIST’teki geri çekilmelerde piyasa çarpanları bakımından iskontolu hale gelen hisseler, uzun vadede yeni pozisyon almak veya pozisyon artırmak için değerlendirilebilir.

■ Hisse seçiminde fiyat/kazanç veya piyasa değeri/defter değeri oranı referans alınabilir.

■ Primli olan hisselerde potansiyelin sınırlı olduğu unutulmadan kar realizasyonu için fırsatlar değerlendirilmeli.

■ Hisse seçiminde likit hisselere öncelik verilmeli.

Borsa neden yükseliyor?

■ ABD’den gelen olumlu istihdam verilerinin ekonomi hakkındaki algıyı yüksek tutması ve küresel resesyon endişelerini azaltması.

■ İngiltere’de başbakanlık belirsizliğinin kısa sürede çözülmesi ve yeni Başbakan Theresa May’in AB yanlısı olması. May’in yumuşak bir AB’den çıkış süreci sinyali vermesi.

■ Japonya’da seçimleri kazanan Başbakan Abe’nin mali politikalarda daha fazla teşvik uygulanacağına dair sinyalleri.

■ İngiltere Merkez Bankası’nın para politikasında genişlemeci revizyonlar yapacak olması.

■ Avrupa Merkez Bankası’nın Brexit sonrasında varlık alım programı kurallarını gevşetme ihtimali, genişlemeci para politikası hamlelerinde bulunacak olması.

■ Küresel risk iştahındaki değişimlerden gelişmekte olan ülkelerin de olumlu etkilenmesi.

■ Düşük faiz/yüksek likidite ortamının TL cinsi varlıklara olumlu yansıması ve bankacılık sektörü hisselerine gelen alımlar.

■ Küresel düşük faiz ortamında başarılı geçen tahvil ihaleleri ve iç borçlanma faiz oranlarının görece düşük faizlerde gerçekleşmesi.

■ Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın sadeleştirme politikasına devam edeceği beklentileri.

■ İsrail ile ilişkilerin normale dönmesi.

■ Rusya ile buzların erimesi ve turistlerin tekrar Türkiye’ye gelmeye başlaması.

■ Küresel borsalardaki toparlanma.

■ 2016 yılı altı aylık bilanço beklentileri.

Borsanın hızını kesebilecek olası gelişmeler

■ TCMB’nin sadeleştirme politikasında sona yaklaşılmış olması, faiz indirimlerinin TL’yi dış gelişmelere karşı daha kırılgan hale getirme ihtimali.

■ Enflasyonda haziran ayında görülen yükselişin devam etmesi.

■ Brexit sonrasında başta Avrupa’da olmak üzere meydana gelebilecek siyasi ve ekonomik gelişmeler, küresel ekonomik büyümenin yavaşlaması.■ İtalyan bankalarındaki sıkıntıların finansal krize dönmesi ve İtalya’nın AB’deki geleceği ile AB istikrarı açısından belirsizlik oluşturması.

■ Terör korkusu, iç güvenliğe dair endişeler.

■ ABD verilerinin piyasalarda kafa karışıklığı yaratarak faiz artırım beklentilerini beslemesi ve küresel merkez bankaları arasında derinleşecek para politikası ayrışımı.

■ Avrupa’daki siyasi belirsizliğin artması, yeni ülkelerin AB’den çıkma istekleri.

■ Portekiz, İspanya ve İtalya’nın bütçe açıklarının Avrupa’yı krize sürüklemesi.

■ FED’in faiz artışı.

■ TCMB’nin faiz indirimi sonrası kurda görülebilecek sert yükseliş.

■ Bilançoların beklentilerin altında kalması.

Eda Önder ÖZTÜRK / Alan Yatırım Kıdemli Analisti
Soda Sanayi’nin mali performansını beğeniyoruz

Soda Sanayi: 2015 yılında yüksek seyreden döviz kurlarını ihracata yönelik satış stratejisiyle birlikte avantaja çeviren şirket, 2016 ilk yarısında Türk Lirası’nın döviz kurları karşısındaki güçlü duruşu nedeniyle aynı avantajı sağlayamamış olsa da yatırımları ile adından söz ettiriyor.

2016 ilk çeyrek kur etkisi kaynaklı net dönem karlılığında zayıflama görülen şirketin ciro ve faaliyet karlılığı performansında ise önemli ölçüde iyileşme dikkat çekiyor. Soda Sanayi’nin modernizasyon ve eneıji tasarrufu sağlama yatırımlarını göz önünde bulundurduğumuzda önümüzdeki dönemde de aynı performansı Soda Sanayii A.Ş. sergilemesini bekliyoruz. Bununla birlikte 2015 yılsonunda tamamlanmış olan Soda Lukavac fabrikası kapasite artışı yatırımının ve Mersin Fabrikası’nda devam eden kapasite artışı çalışmalarının önümüzdeki dönemlerde şirkete katma değer sağlayacağını düşünüyoruz. Bu da şirketin finansallarına olumlu katkı yapar. Mali performans açısından beğendiğimiz şirketler arasında yer alan Soda Sanayi, güçlü yabancı para net pozisyonu ile uluslararası risklerden ve dalgalanmalardan görebileceği zararları azaltıyor. Soda Sanayi hisseleri için yüzde 16 yükseliş potansiyeli ile 5.64 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

Ford Otosan: 2015 yılının genelinde satış ve karlılık performansı açısından durgunluğun hakim olduğu otomotiv sektöründe, 2016 yılında baz etkisinin de devreye girmesi ile sektörde hareketliliğin artacağını tahmin ediyoruz. Bununla birlikte 2016 Temmuz ayı başında açıklanan yatırım teşvik paketi kapsamında taksi, şehir içi toplu taşıma yapan dolmuş, minibüs, belediye ve halk otobüsü gibi araçların yenileceği alınmayacak olmasının da sektöre hareketlilik katacağı kanaatindeyiz. Ford Otosan da söz konusu teşvik kapsamında olumlu etkilenecek şirketlerin başında yer alıyor. Bununla birlikte 2016 ilk çeyrekte şirketin açıklamış olduğu yatırım planları orta ve uzun vadede şirketi çekici kılıyor. FordPass ve FSM LLC’yi içeren “Ford Smart Mobility” planı, EcoSport’un Romanya fabrikasında montajına ilişkin açıklanan yatırım planları ve 2016 yılı ilk çeyrekte satış adetleri, ciro ve global pazar payında elde etmiş olduğu büyüme de Ford Otosan’ın yatırım planlarının olumlu geri dönüş sağladığının bir diğer kanıtı. Ford Otosan hisseleri için yüzde 25 yükseliş potansiyeli ile 41.60 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

TürkTelekom; 2016 yılı için telekomünikasyon sektörü adına 4.5G’ye geçiş sürecinin ve şirket bazlı yatırımların sonucunda sektör bilançolarında iyi bir performan Gelir büyümesi açısında 2016 yılına güçlü bir başlangıç yapan Türk Telekom grup gelirleri bazında ilgili dönemde halka arz olduğu tarihten bu yana en yüksek organik büyüme hızını kaydetti. Bununla birlikte 4.5G’ye geçiş sürecinin etkisi ile artan yatırım harcamalarına baktığımızda şirket, geçen yılın aynı dönemine kıyasla göze çarpan bir büyümeyle 708 milyon TL yatırım harcaması gerçekleştirdi. 2016 ilk çeyrekte Türk Lirası’nın döviz kurları karşısındaki güçlü duruşu da net kar açısından şirkete avantaj sağladı. Şirketin yatırımlarının orta ve uzun vadede yaratacağı katma değeri göz önünde bulundurarak Türk Telekom hisseleri için yüzde 17 yükseliş potansiyeli ile 7.65 TL hedef fiyat öngörüyoruz.Önceki sayfa 1 2 3Sonraki sayfa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu